חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 י"א בכסליו התשפ"ג, 5/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"לא לשחק לידי האוייב"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1463 - כל המדורים ברצף
אמונה אמיתית מול העיוות
יש חדש
מרכיב ההרתעה של הצפרדע
מכת דם
מי האורח
בחירה וכפייה
יצא האוויר
גאולה בנחת
"לא לשחק לידי האוייב"
זכירת יציאת מצרים

את ליל השבת שעברה לא ישכחו יהודי צרפת. "היה בלבול אדיר בקרב רבים", אומר הרב אברהם-ברוך פבזנר, רבה של קהילת חב"ד בפריז. "היו מנהיגי קהילות שהורו ליהודים לא ללכת לבתי הכנסת. אצלנו, וכך ברוב בתי הכנסת, התפילות נערכו כרגיל, אם כי תחת מטריית אבטחה, כדי לתת תחושת ביטחון". בדרשה שנשא בבית הכנסת נדרש לאווירה הקשה ולחששות מפני העתיד.

"אנחנו עדיין בגלות. זה המצב כרגע", הוא אומר. "אבל האם התגובה הראויה היא מנוסה מבוהלת? התשובה היא: לא. לפני יותר מעשרים שנה, כשמחבלים פוצצו בניין קהילתי גדול בלב פריז, כל היהודים כאן היו שרויים בחשש. אבי ע"ה, הרב הילל, נכנס ל'יחידות' אל הרבי מליובאוויטש ושמע ממנו מסר מרגיע: 'היהודים בצרפת ימשיכו עכשיו לעבוד את השם בשלווה, ואחר-כך עוד הרבה יותר מזה'. אנחנו מאמינים שכך יהיה גם עכשיו".

חיים לצד מוסלמים

קולו של הרב פבזנר משדר רוגע. הוא מסרב להצטרף למקהלה הטוענת שיהדות צרפת עומדת לפני חורבן חלילה. "הגורמים שמציגים נתונים מוטעים ומנופחים מזינים את התקשורת, וזו מפרסמת כותרות מפחידות. אויבינו חוגגים על זה. הלוא זה מה שהם רוצים – להפחיד את היהודים ולגרום להם להימלט", הוא אומר בכאב.

הוא עצמו מתגורר באזור מוסלמי, ברובע ה-18 בפריז, המכונה בעגה המקומית 'עזה'. בבניין שלו מתגוררות 206 משפחות, מרביתן מוסלמיות, ורק מקצתן יהודיות, להבדיל. "אני הולך ברחוב בלבוש הרבני, גם בשעות הערב כשאני חוזר מתפילת ערבית", הוא מספר. "הדיירים הערבים חולקים לי כבוד ומתייחסים אליי בנימוס. מעולם לא הרגשתי זר ולא נתקלתי באירוע חריג".

ניסים בתופת

לצד הכאב על החללים מציין הרב פבזנר את הניסים. "המחבל שרצח את השוטרת ביום חמישי התכוון לבצע טבח בבית הספר במונרוז', השם ישמרנו", הוא אומר. "באותה שעה, שמונה בבוקר, בית הספר המה ממאות ילדים. ההיתקלות עם השוטרת שינתה את תכניותיו, וזה נס גדול ביותר".

הקופאית במרכול הכשר הייתה בעבר תלמידת אחותו של הרב פבזנר. "אחותי דיברה איתה, וקשה לתפוס את גודל הניסים שאירעו שם", הוא אומר. "מתברר שהמחבל נתקל בה ראשונה, ברגע שנכנס פנימה. הוא ירה לעברה כדור אחד והחטיא. ניסה לירות כדור שני, ואז אירע מעצור בנשק. בשלב זה הקופאית נמלטה והתחבאה תחת השולחן. המחבל הבחין בה, אבל שינה את דעתו והחליט לא לפגוע בה. היא ניצלה בנס".

לשקול במתינות

בדרשתו בשבת אמר הרב פבזנר למתפללים: "ראינו לאורך השנים שאחרי אירועים קשים שהתרחשו במקומות שונים בעולם, דעתו של הרבי הייתה שאסור לברוח מתוך פחד. מנוסה מעודדת את האנטישמים ומשחקת לידיהם. עלייה לארץ ישראל היא דבר טוב וראוי, אבל לא נכון לעשותה מתוך פחד ובהלה. כל מי ששוקל לעזוב בגלל המצב, שלא ימהר לקבל החלטות נחפזות".

הרב פבזנר מביע את תפילתו "שהשקט ישוב ליהודי צרפת ושנזכה במהרה בימינו לעלות לארץ הקודש בביאת משיח צדקנו, מתוך שמחה וטוב לבב".


הרב פבזנר בבית הכנסת בפריז (צילום: ישראל ברדוגו)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)