חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:12 זריחה: 6:37 ז' בשבט התשפ"ג, 29/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תערוכה שמחברת עולמות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1456 - כל המדורים ברצף
הסיפורים הקשים קמים לתחייה
חדש על המדף
חייבים לטפס במדרגות
ארץ ישראל
אמת וכעס
המלאכים מצחצחים
סודו של האבנט
שליטה על החמור
תערוכה שמחברת עולמות
קניית פרחים בשמיטת תשע"ה

תערוכת צילום צנועה, באגף התערוכות באולמי היכל שלמה בירושלים, גורמת למבקרים להשמיע קריאות התפעלות. התערוכה 'עולמות', של הצלם עזרא לנדא (38), חסיד ברסלב, חושפת רגעים קסומים מהוויי החיים של העולם החרדי, רגעים שרק עינו החדה של עזרא ידעה להנציחם.

עשרים שנה נדרשו לתערוכה להיוולד. "אני מצלם מגיל שמונה, כבר בהיותי ילד בצרפת", מספר לנדא. "כשעליתי לארץ המשכתי בתחביב, ובמרוצת הזמן נהפך התחביב למקצוע. לצד צילומי עיתונות ואירועים צילמתי סיטואציות רחוב בירושלים ובעוד מקומות. אנשים שנחשפו לתמונות שלי הציעו שאציג אותן בתערוכה".

שטריימל וכדור

הרעיון קרם עור וגידים כאשר אוצרת מוזאון היכל שלמה, הגב' נורית סירקיס-בנק, נחשפה לתצלומיו של לנדא. "היא התלהבה ומיד הציעה לפתוח תערוכה, מעכשיו לעכשיו. זה פשוט קרה", הוא מחייך. "בחרנו מאות תצלומים ואותם סיננו עוד ועוד, עד שבחרנו שישים תצלומים ייחודיים, המציגים את החברה הישראלית בפן שונה ולא-מוכר".

לנדא מנסה לנפץ דעות קדומות: "כשאני מציג תמונה של חסיד חובש שטריימל ולבוש בלבוש החרדי המסורתי משחק בכדור בלונה-פרק במהלך טיול משפחתי, אני מעביר מסר. צופים לא-דתיים שביקרו בתערוכה נדהמו. 'מה, חרדי יודע לשחק?!'... בעיניהם, חרדים הם בני-אדם מוזרים, סגורים, שחיים בבועה מנותקת".

תצלומים מחברים

כשביקשנו מלנדא לבחור את התמונה המיוחדת ביותר בתערוכה, הוא חשב וחשב והתקשה להשיב. "כל תמונה והסיפור שלה", אמר. לבסוף התרצה: "יש תמונה שצילמתי בבוקר תשעה באב בכותל המערבי, אחרי לילה שבו כל המתפללים היו ערים ואמרו קינות. בתמונה רואים בחור חרדי נרדם על כתפו של חייל. כל מי שרואה את התמונה הזאת מתרגש.

"הרגע הזה לכאורה אינו יכול להתרחש במציאות. זה מפגש בלתי-אפשרי. יש ששאלו אותי: 'אתה בטוח שהתמונה לא נערכה בפוטושופ?...".

לא עולם שנעלם

לנדא נחשב צלם-אמן וזוכה להערכה בשל תמונותיו הייחודיות. "החסידות מלמדת שכאשר אדם מתבונן בעומק הדברים, הוא רואה תמונה אחרת לגמרי", אומר לנדא. "לעיניים כוח גדול מאוד. ההתבודדות, מלמדת חסידות ברסלב, גורמת לך להסתכל על הדברים בצורה אובייקטיבית. מהרבי מליובאוויטש למדתי דבר נפלא: אם יש לך כישרון ביד, נצל אותו לקדושה. זה מה שאני שואף לגרום בתערוכה שלי, להרבות באהבת ישראל ועל-ידי כך לגרום לקידוש השם".

התכנית הבאה של לנדא מפתיעה ומרגשת. "יש לי חלום ילדות", הוא משתף. "כשהתגוררתי בצרפת נתקלתי בספרו של הצלם המפורסם רומן וישניאק, 'עולם שנעלם', שתיעד חרדים לפני שואת יהודי אירופה. כשעליתי לארץ וראיתי שהציבור החרדי פורח בממדי ענק, אמרתי לעצמי: זה לא עולם שנעלם! זה עולם חי וקיים! הספר העתידי שלי ייתן את התשובה האמיתית לווישניאק".


שובר דימויים. לנדא בתערוכה (צילום: מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)