חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:16 זריחה: 6:34 י"א בשבט התשפ"ג, 2/2/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חייבים לטפס במדרגות
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1456 - כל המדורים ברצף
הסיפורים הקשים קמים לתחייה
חדש על המדף
חייבים לטפס במדרגות
ארץ ישראל
אמת וכעס
המלאכים מצחצחים
סודו של האבנט
שליטה על החמור
תערוכה שמחברת עולמות
קניית פרחים בשמיטת תשע"ה

עבודה קשה הייתה מנת חלקו של יעקב אבינו בבית לבן, כדבריו בפרשה: "הָיִיתִי בַיּוֹם אֲכָלַנִי חֹרֶב וְקֶרַח בַּלָּיְלָה, וַתִּדַּד שְׁנָתִי מֵעֵינָי". המדרש אומר שעל אף כל הקשיים לא חדל יעקב מעבודת השם: "כל כ' שנה שעמד בביתו של לבן... מה היה אומר?... ט"ו 'שיר המעלות' שבספר תהילים". הדבר נרמז בפסוק "שיר המעלות לדוד, לולי ה' שהיה לנו יאמר נא ישראל". זה 'ישראל סבא', יעקב אבינו, שאמר את הפרקים האלה.

במהותו העצמית היה יעקב אבינו "יושב אוהלים" – איש תורה המנותק לחלוטין מעסקי העולם הזה. בהיותו בארץ ישראל עסק בתורה יומם ולילה, והנה הוא נאלץ לקחת את מקל הנדודים ולברוח לחרן, מקום שפָל, ושם להתייגע עם "שור וחמור, צאן ועבד ושפחה". מצב זה נחשב לירידה מבחינת מעמדו הרוחני.

מיטתו שלמה

המציאות שפגש בבית לבן השתקפה בטענותיו של לבן אליו: "הַבָּנוֹת בְּנֹתַי וְהַבָּנִים בָּנַי וְהַצֹּאן צֹאנִי, וְכֹל אֲשֶׁר אַתָּה רֹאֶה, לִי הוּא". כלומר, העניינים הגשמיים אינם שייכים באמת ליעקב אבינו אלא ללבן. ואכן, התורה אינה מביאה שום תשובה לטיעוניו של לבן, ומכאן שזו טענה אמיתית.

אך למרות כל הקשיים הצליח יעקב להעמיד צאצאים שהלכו כולם בדרכו, עד ש"מיטתו שלמה", ובכך מעלתו גדולה מאבותיו אברהם ויצחק, שמהם יצאו ישמעאל ועשיו. מדוע זכה יעקב לכך? – מפני שככל שגדול הקושי, כן גדלה ההצלחה.

למה לא לעמוד

עבודתו הרוחנית של יעקב באה לידי ביטוי באמירת 'שיר המעלות'. עניינן של 'מעלות' הוא מדרגות, שעל-ידן עולים למקום גבוה יותר. האדם אינו נשאר באותו מקום רוחני שבו עמד, אף אם זה מקום נעלה וטוב, אלא מתעלה למדרגה גבוהה הרבה יותר.

יכול אדם לטעון: למה לו לעלות ב'מעלות'? דיי לו בעמידה במקום רוחני טוב ונעלה, ומכאן ואילך יוסיף לעמוד באותה מדרגה רוחנית חיובית. טענתו גוברת כשאומרים לו שהעלייה ב'מעלות' כרוכה במאמץ ובקשיים גדולים. למה לו אפוא להיכנס לאתגר גדול זה, בשעה שהוא יכול להישאר במקום הטוב שהוא עומד בו.

מתוך שמחה

מלמד אותנו יעקב אבינו שהעבודה צריכה להיות בדרך של עלייה ב'מעלות' דווקא. אין להירתע מפני הקשיים, וצריך לגבור על כל המכשולים ועל-ידי כך לעלות למדרגות גבוהות עוד יותר. יתרה מזו, את העבודה הזאת צריך לעשות באופן של 'שיר המעלות' – מתוך שמחה דווקא, בידיעה שזה רצונו של הקב"ה.

יעקב אבינו מלמד אותנו שאין להסתפק בהתעלות רוחנית עצמית, אלא יהודי צריך לרומם גם את העולם הגשמי, השייך לכאורה ללבן. יהודי מחדיר את הקדושה האלוקית גם ב"שור וחמור, צאן ועבד ושפחה", עד שהוא הופך גם את העניינים הגשמיים לענייני קדושה.

(התוועדויות תשמ"ב, כרך ב, עמ' 898)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)