חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ד בכסליו התשפ"ב, 28/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יהודה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1461 - כל המדורים ברצף
בואו נדבר על המזגן
חדש על המדף
המתכון של יעקב לחיים טובים
יהודה
שמות יהודיים
נשמה וגוף
תפנית במשפט
הקץ החתום
החוקר שמצמיח לך עץ
תפילין שנפלו

יהודי אני

"יהודה אתה יודוך אחיך" (בראשית מט,ח). אמר רבי שמעון בר-יוחאי: כל אחיך יהיו נקראים על שמך. אין אדם אומר 'ראובני אני' או 'שמעוני אני', אלא 'יהודי אני'.

(בראשית רבה)

ישועת ה'

"לא יסור שבט מיהודה" (בראשית מט,י). בברכתו של יהודה מצויות כל אותיות האלף-בית חוץ מהאות ז. רמז למלך המשיח, שעתיד לקום מבניו של יהודה, שלא ינצח את אויביו בכלי זין, אלא ישועת ה' כהרף עין.

(רבנו בחיי)

כוח ההודיה

יהודה מלשון הודאה, רומז להודיה וביטול לה'. כוח זה מושרש בעצם הנפש, והתגלותה של הודיה זו היא על-ידי הקדמת העבודה בכוחות הפנימיים של הנפש, שכל ומידות.

(תורה אור)

עצם הנפש

בכוחות הגלויים של הנפש, שכל ומידות, אין כל ישראל שווים. יש מי שהם בעלי השגה גדולה ויש שאינם כאלה. אך ההודאה והביטול, הבאים מעצם הנפש, קיימים בכל אחד ואחת מישראל במידה שווה. לכן בכוחו של כל יהודי, ואף הפשוט שבפשוטים, למסור את נפשו על קידוש השם.

(ספר המאמרים תער"ב)

בשר ודם

"לא יסור שבט מיהודה... עד כי יבוא שילה" (בראשית מט,י). הכינוי שהפסוק מכנה בו את המשיח, 'שילה', רומז שמלך המשיח ייוולד משלייתה של אישה, ככל בשר ודם.

(חתם סופר)

שבט מזומן

ה'שבט', עטרתו של מלך המשיח, לא סר; הוא מונח ומזומן לכל שעה. ביום שחרב בית המקדש נולד הגואל, והוא מוכן לבוא בכל יום. המניעה היא בנו, ובמעשינו תלוי הדבר.

(שבט מוסר)

ביטול גורר ביטול

יהודה הוא מקור מלכות בית דוד. "אתה" רומז למלך מלכי המלכים הקב"ה, כמאמר "אתה הוא ה' לבדך". "יהודה אתה" – המלך צריך להיות בטל בתכלית הביטול לקב"ה, ואז העם, שבטל למלך, בטל גם הוא על-ידי המלך לקב"ה.

(אור התורה)

הרתעה קודם הגאולה

"ידך בעורף אויבך" (בראשית מט,ח). פסוק זה קודם לפסוק "לא יסור שבט מיהודה". רמז שעוד בזמן הגלות, קודם ביאת משיח, שהוא מזרע דוד ושלמה הבאים משבט יהודה, נזכה למצב שייפלו אימה ופחד על שונאינו.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)