חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 י"א בכסליו התשפ"ג, 5/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מכת דם
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1463 - כל המדורים ברצף
אמונה אמיתית מול העיוות
יש חדש
מרכיב ההרתעה של הצפרדע
מכת דם
מי האורח
בחירה וכפייה
יצא האוויר
גאולה בנחת
"לא לשחק לידי האוייב"
זכירת יציאת מצרים

תרתי משמע

"ויהי הדם בכל ארץ מצרים" (שמות ז,כא). אומר המדרש (רבה): "ממכת דם נתעשרו ישראל". מכאן היסוד לאִמרה הידועה "דמים תרתי משמע": למצרים הייתה לזה משמעות של דם כפשוטו, ולבני ישראל 'דמים' – כסף.

(דגל מחנה אפרים)

קרירות וחמימות

"הנה אנכי מכה... על המים אשר ביאור ונהפכו לדם" (שמות ז,יז). מים מסמלים את הקרירות, ואילו הדם מסמל חמימות. המכה הראשונה שהִכה הקב"ה את מצרים הייתה הפיכת המים לדם, שהיא ראשית תהליך היציאה ממצרים.

(לקוטי שיחות)

מאדישות להתלהבות

כן הוא גם בעבודה הרוחנית של האדם: מיד כשהאדם מבקש לצאת מ'מצרים' – ממְצָרי הגוף והנפש הבהמית, עליו להפוך תחילה את ה'מים', את הקרירות והאדישות לענייני תורה ומצוות, ל'דם' – לחום ולהתלהבות של קדושה.

(הרבי מליובאוויטש)

מומחים מקדם

"ויעשו כן חרטומי מצרים" (שמות ז,כד). מופת זה, של הפיכת נהרות לדם, היה בידם של החרטומים לעשות על נקלה. לכך הם מומחים מעולים, שכן זו אומנותם מאז ומקדם.

(רבי יצחק מוולוז'ין)

מי תהום

יש לשאול: הלוא במכת דם נהפכו כל מימי מצרים לדם, ואיך מצאו החרטומים מים שאותם הפכו גם כן לדם? אלא שהמכה הפכה רק את המים שעל פני הארץ, ולא את המים שמתחת לארץ. החרטומים חפרו ושאבו מים מן התהום ואותם הפכו לדם.

(אבן עזרא)

מכה על האלילות

"הנה אנכי מכה על המים אשר ביאור ונהפכו לדם" (שמות ז,יז). לפי שאין גשמים יורדים במצרים, והנילוס עולה ומשקה את הארץ, ומצרים עובדים לנילוס, לפיכך הלקה את יראתם, ואחר-כך הלקה אותם.

(רש"י)

הכרת תודה

"ויאמר ה' אל משה אמור אל אהרון" (שמות ז,יט). אמר רבי תנחום, למה לא לקו המים על-ידי משה? אמר לו הקב"ה: המים הללו, ששמרוך כשהושלכת ליאור, אינו דין שילקו על-ידך, חייך שלא ילקו אלא על-ידי אהרון.

(שמות רבה)

הלב ככבד

"ויאמר ה' אל משה כבד לב פרעה" (שמות ז,יד). אומר המדרש (רבה): "שנעשה ליבו ככבד". הכבד מלא דם, והלב מלא רוח חיים. כשהלב נעשֶה ככבד, הרי שכל רוח החיים באה לידי ביטוי בתאוות ובתענוגים גשמיים.

(ספר המאמרים תש"ד)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)