חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

פרה אדומה
מן המעיין

אשליית שלמות

"ויקחו אליך פרה אדומה תמימה אשר אין בה מום אשר לא עלה עליה עול" (במדבר יט,ב). אם נמצא אדם מישראל הסובר שאין בו מום, שהוא כליל השלמות, משמע שלא עלה עליו עול מלכות שמים, ולכן אינו יודע עד כמה רבים מומיו.

 (החוזה מלובלין)

עול לטהרה

אין ברייה כשרה לשמש לטהרה אלא לאחר שעלה עליה עול של אחרים, ושעדיין לא נדבקו בה סייגים חיצוניים של החברה והסביבה.

(הרב שלמה-יוסף זוין)

סיוע מן השמים

עשיית הפרה, שנועדה לטהר את הטמא מטומאתו, רומזת לעבודת התשובה. לכן נעשתה על-ידי אלעזר מלשון 'א-ל עזר', שכן הכוח לעשות תשובה ניתן מן השמים, כמאמר חז"ל (שבת קד): "הבא ליטהר מסייעין לו".

(אור התורה)

יציאה החוצה

עבודת הפרה מחייבת יציאה אל מחוץ למחנה והתעסקות שם עם בהמה, כאשר המתעסק עצמו נטמא על-ידי כך, וכל זה כדי לטהר יהודי מטומאתו.

(לקוטי שיחות)

 מטהר ומטמא

עבודת הפרה ממשיכה גילוי אור נעלה מספירת ה'כתר'. השפעת גילוי זה על האדם הטמא היא חיובית, והוא נטהר, אך האיש הטהור, שאינו זקוק לגילוי זה, נופל מדרגתו ונטמא. כמו סם רפואה שמרפא את החולה אבל מזיק לאדם בריא.

(אור התורה)

תרופת האמונה

"תבוא פרה ותכפר על העגל" (רש"י). חטא העגל נבע מחוסר אמונה. כתשובת-המשקל ניתנה להם מצוות פרה אדומה, שהיא חוקה, מצווה בלי טעם, וקיומה הוא בתוקף האמונה.

(רבי יצחק מוורקה)

רמז בפסוק

"לעולם היא נקראת על שמך, פרה שעשה משה במדבר" (רש"י). דבר זה רמוז במקרא (במדבר יט,יז) - "ולקחו לטמא מעפר שרפת החטאת", ראשי תיבות 'משה'.

(ברכת אברהם)

כוחו של משה

הפרה נעשתה בפועל על-ידי אלעזר, ובכל-זאת היא נקראת על שמו של משה. עשיית הפרה דורשת התבטלות והקרבה אישית - האדם חייב להיטמא כדי לטהר את הזולת מטומאתו. דבר זה מתגלה ומתעורר על-ידי משה, שהיה עניו מכל אדם.

(לקוטי שיחות)


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)