חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:27 זריחה: 6:34 י"ג בתשרי התשפ"ד, 28/9/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הצמד שמשמיע 'קול ביער'
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1449 - כל המדורים ברצף
היהלום שמנצנץ מתוך הבוץ
יש חדש
יהודי אינו נכרת מיהדותו
חג הסוכות
חתן הדר
שמחה על העתיד
ניסיון האתרוג
ניצחון בסוכות
הצמד שמשמיע 'קול ביער'
שמחה מתפרצת

הם נולדו וגדלו במקומות אחרים, אך שניהם התאהבו במוזיקה בצעירותם ודרכיהם נפגשו בשנות העשרים לחייהם. הם חזרו בתשובה יחד, וכיום הם מופיעים במשותף בארץ ובעולם ומקדשים שם שמים. הכירו את הגיטריסט נדב מנחם בכר (34) והכנר אורן צור (40).

את דרכם המוזיקלית החלו בנפרד. בכר למד נגינה בגיטרה כילד בחדרה, וצור למד לנגן בכינור בדימונה. שניהם עלו בהיותם צעירים מאוד על מסלול המוביל לאולמות הקונצרטים וניגנו מוזיקה קלסית. אלא שאט-אט החלו רצונות חדשים לפעם בתוך נפשם. רצון לביטוי אישי וייחודי יותר, רצון להביע באמת את מאוויי הנפש.

מהפך במזרח

שנים לאחר מכן יצא בכר לטיול במזרח, כרבים מחבריו. המטרה הייתה חיפוש רוחניות והתנתקות מהשגרה היום-יומית. יום אחד פגש שליח חב"ד והשניים צללו לשיחת מעמיקה. נשמתו של בכר נדלקה והוא החליט להתקרב למסורת. "פתאום התוודעתי לעצם המושג שיש חיים יהודיים", הוא מספר.

כעבור זמן הלך ללמוד בישיבה ברמת אביב והתחזק בשמירת תורה ומצוות. "בשלבים הראשונים היה חשש במשפחה ובקרב החברים שאתנתק מהם, אבל הפתעתי אותם כשדווקא חיזקתי את הקשר. בהמשך עשינו יחד סעודות שבת משפחתיות. את החברים הזמנתי לשיעורי תורה משותפים". כיום הוא חסיד חב"ד ואב לשלושה.

התקרבות ביודאיקה

אצל צור המסלול עבר במחוזות אחרים. לאחר השירות הצבאי מאס בעולם הקלסי וחיפש כיוון אחר. לאחר מפגש עם מוזיקאים מאזור הגליל, הצטרף להרכב מתחיל. בהמשך קיבל מלגה מקולג' ברקלי למוזיקה ונסע ללמוד בבוסטון.

בשעותיו הפנויות עבד בחנות יודאיקה, ושם נתקל בפעם הראשונה בחייו בתפילין, מזוזות, טליתות וכו'. סקרנותו גדלה, וכשחזר לארץ ביקש לטעום יהדות. שיעורי חסידות הובילו אותו לשמירת מצוות. צור אף הוא מצא את מקומו בחסידות חב"ד, וכיום הוא נשוי ואב לשני ילדים.

הניגון שהחזיר

בשובו לארץ עבר להתגורר באזור פרדס חנה, ושם פגש את נדב. הרקע הדומה והחוויות המשותפות של החזרה בתשובה חיברו אותם זה לזה. הם החליטו להשתמש בכישרון שקיבלו מבורא העולם והקימו את להקת "א גרויסע מציאה", ששילבה ניגונים יהודיים עם סגנונות מוזיקליים אחרים. מאז ועד היום, במשך יותר משבע שנים, הם מנגנים יחד. "הרקע המשותף שלנו גורם לנו להיות טובים יותר על הבמה", הם אומרים. "פעמים רבות אפשר לראות איך הניגונים לוקחים את הקהל לעולמות אחרים. זה מדהים".

בשנים האחרונות הוציאו כמה אלבומים, בנפרד ובמשותף. אחד הניגונים שביצעו יחד, הניגון 'קול ביער', נהפך ללהיט בתחנות הרדיו הכלליות. "באחת ההופעות ניגש אלינו אדם וסיפר שהיה שלב בחייו שהחליט לנטוש את דרך התורה", משתף בכר. "את העזיבה הרשמית החליט 'לחגוג' ביציאה לבילוי בתל-אביב. בדרך הפעיל את הרדיו ושמע את הביצוע שלנו לשיר. בו-במקום החליט לעשות סיבוב פרסה, תרתי משמע, ולחזור לביתו. את הסיפור סיפר לנו בעיניים דומעות".


מנגינת החיים. נדב בכר ואורן צור (צילום: סיוון אופיר)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)