חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:42 זריחה: 5:53 י"ט בתמוז התשפ"ד, 25/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חדר הבקרה של השמיטה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1451 - כל המדורים ברצף
יום של שחרור מן העבדות
יש חדש
לדבר נכון בשפות זרות
נח
לשבח ולגנאי
בל תוסיף
הנער והדוד
גאולה בתיבה
חדר הבקרה של השמיטה
אמן באמצע ההלל

יש להם 'רחפנים', מצלמות משוכללות ואמצעי מעקב מתקדמים. הם פועלים יום ולילה מחדר בקרה מקצועי. עיניהם עוקבות אחר כל התרחשות. לא, לא מדובר ביחידה מסווגת של השב"כ, אלא בַמחלקה למצוות התלויות בארץ של בד"ץ העדה החרדית, הממונה בין השאר על כשרות פירות וירקות בשנת השמיטה.

בראש המחלקה עומד הרב מאיר-דוד ברגמן. בפתח השיחה הוא מעדכן אותנו על אירוע טרי: "קיבלתי עכשיו דיווח מטירה, על ניפוץ חלונות הרכב של אחד המשגיחים שלנו. בנס הוא הצליח לצאת משם במהירות".

מעקב צמוד

כבר שנתיים מתכוננים הרב ברגמן וצוות המשגיחים שעמו לשנת השמיטה. "הפעילות מתחילה בביצוע בדיקות מקיפות הקשורות לבעלות על שטחי חקלאות – כדי לוודא שהקרקעות שייכות ללא-יהודים. כמו-כן נדרש פיקוח על פירות וירקות הגדלים בכמה אזורים בערבה, שיש להם דין של חו"ל, כדי להבטיח שהם אכן גדלו שם ולא הובאו ממקומות אחרים".

הקושי הגדול הוא בפיקוח על גידולים בשטחים ערביים. "לצערנו אי-אפשר להיכנס לכל מקום בביטחון", מתנסח הרב ברגמן בזהירות. "אנחנו נעזרים באמצעים טכנולוגיים מגוּונים, שמסייעים לנו בפיקוח. התחלנו להשתמש באמצעים האלה בשמיטה הקודמת וכעת הם השתכללו הרבה יותר".

משגיח באוויר

הרב ברגמן מספק הצצה: "אנחנו מציידים חקלאים באזורים רגישים בתיק מיוחד ובו מערכת מתוחכמת שיש בה מצלמה, ג'י-פי-אס ומיקרופון איכותי. אנחנו יודעים בכל רגע נתון היכן נמצא החקלאי ורואים מה קורה בשטח – בכל שלב ושלב, עד הגעת המשאית עם הסחורה למקום בטוח, שבו נוכל להחתים את הסחורה.

"בקרוב", הוא חושף, "נתחיל להשתמש ב'רחפנים' – מעין מסוק קטן, המתרומם לגובה של כמאה מטר. למכשיר  מחוברת מצלמת וידאו איכותית". הוא מוסיף עוד פרט אבל מכסה טפחיים: "יש לנו עוד מנגנון שנותן לנו מידע בזמן אמת, אבל אני מעדיף לא לחשוף אותו כדי שלא לסכן אותו".

לא לסחטנות

הרב ברגמן ער לתופעת הקפצת המחירים, מתוך ניצול הביקוש לסחורה מהודרת בשנת השמיטה. "בסופו של דבר השוק התחרותי עושה את שלו והמחירים מתאזנים", הוא אומר. "מניסיוני בשמיטות האחרונות אני יכול לומר שכל מי שניסה לעשות קופה על חשבון אנשים פשוטים, לא הרוויח מזה. אנחנו, כגוף כשרות, איננו מתערבים במסחר, אבל אם מישהו מפקיע מחירים, אנחנו פוסלים לו את הסחורה, עד שיוריד את המחיר".

לסיום, משתף הרב ברגמן בסיפור שהוא עצמו היה עד לו בשמיטה הקודמת: "חקלאי שהתגורר בוורד יריחו החליט להשבית את שדותיו בשנת השמיטה. חבריו לעגו לו, אך הוא לא נרתע ודבק בהחלטתו. שנה לאחר מכן פקדה מכה קשה את כל ענף החצילים בארץ. אותו חקלאי היה אחד היחידים ששיווקו חצילים. הוא קיבל מחירים מצויינים ופיצה את עצמו על כל מה שהפסיד כביכול בשנת השמיטה".


הרב ברגמן (צילום רקע: ערוץ יהדותון)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)