חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:11 זריחה: 6:37 י"ד בשבט התשפ"א, 27/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אחרי שבעים שנה: אוצר במחברת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1441 - כל המדורים ברצף
עם ישראל – 'צוק איתן'
יש חדש
הזעזוע שהחזיר למוטב
יראת ה'
כשיש מה לקחת
התפילה כמלט
התפילין והנס
מלכים אומנייך
אחרי שבעים שנה: אוצר במחברת
אמינות ההבטחה

הרחק מביתו ומקהילתו נסתלק לפני שבעים שנה, בכ' במנחם-אב תש"ד, רבי לוי-יצחק שניאורסון, רבה של יקטרינוסלב (כיום דנייפרופטרובסק) שבאוקראינה, ואביו של הרבי מליובאוויטש. הוא היה אז בן שישים ושש שנים, אך גופו לא עמד בייסורים ובתלאות שהיו מנת חלקו, לאחר שנאסר והוגלה לקזחסטן בידי השלטון הקומוניסטי.

לפני שלוש שנים נחשפה מחברת, כתובה בכתב-ידה של רעייתו, הרבנית חנה, ופתחה צוהר מופלא לחייו של בעלה. המחברת כתובה יידיש, והיא מגוללת את האירועים הקשורים בחייו של לוי-יצחק, לצד גילויים על ילדותו של הבן הגדול – הרבי.

ניסיונות הפחדה

"לא סופרת אני ולא בת סופר, וחפצי הוא רק לרשום מעט זיכרונות מבעלי ז"ל, מהשנים האחרונות לחייו", כתבה הרבנית בפתח המחברת. "אני מסופקת אם אוכל להגשים זאת, משני טעמים: ראשית, פשוט איני יודעת אם אוכל להביע בכתב את כל הזכור לי; ושנית, איני יודעת אם תהיה לי מנוחת הנפש הנדרשת למלאכה שכזו".

במחברת מתארת הרבנית את התלאות שעברו על בעלה בכלא, לאחר שנעצר על פעילותו למען קיום היהדות. "הושיבוהו עם הפושעים הגדולים ביותר", מספרת הרבנית ומתארת חיפושים שנעשו בביתה כדי "להרבות עוד יותר בחומרת חטאיו של בעלי". בין השאר היא מספרת כי היא עצמה זומנה לחקירה בנ-ק-וו-ד: "במשך שעות ניסו לשכנע אותי לספר להם מה דיבר בעלי בחגים, כשאנשים היו באים להיוועד איתו, וכן על קשרי המכתבים שלו עם חוץ-לארץ".

להט הכתיבה

"מהזיכרונות האלה עולים דמותו הייחודית של רבי לוי-יצחק, גודל קדושתו והיותו גבוה משכמו ומעלה מכל העם", אומר הרב חיים-שאול ברוק, מצוות העורכים של הזיכרונות. "לדוגמה, עברו עליו אחד-עשר יום בלי מים, אך כשקיבל מים העדיף להשתמש בהם לנטילת ידיים במקום להרוויית צימאונו.

"או תיאורה של הרבנית כשהביאה לו שתי מחברות, קסת ואבקה להכנת דיו. איזו שמחה גרם לו הדבר. ובלשונה: 'הוא נחלץ מיד למלאכת הכתיבה, ביתר מרץ מאשר לאכילת הלחם שהבאתי לו לאחר רעב כה ארוך וכבד'. הזיכרונות גם מלמדים על התמסרותה של הרבנית אל בעלה הדגול, במידה שאינה ניתנת לתיאור".

"קדוש וטהור"

כאמור, זיכרונות הרבנית שפכו אור גם על חייו של הרבי. "קיבלנו כאן תיאור אותנטי של בר-המצווה שלו, פרטים מימי הילדות, סיפורים על כיבוד אם ועוד", אומר הרב ברוק. "הרבנית מתארת את עבודתו הקשה של הרבי ואת העובדה שעל-אף כל זאת הוא מקפיד על ביקור יומי אצלה, והיא מתבטאת שזה כל חייה ומיד לאחר שהוא יוצא היא כבר מצפה בכיליון עיניים לביקור הבא.

"או המילים שהיא כותבת: 'הוא אדם גדול באמת, בעל נשמה טהורה. הוא עושה למעני רבות, ובעיניי זוהי זכות שאני זוכה לה לאחר הצרות שעברו עליי'. וכך היא כותבת על ההתוועדויות של הרבי: 'התענוג הגדול ביותר בעבורי הוא לשמוע ולראות כיצד בני מתוועד. לעונג הוא לי לשמוע את קולו, והתוכן מעניין אותי מאוד'".


רבי לוי-יצחק על רקע מחברת הזיכרונות


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)