חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 כ"א באדר א' התשפ"ד, 1/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תרבות של תשובה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1436 - כל המדורים ברצף
הוקעת הרצח וגדיעת ההתפרעות
יש חדש
סמיכת החכמים מול אחדות העם
קרבנות
האדמו"ר כמראָה
קפוטה מטעה
משפט צדק
ציפייה מיוחדת ללוויים
תרבות של תשובה
בגד חדש בין המצרים

כשהמפיק דן בן-חקון החל לבצע תחקיר על אנשי תרבות ישראלים שהחלו לשמור מצוות, הוא נדהם מהיקף התופעה. "נוסף על האמנים שכבר נכנסו עמוק לעולם התורה פגשתי רבים שלא האמנתי כי הם שרויים בשלבים מתקדמים של התקרבות והתחזקות. זו תופעה שמתרחבת והולכת", הוא אומר.

לדבריו, התופעה הנוכחית יש לה אופי ייחודי: "בעבר האמנים היו מתנתקים מעולמם הקודם, ואילו עכשיו הם אינם נוטשים את הכישרון שקיבלו מבורא עולם ומנצלים אותו לקדושה, לדברים טובים, מתוך התחזקות בשמירת תורה ומצוות".

התקרבות והתמודדות

בן-חקון (36) חזר בתשובה בעצמו. "מאז היותי צעיר הקפדתי על הנחת תפילין ונזהרתי מהדלקת אש בשבת", הוא מספר, "אך מלבד זה ניהלתי אורח חיים חילוני. לפני שבע שנים התרחש אצלי המהפך, כשהגיעו לידי שני ספרי יהדות. אני חובב קריאה, ולא עזבתי אותם עד שסיימתי לקרוא. החלטתי שהגיע הזמן לקחת את העניינים קדימה".

תהליך ההתקרבות היה הדרגתי: "בהתחלה שמתי כיפה. אחרי זה התחלתי ללבוש ציצית. באותם ימים עבדתי בערוץ טלוויזיה פופולרי והתוודעתי לאושיות בכירות בתחום הזה שהחלו לשמור מצוות. חשבתי לעצמי: אם אני, צלם פשוט, עובר התמודדות לא-קלה, מה עובר על אמנים בכירים שחוזרים בתשובה? איך הם מתמודדים?".

חיים של תוכן

השאלות האלה הובילו את בן-חקון לחקור את התופעה. "הבנתי שיש כאן סיפור מדהים שהציבור הכללי בישראל חייב להיחשף אליו", הוא אומר. לימים הקים חברת הפקות משלו והחליט לצלם סדרה בנושא. "רציתי להראות שאפשר להיות אדם מצליח ומפורסם ולהישאר יהודי מאמין. לא חייבים למכור את הגוף והנשמה כדי להתפרסם".

איך הוא מסביר את הנהירה של אמנים רבים כל-כך אחרי התורה והמצוות? "בדור שלנו הכול מהיר, כאן ועכשיו. אנשים רצים ולבסוף מגלים שרצו אחרי כלום. זה מעייף. כאן מתחילות לצוץ שאלות. התורה והמצוות מעניקות תוכן לחיים, במקום אותם חיים ריקניים שלא מובילים אותך לשום מקום".

סגירת מעגל

האם לאמנים שמתקרבים היה קשה לדבר על התהליך? "לכל האמנים היה קשה לדבר על זה", הוא אומר. "היו שביקשו אישור מהרב, היו שסירבו, מחשש לחשיפה שתתייג אותם כבעלי-תשובה". הסדרה שודרה בטלוויזיה, ובעבור בן-חקון יש כאן סגירת מעגל, כשחשף לצופים את מהפכת התשובה של אנשי התרבות שצמחו על המרקע.

בן-חקון מספר כי רוב האמנים שחוזרים בתשובה נמשכים לחסידות חב"ד וברסלב, ויש לו הסבר לכך: "שם מקבלים אותך כפי שאתה ולא שופטים אותך. זה גורם לאמנים להתקרב ולא להרגיש דחויים". התגובות שבן-חקון מקבל רבות. "אנשים סיפרו לי שהחלו להתחזק בשמירת תורה ומצוות. זה מרגש. נכון, קיבלתי משכורת על עמלי, אבל המשכורת החשובה ביותר – אלה התגובות מסוג זה. זה השכר האמיתי".


תשוקה לחיי תורה ומצוות. בן-חקון


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)