חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:23 כ"ה בכסליו התשפ"ב, 29/11/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הכנסת אורחים והגיורת הי"ד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1453 - כל המדורים ברצף
גיור אינו יכול להיות סיטוני
יש חדש
הוויכוח עם עוג
הכנסת אורחים
לוט ואברהם
זקוקים לאורח
חשש של חשש
הניסיון העשירי
הכנסת אורחים והגיורת הי"ד
התנהגות של אורח

בין מאות המלווים את ימימה מוסקרה הי"ד, בת העשרים, שנפצעה אנושות בפיגוע ברכבת הקלה בירושלים ונפטרה כעבור כמה ימים, הייתה גם הרבנית חיה אנגל. בשנים האחרונות ליוותה את הקדושה – עולה חדשה מאקוודור – בכל שלבי לימודי הגיור, עד לרגע שבו הצטרפה כדת וכדין לעם היהודי.

"היו לימימה מידות מיוחדות", סופדת הרבנית אנגל. "היא הקפידה במיוחד על צניעות ונזהרה שלא לדבר לשון הרע. הייתה חביבה מאוד על חברותיה ועשתה חסדים רבים בפנימייה שבה שהתה. היא התארחה אצלי פעמים רבות בסעודות השבת ונהנתה מאוד מהאווירה. בחודש אדר האחרון זכתה להצטרף לעם ישראל. נפגשנו בפעם האחרונה במהלך ימי חג הסוכות, שאותו חגגה בפעם הראשונה כיהודייה".

מאקוודור לישראל

כבר עשרות שנים מלווה הרבנית אנגל בנות המבקשות להצטרף לעם היהודי, מטעם בית הדין של הרב ניסים קרליץ. היא עושה זאת בהתנדבות מלאה. "הסיפור של ימימה מיוחד. אימהּ היא ככל הנראה צאצאית לאנוסי ספרד. לאורך השנים משפחתה שימרה מנהגים יהודיים, ובביתם באקוודור הם למעשה חיו כיהודים.

"אימהּ של ימימה החדירה בבתה ובשאר בני המשפחה שהדבר הטוב ביותר הוא לחיות כיהודים. פעמים רבות התבטאה: 'הלוואי שמישהו יעזור לנו לעלות לארץ'. לפני כמה שנים הצליחה לחסוך מעט כסף והחליטה לשלוח את אחת מבנותיה לארץ, כדי לעבור גיור כהלכה. ימימה התמסרה ללימודי יהדות ולבסוף עברה את התהליך".

תפילות במחלקה

דקות לאחר הפיגוע בירושלים קיבלה הרבנית אנגל עדכון טלפוני מבעלה, שאחת הנפגעות מוצאה מאקוודור. בבירור שעשתה גילתה שמדובר בתלמידתה. "הייתי מאושפזת באותו יום ב'הדסה עין-כרם', וכדי להיות עמה הייתי צריכה רק לרדת קומה אחת", היא מספרת. "הזמנתי את חברותיה וקראנו יחד פרקי תהילים. זו פעם ראשונה שהחברות נתקלו בטרור בצורה קרובה כל-כך. התחושה הייתה קשה".

הרבנית אנגל מכירה את הקשיים של הבנות המתגיירות: "לבנות האלה, שעוברות תקופת לימוד ארוכה, אין משפחה בארץ. בדיוק כמו ימימה הי"ד הן נמצאות כאן לבדן וצריכות עזרה. אני משתדלת לעשות מה שאפשר, ובכלל זה אירוח בסעודות שבת".

משפחה של חסד

סעודות השבת בבית אנגל בקריית משה בירושלים נהפכו לשם-דבר בשלושים השנים האחרונות. "כל שבת מתארחים אצלנו עשרות", היא מספרת. "מי שאין לו איפה לאכול – פשוט בא. יש שמעדכנים מראש, יש שמעדכנים חצי שעה לפני כניסת השבת ויש שפשוט באים, בלי הודעה. כולם מתקבלים בסבר פנים יפות. בני המשפחה מסייעים יחד באירוח ההמוני.

"כמה אורחים באים בכל שבת? אין כללים. בכל שבת מספר אחר. זה יכול לנוע מעשרים ועד ארבעים, ולעיתים יותר. מה שכן, בכל שבוע אני מכינה אותה כמות של אוכל. יש לי 'הסכם' עם הקב"ה: כשיש לי יותר אורחים, הוא מרחיב את הסירים, וכך ברוך השם לאיש לא חסר".


הלוויית הקדושה (צילום: קובי הר-צבי,
BHOL)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)