חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 כ' באייר התשפ"ד, 28/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מעורר הסליחות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1445 - כל המדורים ברצף
תיקון מתוך אור ושמחה
יש חדש
הסגולות של מצוות תפילין
הבעל-שם-טוב
מקור המחשבות
לעמול על האמת
התקיעות שהכריעו
שאלה בהיכל המשיח
מעורר הסליחות
עדיפות במתן צדקה

"יהודים, עורו לסליחות, שתתברכו בשנה טובה ומתוקה". השעה שלוש וחצי לפנות בוקר, קולו של צבי צלקאשוילי מפר את דממת הלילה ברחובות שכונת חב"ד בקריית מלאכי. הוא צועד בזריזות, כנער צעיר, ומעורר את התושבים לאמירת הסליחות בהכרזה פיוטית בנוסח יהודי גאורגייה. כך במשך כל ימי חודש אלול.

צבי כבר חצה את שנתו השמונים, אך אינו מוותר על המסורת שהחל אביו, רבי דוד צלקאשוילי זצ"ל, עוד כשהיו מתגוררים בגאורגייה וגם לאחר עלייתם לארץ. "מצד כיבוד אב אני ממשיך במנהג המיוחד שנהפך למסורת במשפחה", מסביר צבי את המניע למסירותו.

חסד של אמת

זיכרונות רבים מלווים את צבי ממסירות הנפש של אביו בגאורגייה: "אבא היה דמות מיוחדת במינה, שהקרינה קדושה וטהרה ועשיית חסד בלי גבולות בעבור הזולת. ביתנו היה פתוח לכול. כל ימיי גדלתי באווירה זו של מסירות נפש בלי פחד, כדי לעזור ליהודים בעת צרתם. אבא היה פעיל בחברא קדישא, בתוך שלל פעולותיו למען החזקת היהדות במקום".

לסיפור הבא היה עד: "בימי השואה באו לעירנו פליטים רבים. יום אחד התקשרו לאבא מבית הרפואה העירוני והודיעו לו כי יהודי ערירי, שהיה חולה מאוד, נפטר לפני כמה ימים. אבא לקח אותי, עם אחי חכם שמואל זצ"ל, לטפל בנפטר. כשבאנו למקום מצאנו גופה במצב של ריקבון. לא יכולנו להתקרב. אבל אבא קשר מטפחת על אפו, וטיפל בגופה במסירות שאינה ניתנת לתיאור, עד שהביאהּ לקבר ישראל. בכל יום ראיתי מהי מסירות נפש למען שמירת היהדות גם בתנאים הקשים ביותר".

הכרעת הרב

בשנת תשל"א, לפני 43 שנה, עלתה משפחת צלקאשוילי לארץ. "אנשי משרד הקליטה – שידעו כמה פעל אבא למען עם ישראל – שאלו אותו מה ירצה לקבל. אבא השיב: 'אנחנו לא רוצים לא כסף ולא זהב, רק לגור עם חב"ד במקום של תורה'. ואכן, עברנו להתגורר בשכונת חב"ד בקריית מלאכי".

כשהגיע חודש אלול החליט אביו להמשיך במסורת ה'סליחות'. "בהתחלה", נזכר צבי, "היו תושבים שהתלוננו על כך באוזני הרב. הם טענו שבהיותם אשכנזים, שמתחילים באמירת הסליחות מאוחר יותר, ההכרזה הזאת מפריעה להם לישון. הרב הכריע שעצם ההכרזה של אבא על סליחות מעוררת לתשובה".

התוקף התנצל

לפני כמה שנים, באחד מלילות חודש אלול, הותקף צבי בידי גוי רוסי. צבי לימד את התוקף פרק בהלכות דרך-ארץ. "במקום נוצרה מהומה", הוא משחזר, "הזמנתי משטרה, וזו עצרה את התוקף. הסברתי לשוטרים שזה מנהג יהודי עתיק, עוד מגאורגייה. בסופו של דבר התוקף נאלץ להתנצל ולבקש סליחה".

ויש לו, לצבי, עוד מנהג, שאותו הוא מקיים מדי יום שישי. בפתח המכולת שבנו מנהל בקריית מלאכי הוא מציב דוכן תפילין, ומציע לעוברים ושבים לקיים את המצווה. בזמנו הפנוי הוא אומר תהילים ולומד חומש. "גם בימים חמים ובימים קרים, הוא לעולם לא יוותר ויעמוד על משמרתו", מספרים השכנים.


צלקאשוילי. ממשיך במסורת (צילום: מיכאל גנזמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)