חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ו' בכסליו התשפ"ג, 30/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מתנה בשבת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1437 - כל המדורים ברצף
הקושי הגדול להודות בטעות
יש חדש
השאיפה הכמוסה של שבט מנשה
נדרים
הגעלת הלב
חייבים גאולה
תהילים בכותל
המקדש וקיבוץ הגלויות
חיים של ניסים
מתנה בשבת

שאלה: האם מותר לתת מתנה לבר-מצווה בשבת?

תשובה: בספר נחמיה נאמר שכבר אז אסרו חכמים מיקח וממכר בשבת וביום-טוב. בהמשך לזה אסרו חז"ל לתת מתנה בשבת וביום-טוב, מפני שפעולה זו דומה למיקח וממכר.

איסור זה חל הן על הנותן הן על המקבל, אלא אם כן האדם נותן חפצים שהם לצורך היום, או לצורך מצוות היום, כגון הנותן לחברו אתרוג או לולב ביום-טוב ראשון של סוכות, כדי לקיים בו את המצווה, או מי ששכח למכור את החמץ שלו ונותנו לגוי בשבת ערב פסח. כך פסקו אדמו"ר הזקן וה'משנה ברורה' גם בנוגע לחתן ובר-מצווה. עם זה, יש מקילים וסוברים שגם עצם הנתינה כדי לשמח חתן או בר-מצווה היא בבחינת 'צורך מצווה' המותר בשבת.

למעשה, מי שמבקש לתת חפץ במתנה בשבת וביום-טוב לחתן או לבר-מצווה, אם לא מדובר במאכל ומשקה, כלים, בגדים או ספרים הראויים לשימושו בו ביום, ייתן את החפץ תחילה מבעוד יום לאדם שלישי, וזה יגביהו ויזכה בו בעבור החתן (גם ב'ילקוט יוסף' הנוטה להקל, פסק לנהוג כך לכתחילה). אם לא עשה כן, לדעת האוסרים יכוון החתן בשעת קבלת החפץ שלא לזכות בו אלא אחרי צאת השבת.

מקורות: נחמיה י,לב.יג,טו. שו"ע אדה"ז סי' שו, טו. שכג,א.ח. תמד,ט ובקו"א ב. תמח,טז. וראה סי' תקטז,ב. תקכד,א. תקכז,כח (והנסמן במהדורה החדשה במקומות אלה). ש"ש כהלכתה כט,לא (במהדורה הישנה סכ"ט), וש"נ. ילקוט יוסף סי' שו סכ"ז, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)