חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:09 זריחה: 6:14 ד' בניסן התשפ"ד, 12/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תפילה ממעמקי הטנק
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1448 - כל המדורים ברצף
יום התחברות לאמת שבנו
יש חדש
הפטרת יונה ולקחיה
יום הכיפורים
ניקיון בשמחה
כיבוש הכעס
טלית ההצלה
כיפורים בגאולה
תפילה ממעמקי הטנק
הבדלה במוצאי הצום

זה היה בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים. בטנק שבמרכז רמת הגולן ישבו הרב חיים סַבָּתו – אז חייל צעיר – שני חבריו בוגרי ישיבת 'יבנה' ומפקד הטנק. לפתע נשמע פיצוץ עז. פגז נחת סמוך לטנק. הפחד היה גדול. "סבתו, תתפלל! יורים עלינו", צעק המפקד. "תתפלל אתה", השיב הרב סבתו. "אני לא יודע איך מתפללים", הגיב המפקד במבוכה. חיוך עלה על שפתיו של הרב סבתו. "אז בוא נתפלל יחד".

וכך, בעוד הפיצוצים רועמים מסביב, קראו השניים יחד, מעומק הלב, את פרק התהילים 'שיר המעלות ממעמקים קראתיך ה''. אלה היו רגעים מרוממים שהרב סבתו לא ישכח לעולם. מדי שנה ביום הכיפורים צפים ועולים בו הזיכרונות מהמלחמה ובמרכזם התפילה הבלתי-נשכחת.

אתאיסט מאמין

מדוע חייך הרב סבתו כשהמפקד ביקש להתפלל? "מדובר במפקד שהגדיר את עצמו 'אתאיסט' בכל פעם שעניין האמונה עלה לדיון", מספר הרב סבתו (62). "הוא נהג תמיד לעקוץ את החברים הדתיים שבטנק, כשראה אותנו מתפללים.

"כשהוא קרא איתי את פרק התהילים, אמרתי בליבי: אותם יהודים שמגדירים את עצמם 'אתאיסטים' פשוט אינם יודעים איך לקיים מצוות. צריך לעזור להם. הם יכולים להיות מלאי מצוות כרימון. המפקד שלנו היה יהודי מיוחד. אני וחבריי חייבים לו המון. הוא היה אדם אמיץ מאוד, ופעמים רבות הציל את חיינו מתוך מסירות נפש".

תפילה בלי מחיצות

תפילות ואמונה עזה – זה מה שנחקק אצל הרב סבתו מתקופת מלחמת יום הכיפורים. "יום אחד, כשהסורים ירו עלינו מכל הכיוונים, הסתתרנו במשך כמה שעות, התפללנו ואמרנו תהילים. השתדלנו לשמור על ביטחון בה' ולא לשקוע במחשבות שליליות. התפילות חיזקו אותנו מאוד. ברגעים האלה אתה עומד לפני בורא עולם, בלי שום מחיצות, ופשוט מתחנן על נפשך".

הרב סבתו, הידוע בספריו המצליחים (ספרו החמישי, 'בְּשַׁפְרִיר חֶבְיוֹן', יצא לאור בעת האחרונה), משמש רב בישיבה הגדולה 'ברכת משה' במעלה אדומים. מבוקר ועד ערב הוא מלמד את תלמידיו. אין הוא נושא עמו טלפון נייד.

פרוייקט הרמב"ם

בימים האלה הוא מסיים פרוייקט גדול: הקלטת סדרת 'משנה תורה' של הרמב"ם בעבור לומדי השיעור היומי שתיקן הרבי מליובאוויטש. "זה דבר נפלא", אומר הרב, "מדובר באתגר גדול – אבל ברוך השם הצלחנו להקיף את כל הרמב"ם. אני שמח שהייתה לי הזכות להיות שותף בפרוייקט גדול זה. התגובות רבות מאוד, והן מגיעות מרחבי העולם. רבבות יהודים מאזינים להקלטות האלה. כשאני מקבל את התגובות, אני תמיד שואל את עצמי: וכי יש אושר גדול יותר?".

בסיום השיחה מבקש הרב סבתו לפעול להסרת המחיצות שנוצרו בשנה האחרונה בין המגזר החרדי והדתי: "דבר אחד אני יכול לאחל: שכולנו נסתכל איש ברעהו בעין טובה. הלוא בסופו של דבר כולנו עובדי ה'. בדור הקודם לא שמענו על פירוד שכזה. הגיע הזמן להפסיק לבקר את הזולת אלא לראות בזולת את כל המעלות. יהי רצון שנזכה לקדש שם שמים, להאיר את העולם וללכת בדרכי השם. בזה כולנו נבחנים. ושנזכה לגאולה".


הרב סבתו (צילום: אריאל הורוביץ, ארכיון צה"ל)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)