חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:50 ט"ו בתמוז התשפ"ד, 21/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שמחה מתפרצת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1449 - כל המדורים ברצף
היהלום שמנצנץ מתוך הבוץ
יש חדש
יהודי אינו נכרת מיהדותו
חג הסוכות
חתן הדר
שמחה על העתיד
ניסיון האתרוג
ניצחון בסוכות
הצמד שמשמיע 'קול ביער'
שמחה מתפרצת

שאלה: מה משמעותה של 'שמחת בית השואבה' המתקיימת בחול המועד סוכות?

תשובה: בזמן שבית המקדש היה קיים הייתה מתחילה שמחה זו במוצאי החג הראשון, ואמרו חז"ל: "כל מי שלא ראה שמחת בית השואבה – לא ראה שמחה מימיו". השמחה ליוותה את שאיבת המים בעבור ניסוך המים על גבי המזבח, ככתוב "ושאבתם מים בששון". בתלמוד הירושלמי נאמר ש"משם שואבים רוח-הקודש", שהשכינה שורה מתוך שמחה. חסידים ואנשי מעשה עושים 'זכר למקדש' גם בדורותינו, בשיר ושבחה לה' כמעט כל הלילה, ומרבים בנרות.

בחצרות האדמו"רים עורכים 'שולחנות' וגם בחוגים אחרים עורכים שמחה. יש המזמרים את ט"ו פרקי 'שיר המעלות' שבתהילים (קכ-קלד), ו'מוכרים' אותם לכל המרבה ב'מחיר' (לפי הנהוג בקהילה: כסף, דפי גמרא או סימני שולחן-ערוך), וה'קונה' שר בעצמו או מכבד אחר תחתיו. כמו-כן שרים זמירות ופיוטים מהימים הנוראים וחג הסוכות.

בחסידות חב"ד הייתה בעבר השמחה נערכת בסוכה או בבית המדרש, אך משנת תשמ"א החל הרבי מליובאוויטש להורות לשמוח בלילות חג הסוכות ברחובה של עיר, והחסידים קיימו ומקיימים זאת בשירה ובריקודים וכלי זמר ברוב שעות הלילה, הן בארץ ישראל הן בחו"ל.

מקורות: סוכה נא,א. רמב"ם סוף הל' לולב. משנ"ב סי' תרסא, נטעי גבריאל סוכות פרק עב, ליקוטי מהרי"ח ח"ג (בדפוס ראשון קג,א), וש"נ. אוצר מנהגי חב"ד, אלול-תשרי, עמ' שיט-שכג. לוח דבר בעתו, טז בתשרי. וראה שערי המועדים, חג הסוכות, סי' מט ואילך.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)