חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:50 זריחה: 5:41 ו' בתמוז התשפ"ב, 5/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אוספי הניצוצות ומלבי הגחלת
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1455 - כל המדורים ברצף
אוספי הניצוצות ומלבי הגחלת
יש חדש
הקושי בשילוב הניגודים
יעקב ועשיו
הקול והידיים
עומדים מוכנים
שוליית החייט
הבארות והמקדש
הכתבה שנתנה סימן משמים
של מי ספר התורה?

המפגש עם האנשים הללו גורם לך להתפעם מנחישותם להגיע לכל קהילה יהודית, ולוּ הנידחת ביותר, ולהפיח בה את חיי היהדות

ביום חמישי השבוע נפתח בחצר הרבי מליובאוויטש בניו-יורק הכינוס העולמי של שליחי חב"ד. ביום ראשון בבוקר יתייצבו אלפי השלוחים לתצלום הקבוצתי המסורתי, בחזית בית מדרשו של הרבי, ב-770 איסטרן פארקוויי.

בתצלום הזה, שמתפרסם אחר-כך בעולם כולו, נראים אלפי חסידים, כולם בעלי הופעה אחידה. ואולם כדי להבין באמת את משמעותו של התצלום צריך להפעיל מעט את הדמיון ולראות את כל ואחד ואחד מאלפי השלוחים כעומד במרכזו של מעגל, וסביבו עשרות, מאות ואלפי יהודים, מכל קצות הקשת בעם היהודי.

הימים האלה של הכינוס הם ימי טעינת מצברים. השלוחים, המצויים כל השנה בקצות עולם, יחזרו אל נקודת המוצא שלהם, אל מקורות הכוח והאמונה. הם יתפללו בבית מדרשו של הרבי, ישתטחו על ציונו הקדוש, ויחזקו את התקשרותם למְשַׁלֵחַ. הם יבלו ארבעה ימים בצוותא, שבת אחים גם יחד, ויחזרו לזמן-מה אל הימים שבהם ישבו זה לצד זה בבית המדרש והכינו את עצמם למשימה הגדולה.

יציאה לשממה

הכינוס הזה נותן את ההזדמנות הטובה ביותר לחוש את דופק היהדות העולמית. שם אפשר להבין לעומק את בעיות הקיום של העם היהודי בימינו, מהתבוללות וטמיעה ועד אנטישמיות ואיומי טרור. אולם המפגש עם האנשים הללו גורם לך בעיקר להתפעם מנחישותם להגיע לכל קהילה יהודית, ולוּ הרחוקה והנידחת ביותר, ולהפיח בה את חיי היהדות.

אתה פוגש שלוחים צעירים, שיצאו לפני זמן קצר למקומות נידחים ביותר. יש הנמצאים במקומות שעד כה לא היו שם חיים יהודיים כלשהם – לא בית כנסת, לא קהילה מאורגנת, ובוודאי לא מוסדות חינוך יהודיים. היהודים המתגוררים במקומות האלה מפוזרים בתוך האוכלוסייה הכללית, וכמעט נטמעו בקרב הגויים. ופתאום נחת במקום השליח הצעיר, פתח בית כנסת, הקים מערכת של שיעורי תורה, ייסד פעילות בעבור הילדים, החל לקיים אירועים בחגים. מאפס ממש החלו לפרוח במדבר הצחיח חיים יהודיים.

אתה משוחח עם שלוחים ותיקים מעט, כאלה שהתחילו מאותה נקודה ממש, אבל מאחוריהם כבר פעילות של כמה שנים, ואתה שומע על בית כנסת שוקק חיים, על גני ילדים ואף בתי ספר, על מקווה טהרה מפואר, על מגוון מוצרי מזון כשר – קהילה יהודית משגשגת, מאורגנת ותוססת. רבים מהשלוחים הללו הביאו עמם לוועידה נציגים של הקהילה, שרק לפני כמה שנים לא חשבו כלל על עובדת היותם יהודים, וכיום הם שותפים חמים להתפתחותה של הקהילה הצעירה.

האתגרים בחו"ל

הוועידה הזאת חושפת לפניך את אתגרי הקיום היהודי בימינו. הציבור הישראלי, המתמודד עם בעיות הביטחון והמצוקה הכלכלית, אינו מודע להתמודדויות של קהילות בחו"ל עם בעיות הקיום שלהן.

האתגר היהודי המרכזי ברחבי העולם הוא להתמודד עם גלי הטמיעה וההתבוללות. לאתר את היהודים הפזורים על פני מרחבים עצומים, לעורר את הניצוץ החבוי בתוכם, ולקשור אותם למערכת של חיים יהודיים. השלוחים הללו ניצבים בחזית המערכה הזאת, מחוללים את המהפכה האמיתית ביהדות זמננו, ומכינים את העולם לגאולתו השלמה.


התצלום הקבוצתי. להפעיל את הדמיון (צילום: שמוליק סופר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)