חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהפכת כשרות בחבר-העמים
חיים יהודיים

 

הרב וישצקי: "להיכנס למרכול ולקנות כשר"

הבניין הגדול של בית-הכנסת ומרכז פעילות חב"ד בדונייצק שבאוקראינה שוכן ברחוב אוקטוברסקיה (על שם המהפכה הקומוניסטית, מהפכת אוקטובר), ודומה כי לא היה אפשר למצוא המחשה סמלית מזו למהפכה הרוחנית הגדולה הפוקדת את מה שהיה עד לפני כחמש-עשרה שנים ברית-המועצות.

רב העיר, הרב פינחס וישצקי (35), ורעייתו דינה חולשים היום, בעזרת כמה משפחות נוספות שהגיעו למקום במסגרת 'אור אבנר' ו'כולל חב"ד', על שורה ארוכה של מוסדות חינוך ויהדות. בין השאר מדובר בבית-ספר יסודי, לכשלוש-מאות תלמידים ותלמידות, ישיבה קטנה וגדולה לכחמישים צעירים, מעונות-יום וגנים לפעוטות ועוד. ביום רביעי השבוע החל בעיר מחזור ראשון של מחנה-קיץ לכמאה וחמישים בנות. מיד לאחר מכן יחל מחזור נוסף - לבנים.

פריחה במדבר שממה

כשהרב וישצקי ורעייתו הגיעו לדונייצק, לפני כעשר שנים, המקום היה מדבר שממה רוחני במלוא מובן המילה. "בכל העיר כולה, שהיא עיר-מחוז בת כשני מיליון תושבים, וקרוב לארבעים אלף יהודים, מצאנו רק בית-כנסת אחד, ישן ועלוב, שבקושי תיפקד", מספר הרב וישצקי. "שתי הפעולות הראשונות שלנו היו - שיקום חיי הקהילה ופתיחת מוסדות חינוך. ידענו שעתידה של כל הקהילה תלוי בדור הצעיר". התלמידות הראשונות בגנון שפתחו היו שתי בנותיהם, מושקי וחשי. כעת מושקי כבר בת שתים-עשרה וחצי ויש לה עוד כמה אחים ובעיקר המון חברות.

בריאיון שהעניקה הגב' וישצקי לפני זמן-מה לעיתון יהודי גדול בארה"ב, המחישה את המהפכה שהתחוללה מאז בואם לדונייצק במילים הבאות: "בפורים הראשון שלנו בעיר היינו בבית-הכנסת, כדי למחות את המן, רק בעלי, אני ועוד כמה זקנים; השנה היה בבית-הכנסת רעש מחריש אוזניים בכל פעם שהוזכר שמו של הצורר"...

מגוון מוצרי-יסוד

ואולם דומה כי גולת-הכותרת של העשייה בדונייצק היא ענף הכשרות המתפתח מאוד בשנים האחרונות על-ידי 'ועדת הכשרות' של 'איגוד הקהילות היהודיות' שעליה מנצח הרב וישצקי. ענף זה, המשרת למעשה את כלל יהודי אוקראינה, מציע מגוון רב ומרשים של מוצרי-יסוד, ואף יותר מכך, כשרים למהדרין.

מדובר במערכת מפותחת של שחיטת עופות ובקר; ייצור דברי מאפה, שמן, קטניות, תבלינים ומוצרי חלב. "יהודי יכול היום להיכנס למרכול באוקראינה ולקנות שנים-עשר מוצרי-חלב כשרים למהדרים בהשגחתנו", אומר הרב וישצקי. הוא מוסיף בחיוך כי "לקראת חג השבועות האחרון הוספנו לרשימת המוצרים האלה גם גלידה חלבית".

זרעי המהפכה

המהפכה בדונייצק היא דוגמה מייצגת למה שמחוללים כיום שלוחי חב"ד ברוב ערי ברית-המועצות לשעבר. זרעיה של מהפכה זו נזרעו על מצע של מסירות-נפש הרואית, על-ידי הרבי הקודם מליובאוויטש, רבי יוסף-יצחק, שבעצמו שילם על כך במאסר, ברדיפות ובייסורים.

חג הגאולה שלו ממאסרו, בי"ב בתמוז (תרפ"ז), הוא גם חג הגאולה וההצלה של מיליוני נשמות יהודיות שאילולא חסידיו הממשיכים בדרכו, היו אובדות לעמנו.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)