חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

היהודים של טיטניק
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1442 - כל המדורים ברצף
למצוא את המטבע במקום שאבד
יש חדש
ההיבט הנצחי של המצוות
חסד
לדרוש ולהגיע
נשמה וגוף
בגדי השרד של הצאר
עשרה נביאים
היהודים של טיטניק
עשר בשביל שתתעשר

לא מעט מחקרים נעשו על אניית הפאר הנודעת טיטניק, שטבעה לפני מאה ושתיים שנים, אבל המחקר של אלי מוסקוביץ (38) עוסק בנושא ייחודי: היהודים של טיטניק. המחקר, שהוצג בעת האחרונה בתערוכה מיוחדת, ובקרוב ייחשף במלואו בספר חדש, נולד אצל מוסקוביץ בהיותו ילד צעיר. "הסיפור של האנייה הגדולה בעולם ריתק אותי עוד בילדותי", הוא מספר. "כשבגרתי למדתי היסטוריה לתואר שני, והחלטתי לנצל את תשוקתי לסיפור כדי לחקור את הזווית היהודית".

סוגיות רבות העסיקו את מוסקוביץ בטרם ניגש למחקר, וביניהן: מה היה דינן של הנשים העגונות? האם היה בספינה אוכל כשר? האם הייתה אנטישמיות במהלך ההפלגה? האם היה בספינה בית-כנסת? ובעיקר: מי היו היהודים שעל הטיטניק, כמה מהם נספו וכמה ניצלו, מה עלה בגורל הניצולים והיכן נקברו הנספים?

מחלקה כשרה

מוסקוביץ, תושב ניר-גלים, הגיע למסקנה כי כשבעים יהודים נספו וכשלושים ניצלו: "בספינה היו יהודים עשירים, שהשתלבו בחברה האמריקנית וחזרו מחופשה באירופה, אבל הייתה גם מחלקת מהגרים, ובה נסעו יהודים שרצו להגר לארה"ב, קצתם מרוסיה ומליטא. היו גם יהודים שעלו על הספינה בזהות בדויה, וזה גרם קושי גדול לחוקרים. הייתי צריך להשתמש במגוון דרכים כדי להגיע אל השמות האמיתיים".

הדבר שהפתיע ביותר את מוסקוביץ הוא סוגיית הכשרות: "תפקידו של אחד מאנשי צוות המטבח של הספינה היה לספק לנוסעים היהודים אוכל כשר. הצלחתי לברר אפילו את שמו של הטבח הזה. המזון הכשר לנוסעים היהודים היה חלק מהמדיניות של הנהלת הספינה, וזו העמידה לרשות האגף הכשר כלים מיוחדים".

התרת עגונות

בעקבות ההתחקות אחר חייהם של הניצולים, גילה מוסקוביץ כי אחד היהודים שניצלו מהטיטניק והגיע לארה"ב החליט להקים מסעדה כשרה במנצ'סטר שבניו-המפשר. "המסעדה הוותיקה הזו קיימת עד היום".

שבע גופות של יהודים נמשו מהמים וזכו לקבר ישראל, מספר מוסקוביץ. "הם קבורים בארה"ב, בקנדה, ואחד מהם בהולנד". ומה עלה בגורל הנשים היהודיות שנותרו עגונות? "כמה מהנשים היהודיות שבעליהן נספו וגופתם לא נמצאה פנו אל רב כדי שיתיר אותן מעגינותן ויוכלו להינשא מחדש", משיב מוסקוביץ. "נתקלתי במקרה של אישה שקיבלה מרב תשובה ארוכה ומפורטת, המתפרשת על פני עשרה עמודים. לבסוף, כך עולה מהתשובה, הרב מתיר את האישה, אם לשני ילדים".

יהדות בתערוכה

המחקר נחשף בתערוכה, שנערכת בישראל על-ידי חברה בין-לאומית, שקיבלה בעבר את הזכויות לחלץ שרידים מהטיטניק. במתחם היהודי שבתערוכה מציג מוסקוביץ תצלומים של יהודים שהיו על הטיטניק, ניצולים ונספים, ידיעות מן העיתונות היהודית על האסון מהתקופה ההיא - בעברית וגם בשפות אחרות, המכתב המלא של הרב לאישה העגונה, תמונות של מצבות הנספים היהודים ועוד.

בתמונת מצֵבה של יהודי שנטמן בהולנד אפשר לראות את הכיתוב: "הבחור המשכיל יעקב בירנבאום מקראקוב שנטבע בשבר טיטאניק ביום כ"ח ניסן, ואחר י"ב ימים נמצאה גווייתו על הים והובא לקבורה ביום אסרו חג שבועות".

:
הזווית היהודית. מוסקוביץ על רקע טביעת הטיטניק


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)