חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 א' בתמוז התשפ"ב, 30/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יעקב ועשיו
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1455 - כל המדורים ברצף
אוספי הניצוצות ומלבי הגחלת
יש חדש
הקושי בשילוב הניגודים
יעקב ועשיו
הקול והידיים
עומדים מוכנים
שוליית החייט
הבארות והמקדש
הכתבה שנתנה סימן משמים
של מי ספר התורה?

כיוונים מנוגדים

"ויתרוצצו הבנים בקרבה" (בראשית כה,כב). בשעה שהייתה עומדת על בתי כנסיות ובתי מדרשות, יעקב מפרכס לצאת; ובשעה שהיא עוברת על בתי עבודה זרה, עשיו רץ ומפרכס לצאת.

(בראשית רבה)

מי עיכב?

יעקב לא היה יכול לצאת בעברו על פתחי תורה, משום שעשיו הבכור חסם לפניו את הדרך, אבל מי עיכב ביד עשיו מלצאת בעברו על פתחי עבודה זרה? אלא שעשיו היה מוכן לוותר אפילו על העבודה הזרה שלו, ובלבד שלא להניח ליעקב להגיע אל פתחי התורה.

(רבי יחזקאל מקוזמיר)

שאיפותיו של עשיו

בלי יעקב לא היה לעשיו שום עניין ורצון לצאת לעולם, שכן מה יעשה שם בלעדיו, על מי ישלוט, עם מי ייאבק ולמי ימרר את החיים...

(רבי שלמה קלוגר)

חברה מסוכנת

מדוע פרכס יעקב לצאת בעברו על פתחי תורה, והלוא חז"ל אומרים שכאשר הוולד נמצא במעי אימו מלאך מלמדו תורה, וכי יש מלמד שהוא טוב ממלאך? אלא שכאשר מצויים בחברתו של עשיו, אף הלימוד מפי מלאך בחזקת סכנה הוא.

(רבי בונם מפשיסחה)

מלחמה מן הרחם

"ויתרוצצו הבנים בקרבה" (בראשית כה,כב). מאז אין שלום בין יעקב לעשיו. כבר ברחם אימם התנגשו זה בזה ופרצה ביניהם המלחמה הראשונה, ומאז לא פסקה והיא נמשכת עד עצם היום הזה.

(באר יצחק)

התגברות הנפש האלוקית

"ולאום מלאום יאמץ" (בראשית כה,כג). מפרש רש"י: "כשזה קם זה נופל". יעקב ועשיו מסמלים את הנפש האלוקית והנפש הבהמית. "כשזה קם זה נופל" – כשהנפש האלוקית מתחזקת בלימוד התורה, נוצרת חולשה כללית בנפש הבהמית. הדבר נעשֶה בלי מאמץ אלא מעצמו וממילא.

(ספר המאמרים קונטרסים)

שלמות הנפש

"וידו אוחזת בעקב עשיו" (בראשית כה,כו). עשיו מסמל את הנפש הבהמית ויצר הרע. לכן יצא ראשון לאוויר העולם, כי יצר הרע בא לפני יצר הטוב. יעקב מסמל את הנפש האלוקית ויצר הטוב. לכן הוא נקרא "איש תם", מלשון שלמות, כי גם בשעה שאדם עובר עבֵרה נשארת עצם הנפש האלוקית שלמה בדבקותה בקב"ה. "וידו אוחזת בעקב עשיו" – עבודת הנפש האלוקית למטה היא כדי לתקן את הגוף והנפש הבהמית.

(לקוטי שיחות)

שני קווי עבודה

"ויהי עשיו איש יודע ציד איש שדה, ויעקב איש תם יושב אוהלים" (בראשית כה,כז). משמעותם הרוחנית והפנימית של יעקב ועשיו, כפי שהם בקדושה, היא: "איש תם יושב אוהלים" – העבודה של לימוד התורה וקיום המצוות; "איש יודע ציד איש שדה" – העבודה של "כל מעשיך יהיו לשם שמים". האדם צד את ענייני העולם ("שדה") והופך אותם לקדושה ולכלי שרת לעבודת הבורא.

(הרבי מליובאוויטש)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)