חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:26 כ' בכסליו התשפ"ד, 3/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יום הכיפורים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1448 - כל המדורים ברצף
יום התחברות לאמת שבנו
יש חדש
הפטרת יונה ולקחיה
יום הכיפורים
ניקיון בשמחה
כיבוש הכעס
טלית ההצלה
כיפורים בגאולה
תפילה ממעמקי הטנק
הבדלה במוצאי הצום

תענית תשיעי ועשירי

"ועיניתם את נפשותיכם בתשעה לחודש בערב" (ויקרא כג,לב). וכי בתשעה מתענים, והלוא בעשרה מתענים? אלא לומר לך שכל האוכל ושותה בתשיעי מעלה עליו הכתוב כאילו מתענה תשיעי ועשירי.

(ברכות ח)

עינוי האכילה

מדוע אכילת ערב יום הכיפורים נקראת תענית? אלא שכאשר חושבים שהיום הקדוש והנורא ממשמש ובא, איך אפשר לאכול! אין לך עינוי גדול יותר מאכילה בשעה זו.

(רבי אלימלך מליז'נסק)

מעלת הגשמיות

מכאן ראיה שבגשמיות אפשר לפעול פי שניים מברוחניות. כי כל האוכל ושותה בתשיעי כאילו התענה שני ימים – תשיעי ועשירי, ואילו ברוחניות לא שמענו שאחת עולה לשתיים.

(רבי אהרון מסדיגורה)

תשובה לעת זקנה

"אל תשליכנו לעת זקנה" (מן התפילה). אנו מתפללים שגם התשובה בדרגתה הנמוכה ביותר, התשובה שהאדם שב לעת זקנה, כאשר כבר אין לו עוד כוח לחטוא, גם היא לא תהיה מושלכת אלא מקובלת.

(כתב סופר)

סליחה אין-סופית

במידת בשר ודם אם יחטא איש לאיש ויבקש ממנו מחילה וימחל לו, ואחר-כך חזר לסורו -  קשה מאוד שימחול לו בשנית, ומכל שכן בשלישית וברביעית. אבל במידת הקב"ה אין הפרש בין פעם אחת לאלף פעמים, כי המחילה היא ממידת הרחמים, ומידותיו הקדושות אינן בבחינת גבול ותכלית, אלא בבחינת אין-סוף.

(תניא)

הושטת היד

"אתה נותן יד לפושעים" (מן התפילה). בורא העולם נותן לאדם בחירה ואפשרות לחטוא, אבל כאשר האדם רוצה לשוב מפשעו והדבר קשה עליו, מושיט לו הקב"ה את ידו לסייעו לשוב מחטאו.

(רבי לוי-יצחק שניאורסון)

כוח הגבול

כאשר הכוהן הגדול היה נכנס ביום הכיפורים לפניי ולפנים, הרגיש את כוח הגבול שבאין-סוף. כך ידע את הזמן ולא האריך יתר על המידה.

(ספר השיחות תש"ב)

יום מחולק

השעות שמחצות היום בערב יום הכיפורים עד אחרי תפילת 'כל נדרי' היו חדורות במדרגה העליונה ביותר של מרירות. המחצית הראשונה של ערב יום כיפור הייתה יום טוב ושמחה, והמחצית השנייה מרירות ועבודה ביראה גלויה.

(לקוטי דיבורים)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)