חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 ז' בכסליו התשפ"ג, 1/12/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השאיפה הכמוסה של שבט מנשה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1437 - כל המדורים ברצף
הקושי הגדול להודות בטעות
יש חדש
השאיפה הכמוסה של שבט מנשה
נדרים
הגעלת הלב
חייבים גאולה
תהילים בכותל
המקדש וקיבוץ הגלויות
חיים של ניסים
מתנה בשבת

שני שבטים וחצי ביקשו שלא להתנחל בארץ ישראל אלא בעבר הירדן: "וַיֹּאמְרוּ, אִם מָצָאנוּ חֵן בְּעֵינֶיךָ, יֻתַּן אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת לַעֲבָדֶיךָ לַאֲחֻזָּה. אַל תַּעֲבִרֵנוּ אֶת הַיַּרְדֵּן".

הבקשה עוררה עליהם תרעומת מצד משה והוא ענה להם במילים קשות: "וְהִנֵּה קַמְתֶּם... תַּרְבּוּת אֲנָשִׁים חַטָּאִים". בסופו של דבר התנדבו השבטים להיות החלוצים במלחמות על כיבוש הארץ, והניחו את דעתו של משה.

למה חצי מנשה?

מי היו השבטים האלה? גד וראובן, והם שבאו אל משה בבקשה החריגה להתיישב בעבר הירדן הפורה, שהתאים ל"מִקְנֶה רַב הָיָה לִבְנֵי רְאוּבֵן וְלִבְנֵי גָד, עָצוּם מְאֹד". אך בסוף הדברים, כאשר התורה מתארת את הסכמתו של משה, נוסף גם חצי שבט מנשה: "וַיִּתֵּן לָהֶם מֹשֶׁה לִבְנֵי גָד וְלִבְנֵי רְאוּבֵן וְלַחֲצִי שֵׁבֶט מְנַשֶּׁה... אֶת מַמְלֶכֶת סִיחֹן... וְאֶת מַמְלֶכֶת עוֹג".

מכאן למדים שני דברים: א) דבריו הקשים של משה יועדו לבני גד וראובן בלבד, ולא לחצי שבט מנשה. ב) הסיבה שחצי מבני שבט מנשה ביקשו להתנחל בעבר הירדן לא נבעה ממקנה רב שהיה ברשותם, כמו במקרה של השבטים גד וראובן, שכן מסתבר שלא היה ברשותם מקנה רב כמו לשני השבטים האלה.

הבכור והמן

רמזים לכך שבני גד וראובן התברכו במקנה רב מצויים לאורך פרשיות התורה. ראובן היה בנו הבכור של יעקב אבינו, שהתברך בעצמו במקנה רב. והלוא הבכור יורש פי שניים, ולכן מסתבר שהללו החזיקו ברשותם מקנה רב.

גם לבני שבט גד היה מקנה רב, שכן הללו חיבבו מאוד את המן שירד מן השמים – דבר שמרומז בפסוק "והמן כזרע גד הוא". לכן נטו לאכול פחות בשר מצאנם ובקרם, לעומת שאר השבטים, ולכן היה ברשותם מקנה רב. זה מסביר מדוע שני השבטים האלה ביקשו להתיישב בנחלה המשופעת בשטחי מרעה. אך לבני שבט מנשה לא היה מקנה רב. מדוע אפוא ביקשו מחצית מבניו להתיישב שם?

לחוש גאולה

אלא שבני שבט מנשה הכירו את מפת הארץ באחרית הימים, בבוא הגאולה, כאשר בני ישראל יקבלו את ארצות כל עשר האומות, ובכלל זה הארצות שבעבר הירדן. מתוך הכמיהה לגאולה ביקשו בני מנשה להתיישב בעבר הירדן, כדי לחוש את אווירת הגאולה כבר עתה.

בכך התבטאה מעלתם של בני חצי שבט מנשה על בני גד וראובן. בעוד האחרונים תלו את רצונם להתיישב בעבר הירדן בנימוקים גשמיים, אף אם הם מוצדקים על-פי התורה, הרי שכל רצונם של בני שבט מנשה היה להרגיש טעימה מחוויית הגאולה העתידה.

(התוועדויות תשמ"ה כרך ג, עמ' 1644)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)