חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:47 זריחה: 5:47 י' בתמוז התשפ"ד, 16/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובות לשאלות האמונה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1450 - כל המדורים ברצף
להשמיע את האמת מול השקר
חדש על המדף
אין דבר בעולם לבטלה
בריאת האדם
חושך ואור
והארץ – תוהו ובוהו
'תורה' אישית
ימי בראשית
תשובות לשאלות האמונה
ירקות בתחילת השמיטה

כבר 44 שנים, הרב שלמה טייכטל, חסיד חב"ד, משכונת קראון-הייטס שבניו-יורק, עושה את הדרך מביתו לעבר ה'ישיבה יוניברסיטי' שבמנהטן. הרב טייכטל מלמד שם יהדות, ואלפי תלמידים כבר למדו אצלו. "הדור השלישי כבר בדרך", הוא מעיר בחיוך.

כשהוצעה לו המשרה במוסד האקדמי נכנס אל הרבי ליובאוויטש ל'יחידות' ושאל אם לקבלה. הוא מספר: "הרבי השיב שתפקידי להורות, להדריך ולהשפיע, ואיחל: 'תגדלו את הילדים לתורה לחופה ולמעשים טובים, הילדים שלכם וגם התלמידים – "לבניך" אלו התלמידים'. ב'יחידות' נוספת אמר הרבי: 'יקויים אצלכם מי שיש לו מנה רוצה מאתיים, ומי שיש לו מאתיים רוצה ארבע-מאות'".

החסידות מתמודדת

בשיעוריו הוא משלב גם רעיונות מתורת החסידות. "החסידות נותנת תשובות לשאלות באמונה, ובפרט אצל צעירים", מסביר הרב טייכטל. "השאלות אינן נדחפות אל מתחת לשטיח, אלא מקבלות תשובות ברורות ועמוקות. החסידות מספקת תשובות לשלל השאלות שנחשבות 'קשות' ומטרידות". ואיך מפשיטים את הרעיונות העמוקים של החסידות למי שלא למדו תורה זו? – "על-ידי המחשות קטנות וממוקדות".

כמעט בכל שבוע הוא פוגש בוגרים שלימד. "בשיחות איתם אני רואה עד כמה שיעורי היהדות השפיעו עליהם ועיצבו את חייהם", הוא אומר. "ברכתו של הרבי מתממשת לנגד עיניי בכל פעם שאני משוחח עם הבוגרים".

הפתעה בהרצאה

לפני כשלוש שנים, נסע לבקר את בנו, שליח חב"ד באוניברסיטת אילינוי שבארה"ב, לרגל הולדת נכדתו. במהלך הביקור השתתף בכינוס מיוחד שארגן בנו, ובו השתתפו מנהלי האוניברסיטה ומאות סטודנטים יהודים. במפתיע, הצטרפו לאירוע גם עשרות פרופסורים המשתייכים לתנועה הרפורמית.

במהלך האירוע התבקש הרב טייכטל לשאת דברים. במשך קרוב לשעה ריתק את מאות המשתתפים בדברים על משמעותו של יום הולדת על-פי תורת החסידות. "הרפורמים יצאו מתפעלים מההרצאה", הוא מספר. "אחרי האירוע ניגשו אליי וסיפרו שהתרגשו מהדברים. מי יודע מה הדברים יכולים לפעול בהמשך".

דאגה לכל יהודי

לפני ראש השנה בילו הרב טייכטל ורעייתו, הגב' שיינדיל, המשמשת מנהלת המוסד לבנות 'בית רבקה' בניו-יורק, כמה שעות ליד הטלפון, כדי לאחל שנה טובה לתשעת ילדיהם הפזורים על פני כדור הארץ בשליחות הרבי. ילדיהם פועלים בגרמניה, בפלורידה, באריזונה, בטנסי, בשיקגו, בקנזס, באינדיאנה ובניו-ג'רזי. מקצתם פועלים בקרב צעירים באוניברסיטאות נחשבות בארה"ב.

לסיום, כשביקשנו לשמוע מהם סיפורי שליחות על ילדיהם, דחו את ההצעה: "יש לכם מקום במדור לכתוב סיפור על כל אחד ואחד מילדינו?", שאלו רטורית. משפט מסכם אחד הסכימו לומר: "אנחנו מרגישים בכל פעם מחדש את אהבתו הגדולה של הרבי לכל יהודי באשר הוא, שעמדה מאחורי מפעל השליחות העצום שהקים. בכל פעם אנחנו רואים יהודים שאף אחד לא היה חושב עליהם, ובזכות השלוחים הם מתחברים ליהדותם".


הברכה התממשה. הרב שלמה טייכטל  


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)