חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 ט"ז באייר התשפ"ד, 24/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

האם שומרי המצוות יתאחדו?
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1462 - כל המדורים ברצף
האם שומרי המצוות יתאחדו?
יש חדש
משה והגדי: הסיפור האמיתי
שעבוד מצרים
למי מראים פגמים
אהבה לכל יהודי
סערה של תשובה
זיכוך אחרון
בדרכן של המיילדות
כיריים לבישול

קשה להעריך אם היוזמה להקמת חזית דתית משותפת יש לה סיכוי להתממש, או שהאינטרסים הכיתתיים יגברו על טובת כלל ישראל

בשבוע האחרון החלה להתגלגל יוזמה להביא לידי הקמת חזית משותפת של שומרי התורה והמצוות לקראת הבחירות הקרבות. קשה להעריך אם יש ליוזמה הזאת סיכוי להתממש, או שהאינטרסים הכיתתיים יגברו על טובת כלל ישראל. אולם זו בהחלט הזדמנות להיזכר במאמץ הגדול שהשקיע הרבי מליובאוויטש לפני חמישים שנה בשאיפה להקים חזית כזאת.

באיגרת ששיגר באותם ימים פירט בהרחבה את היתרונות הגלומים בחזית כזאת, השיב על טענות המתנגדים לה, ואף ציין את התכסיסים שבהם עלולים להשתמש מי שינסו להכשילה. כשקוראים היום את האיגרת נדמה שהיא נכתבה בדיוק למציאות ימינו.

יתרונות האחדות

תחילה הרבי מציין את היתרונות:

1) הגדלת מספר המנדטים. בהעדר חזית מאוחדת, כל מפלגה מרכזת את תעמולתה בציבור המצביעים של המפלגות הקרובות לה, ואילו כשתהיה חזית משותפת תתמקד התעמולה ברכישת קולות חדשים.

2) ניצול שאריות הקולות. כאשר כל מפלגה רצה עצמאית, הולכים לאיבוד הקולות העודפים על מנדטים שלמים, ואילו בריצה משותפת הקולות האלה נשארים בתוך החזית.

3) קירוב לבבות לענייני הדת. תעמולת הבחירות משאירה חותם גם לימים שאחרי הבחירות, וכאשר התעמולה תתמקד בציבור הרחב, היא תקרב את הלבבות לעולמה של היהדות.

4) מניעת השמצה הדדית. כאשר כל מפלגה מתמודדת בנפרד, מטבע הדברים יש התקפות של מפלגה דתית אחת כנגד חברתה. הדבר גם גורם חילול השם וריחוק מהדת בציבור הרחב.

5) שלילת נשק ממתנגדי הדת. כאן כדאי לצטט את הדברים כלשונם: "עובדה זו עצמה שאין מתדברים ביניהם להקים חזית דתית לבחירות, בה בשעה שכמה מפלגות שאינן דתיות נתדברו ביניהן לילך יחד לבחירות, בוודאי תשמש נשק בידי המפלגות הנלחמות במפלגות הדתיות, ובפרט כשיוכלו לצטט מתעמולת המפלגות הדתיות עצמן [את] חסרונות המפלגות הדתיות הפוסלות זו את זו".

בהמשך הרבי מציין עוד נימוק, הקשור לגידול באוכלוסיית המדינה, שבעקבותיו "גדל מספר הקולות הדרוש לבחירת ציר". במציאות ימינו זה בדיוק השיקול הנובע מהעלאת אחוז החסימה, העלול לגרום לאבדן כמה מנדטים של מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה.

חזית טכנית

הרבי מדגיש שאין הכוונה לבטל את זהותה הייחודית של כל מפלגה, אלא ליצור חזית טכנית בלבד, שתאפשר ריצה משותפת בבחירות, לנוכח יתרונותיה הגדולים של האחדות, למען חיזוק הזהות היהודית וענייני הדת במדינה.

בסיום מכתבו הרבי כותב: "כל אלו המפלגות או הסיעות או האישים אשר ימנעו הקמת חזית דתית טכנית זו – מעמידים בזה את רווחי המפלגה, הסיעה וכו', מעל לרווחי המצב הדתי הכללי בארצנו הקדושה תיבנה ותיכונן, הנוגע לאלפים ורבבות".

זו ראייה של מנהיג ישראל אמיתי, שצורכי העם לנגד עיניו. הלוואי שהדברים ימצאו אוזן קשבת, ובמיוחד כשהכול מבינים עד כמה האחדות הזאת נחוצה לנו.


בשטח דווקא יש אחדות של שומרי תורה (צילום: מאיר אלפסי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)