חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:39 ב' בתמוז התשפ"ב, 1/7/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להחיות את המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1439 - כל המדורים ברצף
חשיבה של כאן ועכשיו
יש חדש
מהבטחה לראייה
תשעה באב
אור יקרות
אמונה אמיתית
סימן משמים
חורבן לצורך בניין
להחיות את המקדש
מילה בערב תשעה באב

אירועי הימים האלה היו פתיחה מתאימה להרצאתו של הד"ר גרשון בר-כוכבא. "קרוב לחמש-עשרה שנה שירתי בצה"ל", הוא פתח. "שימשתי סגן-אלוף וראש מטה חטיבת שריון. בני משרת כרגע עמוק-עמוק בתוך שכונת סג'עייה שברצועת עזה".

הקהל נדלק ובר-כוכבא המשיך: "האם אני מודאג? אני גאה ושמח שבני שותף למאמץ המלחמתי נגד הרוע. אחרי שבוע שלא שמעתי ממנו, הרים אלינו טלפון כמה דקות לפני כניסת השבת. הבן סיפר שהיו להם היתקלויות עם מחבלים. העברתי לו נשיקה באמצעות הטלפון ואיחלתי לו ולחבריו שבת שלום".

החשיבה משתנה

מהמקום האקטואלי הזה עבר בר-כוכבא לרתק את הקהל במשך שעה וחצי על קרב אחר, שהתרחש לפני כאלפיים שנים. לא פלא שהקהל הביע עניין רב והתגובות היו בנוסח "כל צורת החשיבה שלנו השתנתה".

בר-כוכבא, תושב שכונת אברהם אבינו בחברון, היסטוריון צבאי המתמחה בחקר הצבא הרומי, החל להתעניין בהיסטוריה כבר במהלך לימודיו בתיכון. "כשקראתי לראשונה את תולדות מלחמות היהודים נגד הרומאים – רותקתי. במרוצת הזמן התחלתי להתעניין עוד ועוד בנושא".

תגליות בהרצאות

ניסיונו הצבאי סייע לו בבניית תכנית ייחודית, שבה הוא משתמש עד היום. "אחת ההרצאות הראשונות שלי תיארה את כל התקופה שקדמה לחורבן הבית באמצעות מונחי קרב של ימינו. תיארתי את תפקידי הלוחמים, הוצאתי מפות, הצגתי נתונים, הבאתי עדויות מהשטח. כל הנושא נהפך לדבר חי".

בהרצאותיו הוא משלב גם את התגליות שנחשפו בעת האחרונה: "כידוע, הוואקף ביצע חפירות בהר הבית וזרק כמויות אדירות של עפר, שבתוכו נתגלו ממצאים היסטוריים נדירים על תקופת המקדש. בין השאר נמצאה עדות ארכאולוגית על עבודת הקרבנות. כשאתה מציג דבר כזה בהרצאה, אפילו מי שסבורים כי בית-המקדש הוא פנטזיה – משנים את דעתם לגמרי".

להתחבר לגעגוע

בר-כוכבא מספר על תגובה מרגשת במיוחד שחווה בסוף הרצאה שהעביר בעת האחרונה. "בא אליי אדם מבוגר ובעיניים דומעות אמר לי: 'גרשון, אני מוכרח לומר לך שפעמיים בכל חיי בכיתי. פעם ראשונה לאחר שאבי נפטר, ופעם שנייה עכשיו, במהלך ההרצאה. הצלחת לחבר אותי לבית-המקדש, וכשהגעת לתיאור החורבן – ליבי נשבר. הרגשתי את האובדן'".

בימים האלה השיק בר-כוכבא ספר חדש – 'מקדש בלהבות, סיפור הקרב האחרון'. "מטרת הספר, לגרום לכל יהודי לדעת ולהבין מה בדיוק קרה, להרגיש ולהתחבר לחורבן ולהתגעגע לבניין בית-המקדש", הוא מסביר. "בספר, שבו נעזרתי רבות באהרון הורביץ, אני מציג תמונה מפורטת של מהלכי המצור הרומי על ירושלים עד לפריצה אל תוך חומות העיר ושרֵפת המקדש. האירועים המתוארים בספר מומחשים על-ידי שחזור חדש ומפורט של ירושלים בתפארתה בימי הבית השני. הספר מביא תיאור מקיף מהמהלכים הצבאיים של היהודים והרומאים, וזה חשוב גם להבנת המציאות בימינו וכדי שיהיה לנו עתיד טוב יותר".


בר-כוכבא והספר החדש. ייבנה המקדש


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)