חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יוסף מוקיר חנוכה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1459 - כל המדורים ברצף
עץ חסון או חולות נודדים
חדש על המדף
הגזֵרה שהביאה עלייה
חנוכה
פודה ומציל
האור הגנוז
רצועה מאליהו
בשמן קודשי משחתיו
יוסף מוקיר חנוכה
ברכת הברק והרעם

בעוד שנה וחצי הוא יחגוג מאה שנים, לאורך ימים ושנים טובות, אבל יוסף בן-שרה אינו מתרגש מהגיל. בביתו שבמושב ביצרון שליד גדרה הוא מוסיף לבנות חנוכיות יצירתיות במיוחד, ובכל חנוכה הוא מתלבט באיזו מהן להדליק. ככה זה כשיש לך בבית יותר ממאה חנוכיות.

הצצה קלה על מדפי החנוכיות בביתו מלמדת על המקוריות של יוסף, שאינו מפסיק להפתיע. יש שם חנוכייה מרהיבה בצורת שופר, יש גם בדמות אנייה ואפילו בתבנית אמבולנס.

מתנה מפתיעה

כשמדברים עם יוסף אפשר לחוש את משק כנפי ההיסטוריה. הוא נולד ברומניה, בימי מלחמת העולם הראשונה, בעיר הנפט הצפונית טרויישנה. אביו גויס למלחמה, נפצע ונשבה, ונפטר מפצעיו במחנה השבויים. יוסף זוכר היטב את בית הכנסת ברומניה. כשבגר התגייס לצבא הבריטי, ובהמשך השתתף בכל מערכות ישראל עד מלחמת ששת הימים. את ביתו קבע במושב ביצרון, הקים משפחה לתפארת ובנה משק חקלאי גדול.

העיסוק בחנוכיות התחיל לפני יותר משלושים שנה. "אחד מילדיי נולד בימי החנוכה, ובימים ששירת בצה"ל רציתי להפתיעו עם מתנת יום הולדת מיוחדת. החלטתי להכין לו חנוכייה מתרמילי קליעים. מאז הכול היסטוריה", הוא אומר בחיוך וסוקר במבטו את שורת החנוכיות העומדות זו לצד זו, בסדר מופתי.

חנוכיית הצוללת

הבן הופתע מהמתנה המושקעת והנכדים עוד יותר. גם הם ביקשו שיכין להם חנוכייה מקורית. הסבא לא איכזב והכין להם חנוכייה דמויַת אמבולנס, כשהשַמָש מותקן על אלונקה הנישאת בידי שני חובשים זריזים. במהרה התאהב יוסף בתחביב החדש.

לאורך כל ימות השנה הוא מייצר חנוכיות מגוּונות. לוחות הברית, תיבת נוח, מטוס, צוללת ומה לא. "אני חושב על רעיון, נוסע לקנות את חומרי הבנייה ומתחיל להרכיב", הוא מספר. "בעת האחרונה קצת קשה לי לנסוע ואני נזקק לעוזרת". כשיוסף מבקש לתת מתנת הערכה לאדם, הוא מתאים בעבורו חנוכייה. כך למשל העניק חנוכייה מעשה ידיו לרופא שטיפל בו, או למי שסייע לו בבניית המשקפיים המיוחדים שלו.

לכל חנוכייה מסר

איך אפשר להיות מרוכז בבניית חנוכיות בגיל מבוגר כל-כך? "בינתיים אני מוסיף לבנות. יש תכניות לעוד כמה חנוכיות", משיב יוסף בפשטות. איזו חנוכייה חביבה עליך במיוחד? שאלנו. "אני אוהב את כולן בשווה", הוא משיב מיד. "לכל חנוכייה משמעות משלה. אי-אפשר לבנות חנוכייה בלי מסר. הרי אנו חוגגים את חנוכה לציון הנס הגדול שקרה לעם ישראל. וכי אפשר להכין סתם חנוכייה? היא צריכה לבטא משהו".

אמנם יוסף כבר בן תשעים ושמונה אבל רוחו צעירה. מה המתכון לחיים ארוכים כל-כך, שאלנו לסיום. יוסף מחייך, ומשיב: "לברך אדם בבוקר ולחייך לכל אחד ואחד. זה לא עולה כסף, וזו השקעה לטווח ארוך". רשמנו.


יוסף והחנוכיות (צילום: י' בלינקו, בקהילה)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)