חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:02 י"ד בניסן התשפ"ד, 22/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ההיבט הנצחי של המצוות
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1442 - כל המדורים ברצף
למצוא את המטבע במקום שאבד
יש חדש
ההיבט הנצחי של המצוות
חסד
לדרוש ולהגיע
נשמה וגוף
בגדי השרד של הצאר
עשרה נביאים
היהודים של טיטניק
עשר בשביל שתתעשר

פרשת ראה נפתחת במילים: "רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה". תורת החסידות מסבירה שהכוונה ב'היום' איננה לאותה יממה בלבד, אלא לנצח, כדברי רש"י על הגמרא במסכת סוטה: "כל מקום שנאמר עד היום הזה, לעולם ולעולמי עולמים הוא".

מכאן שגם הברכה שנתן הקב"ה לבני ישראל אינה חד-פעמית, אלא נצחית, ועדיין היא מוסיפה לפעול. אלא שהברכה ניתנת על-פי מעשיו של האדם, כמאמר המשנה: "במידה שאדם מודד בה – מודדין לו", ולכן כדי להשיג ברכה נצחית על האדם לפעול בדרך דומה.

קיום נצחי

הדבר דורש הסבר. ערוץ הקשר המרכזי של האדם אל בוראו הוא קיום המצוות, ולכאורה המצוות אינן מתיישבות עם עקרון הנצחיות. קיום המצוות נעשֶה בכפוף לזמנים ותלוי בהם.  יש מצוות ש'הזמן גרמא', ואין אפשרות לקיימן לאחר זמנן. אם כן, איך אפשר לקיים מצוות מתוך גישה 'נצחית'?

אלא שיש לחלק בין המצוות המעשיות עצמן ובין מהותן הרוחנית. אכן, זמן עשיית המצווה מוגבל, אך המימד הרוחני שלה קיים לנצח. אנו מוצאים זאת בצורה בולטת במצוות תפילין, וממנה אפשר ללמוד על שאר המצוות, שהרי "הוקשה כל התורה לתפילין".

כוונה מהותית

במצוות תפילין שני מרכיבים: הנחת התפילין והכוונה שהאדם מכוון בשעת קיום המצווה. כוונת מצוות התפילין היא לשעבד את הלב והמוח לקב"ה, ולכן מניחים את התפילין של יד כנגד הלב ואת התפילין של ראש כנגד המוח. כוונת המצווה אינה תוספת על המצווה, אלא היא חלק מהותי ממנה.

הנחת התפילין הפיזית מוגבלת לזמנים מסויימים. מניחים אותן ביום בלבד, ועם רדת הערב על האדם לחלוץ את התפילין, שכן "לילה לאו זמן תפילין הוא". כך גם בשבת, חג וחול המועד אין מניחים תפילין. אך את שעבוד הלב והמוח אין האדם מסיר מעליו בלילה או בשבת. להפך, בשבת הוא נדרש לשעבד עוד יותר את ליבו ומוחו, לאור קדושת היום. נמצא שכוונת המצוות, שהיא חלק מהותי בהן, נצחית ואינה תלויה בזמן.

השפעה לדורות

ויש עוד דרך להנציח את המצוות, גם בשעה שחדלים בפועל מלקיימן: כאשר יהודי משפיע על זולתו לקיים את מצוות תפילין, והוא מדביק אותו בהתלהבות עד שגם הלה הולך ומשדל אחרים להניח תפילין – נוצרת כאן שרשרת בלתי-פוסקת שיכולה להיות בעלת השפעה נצחית על הורים וילדים לדורי דורות.

גישה כזו גורמת שגם ברכת הקב"ה, שבאה על-ידי העשייה הזאת, תהיה נצחית, בבחינת "כל מקום שנאמר עד היום הזה, לעולם ולעולמי עולמים הוא".

(שיחות קודש תש"מ, כרך ג, עמ' 926)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)