חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:57 זריחה: 6:36 ה' בניסן התשפ"ג, 27/3/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לדעת מה לבקש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1447 - כל המדורים ברצף
אנחנו צריכים ראש חדש
יש חדש
מה צריך לעורר בשבת שובה?
ראש השנה
מהי תשובה
דפיקה בדלת
לקונה עבדיו בדים
גאולה מן המֵצר
לדעת מה לבקש
מלאכות לקראת שבת

לא מעט רגעי אחדות מיוחדים התרחשו במהלך השנה האחרונה, רגעים שעוררו תפילות המשותפות. מבצע 'צוק איתן', החרדה לשלום שלושת הנערים, או בשעה שילדי משפחת גרוס – שנפגעו מהרעלת ההדברה – התנודדו בין חיים למוות. שאלנו את הגאון הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת 'מרכז הרב' בירושלים, איך משמרים את רגעי האחדות הנדירים האלה.

"מי שמתבונן בתפילות ראש השנה רואה שאין בקשות פרטיות, בוודאי לא בגלוי", אומר הרב שפירא. "כל התפילות מדברות על עניין אחד הנוגע לאומה כולה, וממילא כל אחד ואחד מקבל את חלקו הטוב. התפילות האלה הן המשך ישיר לכל העוצמות של התפילות שהיו בשנה האחרונה. עד היום חקוק בזיכרוני משפט שאמרה אם של ילדים שנפגעו באחד האירועים בשנה החולפת וביקשה מהציבור להתפלל בעבורם: 'הם לא רק הילדים שלי, אלא גם שלכם'. זו בעצם הנקודה".

התפילות הועילו

הרב שפירא חוזר לתפילות לשלום הנערים החטופים: "כשנתגלו גופותיהם הייתה תחושה שהתפילות 'נבלעו' במקום כלשהו, שכן הנערים נרצחו זמן קצר לאחר שנחטפו. רק מאוחר יותר, עם פרוץ 'צוק איתן', התברר שהתפילות הביאו להצלחות גדולות בתחום המודיעיני והצבאי, כמו חשיפת המנהרות.

"בהפטרת חנה, שאותה נקרא בראש השנה, מסופר שבעלה אומר לה: 'למה תבכי... הלוא אנכי טוב לך מעשרה בנים'. למעשה, זה משפט שמשקף ייאוש. אבל חנה לא התייאשה והוסיפה להתפלל, ולבסוף קיבלה את מבוקשה. שמעתי מאבי-מורי, הרב הראשי, שלכן קוראים בראש השנה הפטרה זו דווקא, להזכיר לכולנו שיש תמיד עוגן: תפילה. צריך להאמין בתפילה".

מי אנחנו

על גודל הימים האלה אומר הרב: "אבי היה טרוד בתקופה הזאת. הוא לא היה משיב לשאלות ציבוריות, והיה אומר: 'צריך לראות איך נתפלל, איך נתקע בשופר וכו', וזה מה שיקבע את המציאות'. בעל התניא שואל: כשאנו אומרים בתפילת מנחה בערב ראש השנה 'ברך עלינו את השנה הזאת' – הלוא נותרו דקות ספורות בלבד לסיום השנה. התשובה היא שאם אדם מתפלל בכוונה בתפילה זו, בכוחו להפוך למפרע את כל השנה לטובה".

מה נדרש מאיתנו בימי התשובה? – "פעם אחת אמר לי תלמיד בימי התשובה: 'הרב, אני מרגיש שרגעי האמונה שלי בחודש אלול הם בעצם מסכה. ההתנהגות היום-יומית שלי היא הפרצוף האמיתי שלי'. השבתי לו: 'יקירי, ההתנהגות שלך בימי התשובה – היא הפרצוף האמיתי שלך'".

לבקש ולהודות

הרב מדגיש שחשבון הנפש אסור שיביא לידי עצבות. "צריך רצינות וכובד-ראש, אך לא לפתח דימוי שלילי, שיכול להביא להפך משמחה. אומרים ששמחת בית השואבה היא בסוכות דווקא, כי אפשר להגיע לשמחה כזאת רק אחרי ראש השנה ויום כיפור, שבהם תוקנו כל הפגמים".

לסיום, הרב מבקש לאחל לעם ישראל: "שכולנו ניכתב לחיים טובים, שמלכות השם תתגלה בעולם, שיֵרד הרבה שפע לעולם והבריות ידעו מה לעשות בו. אני נזכר שאבי והרב מרדכי אליהו זצ"ל היו נוהגים ללכת לפני ראש השנה לבקר חולים, כדי לקבל פרופורצייה על מה להתפלל. צריך לדעת מה לבקש ולהודות על מה שיש".


להאמין בכוחה של תפילה. הרב יעקב שפירא


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)