חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניסים תחת ההריסות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1444 - כל המדורים ברצף
צריך שינוי בחיים
יש חדש
לא לערבב את המזלות
שעטנז
קשוט עצמך
כמו סוחר
שלושה תנאים
גאולה ברגע
ניסים תחת ההריסות
היתר המכירה לשמיטה

מיליוני מילים נכתבו על פיגועי הענק ב'מגדלי התאומים' בניו-יורק לפני שלוש-עשרה שנים. הפיגועים האלה נחרתו בדברי ימיה של אמריקה ושינו לחלוטין את נוהלי אבטחת התעופה ברחבי העולם.

בשנה שאחרי האסון הופיע הספר 'אפילו ממעמקי חושך', ובו סיפורי ניסים של יהודים שניצלו מקריסת המגדלים. את הספר כתבו הד"ר מורי בנק וזאב ברייר. בנק, יליד יוהנסבורג שבדרום-אפריקה, מתגורר כיום בבית וגן בירושלים.

מאבק על השבת

בצעירותו התמחה ברפואת השיניים וזכה להצלחה גדולה. הוצע לו לנהל קולג' ללימודי רפואת שיניים, אבל רגע לפני חתימת החוזה הבחין בסעיף המחייב אותו לעבוד בכל ימות השבוע, ודחה את ההצעה המפתה. אחרי-כן החליט לעלות לארץ, ומאז הוא מחלק את זמנו בין עיסוק לפרנסתו ובין פעילות התנדבותית. שעות רבות הוא מקדיש לטיפולי התנדבות בשלוש מִרפאות חסד לרפואת שיניים בעבור ילדים ממשפחות מצוקה.

בנק מספר על הרקע להוצאת הספר: "בימים שאחרי האסון שמעתי יותר ויותר סיפורי ניסים מדהימים שהתרחשו בתוך התופת הנוראה. סיפרתי על כך לרב שלי, והוא יעץ לי לכתוב את הסיפורים בספר ואת הרווחים לתרום לארגון 'הצלה'. פניתי אל חברי זאב ברייר, וביום השנה הראשון לאסון הספר יצא לאור".

סיפורים מאומתים

מאות סיפורים הגיעו לשולחנם של השניים. "בסוף פרסמנו 26 סיפורים, שאותם אימתנו בעדויות מכלי ראשון עם בעלי המעשה", מספר בנק. "המכנה המשותף של כל הסיפורים הוא שההצלה באה בזכות שלושת הדברים המלווים אותנו בימים הנוראים: תפילה, תשובה וצדקה".

הנה דוגמה: "באחד המטוסים ששימשו לפיגוע היה אמור להיות יהודי מבוסטון. זמן קצר לפני סגירת הדלתות הבחין ששכח את התפילין שלו באזור הדיוטי-פרי, לאחר שהתפלל שחרית. הוא פנה אל הדיילת וביקש לאפשר לו לצאת ולהביא את התפילין. היא סירבה. היהודי לא ויתר ופנה אל הכלכל הראשי. האיש הזהיר אותו שאם יֵצא, לא יוכל לחזור למטוס. כך היה, וכעבור זמן קצר קלט היהודי שחייו ניצלו".

תשובה, תפילה וצדקה

סיפור הצלה בזכות צדקה: "בנו של נשיא 'הצלה', הרשי ג'ייקוב, מיהר לזירת הפיגוע, ונלכד שם בשעה שהמגדל השני קרס. באותו רגע הבטיח אביו לתרום סכום גדול לארגון חסד בארץ. בחסדי ה' הבן ניצל, וכשפגש את אביו אמר: 'אבא, אני חושב שכדאי לתת קצת יותר'...".

וסיפור שלישי: "את אחד המטוסים ששימשו לחטיפה היה אמור להטיס טייס יהודי. זמן קצר קודם לכן קיבל עליו לשמור שבת, ובעקבות זאת שינה את משמרות העבודה שלו, וכך ניצלו חייו. במהלך שיחתנו אמר לי הטייס: חשבתי שאני שומר את השבת, ומתברר שהשבת שמרה עליי".


בנק וברייר על רקע הפיגוע. למעלה: הספר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)