חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 כ"ב בכסליו התשפ"ד, 5/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קוממיות בתל אביב
ניצוצי רבי

נושאים נוספים
התקשרות גליון 1042- כל המדורים ברצף
במסירות-נפשו של צלפחד זכה לבנות ש'כובשות' את הארץ
על-ידי עבודתנו מתגלה פנימיות עניין הגלות
קוממיות בתל אביב
פרשת פנחס
כשרואה דבר הדורש תיקון – צריך בעצמו להשתדל בתיקונו
"האומר דבר בשם אומרו"
הלכות ומנהגי חב"ד

מהו אמיתית עניין יישובה של עיר? * קשריו של הרבי עם גדולי תורה ופרנסי העיר תל-אביב, אשר נרקמו הודות לפעילותו המבורכת של השליח הרב גרליצקי שיחי' * על קביעת יום החינוך מדי שנה וכן על הוצאתם לאור של ספרי "לכבודה של תורה" על ידי המועצה הדתית – לכבודו ובהשראתו של הרבי * סיקור על פי מסמכים ומכתבי הרבי בפרסום ראשון * רשימה שנייה

מאת: הרב מרדכי מנשה לאופר

ואולך אותם קוממיות...

"ויבשר טוב ומתוך שמחה ורוממות הרוח קוממיות" – כך כתב הרבי בתגובה לדין-וחשבון ששיגר הרב יוסף שמואל יהושע שי' גרליצקי, השליח הראשי בתל-אביב מאז חודש סיוון תשמ"א.

מאז הגיע לתל-אביב החל לפתח מוסדות, ולנהל פעולות בהיקפים גדולים ונרחבים.

באותו דו"ח (צילומו ב'מקדש מלך' כרך ב' עמ' 510) כותב הרב גרליצקי:

"הנני בזה לדווח על כמה מהפעולות בתל-אביב במשך חודשים שעברו...".

על כך ציין הרבי מענה בכתב-יד-קודשו ובו המשפט הנזכר:

נת' [=נתקבל] ותשואות-חן אזכיר על-הציון שתהי' פעולה נמשכת בכל ויבשר טוב ומתוך שמחה ורוממות הרוח קוממיות.

הרבי הוסיף [ככל הנראה בצירוף שטר לצדקה, ולגבי כך כתב]:

לצדקה בתל-אביב.

אין מטרת רשימה זו לסקור את מוסדותיו, מפעיליו ופעילותו של הרב גרליצקי, כמו גם השלוחים ובתי חב"ד הרבים שנפתחו ברחבי העיר, אלא נבוא כאן רק בפרטים אחדים מהדברים שזכו להתייחסותו הישירה של הרבי.

'יום החינוך' לכבוד הרבי

נפתח ב'יום החינוך'. בעקבות קשר עמוק שנוצר בין הרב גרליצקי לנציגי הציבור בעירייה וראש העיר, החליטו בעירייה על יוזמה מבורכת לקביעת 'יום החינוך' בהשראתו ולכבודו של הרבי. שנה אחר שנה נקבע 'יום החינוך', שזכה להתייחסות הרבי כמה פעמים (ראה ברשימה הקודמת מכתב משנת תשל"ח). בשנת תשד"מ, לכבוד יום הולדתו השמונים ושניים של הרבי, פורסמה שוב הכרזת העירייה בצורת מגילה על קביעת יום החינוך, ועל כך הגיב הרבי במכתב שצילומו מובא להלן. לפני כן יוצג כאן מסמך כבוד של העירייה בו התפרסמה ההכרזה על 'יום החינוך'.

הכרזה על יום החינוך

להלן מכתב ה'מזכירוּת' לעירייה, לפיו שולחים הם עבורם, בידי הרב גרליצקי, את הכרזת 'יום החינוך' של ממשלת ארצות-הברית עם מסמכים נלווים, בתקווה שייעזרו בהם.

מכתב המזכירות

ולהלן מכתב הרבי, בו מודה לחברי העירייה ובראשם מר שלמה להט, על קביעת 'יום החינוך', וכן מודה להם "בעד המתנה היקרה" שהדפיסו ספר התניא המיוחד לתל-אביב – יפו, כשאת המכתב מסיים הרבי בברכה, ובתוספת מלים בכתב יד-קדשו:

ובתודה בפרט על האיחולים והברכות (חי"ק)

 מכתב הרבי להנהלת העירייה

"לכבודה של תורה"

בין השאר עמד הרב גרליצקי בקשר עם כל גדולי התורה, האדמו"רים, הרבנים ופרנסי-הציבור בתל-אביב. קשר זה בא לביטוי לעתים גם במכתבים שכתבו הללו לרבי, והרבי מצדו הואיל לענות להם. חלקם של המכתבים נשאו הן אופי אישי והן אופי תורני. כך למשל עולה ממכתבים רבים שקיבלו הרבנים הראשיים של העיר, הרב יצחק ידידיה פרנקל (ראה שמן ששון מחבריך כרך ד' עמ' 101-102), והרב חיים דוד הלוי (ראה שם כרך א' עמ' 204). להלן מכתבי הרבי אליהם:

גולת הכותרת הייתה כאשר המועצה הדתית בתל-אביב הוציאה לאור את סדרת הספרים התורניים 'לכבודה של תורה' בהשתתפות האדמו"רים, הרבנים וגדולי-התורה. להלן מכתב הרבי ל"מערכת 'לכבודה של תורה', לרגל קבלת אחד הספרים:

מר פנחס שיינמן, יו"ר המועצה הדתית, זכה למכתבים מיוחדים מהרבי בעקבות כך. באחד מהם (נדפס בספר 'יום מלכנו', קה"ת תשד"מ, עמ' 329-330), עיטרו הרבי בתארים "הוו"ח אי"א נו"נ עוסק בצ"צ רב פעלים כו' מו"ה פנחס שי'", הודה לו ("מאשר הנני קבלת הספר כבודה של תורה, ות"ח ת"ח) ובירכו ("לחנוכה מאיר ושמח") ולאחר מכן כתב:

ויהי רצון שימלא השם משאלותם לטובה להמשיך בהוצאה-לאור דקובצי תורה ובהוספה, ובפרט חידושי-תורה של תושבי העיר, והרי-זה אמתית עניין יישובה של עיר (ובמיוחד) בישראל, ואמ[רו] חז"ל אין תורה כתורת א"י [=ארץ ישראל] וזכות הרבים ודארץ-הקודש מסייעת.

להלן צילום מכתב נוסף של הרבי למר פנחס הנ"ל, משנת תשמ"ו, אותו מסיים בברכה בכתב-יד-קודש:

[בכבוד ובברכת החג] ולהוספת מרץ בתפקידו כיו"ר המועצה-דתית דעיר ואם בישראל (חי"ק).

צילום מכתב הרבי למר פנחס

להלן מכתב מר פנחס שינמן לרבי לרגל שיגור קובץ הד' "לכבודה של תורה" בשנת תשמ"ט:

 

בכ"ו מר-חשון תשנ"ב ('השליחות לארץ הקודש' עמ' שלג), מסר הרב גרליצקי לרבי את הכרך החמישי שיצא-לאור לכבוד שנת התשעים לרבי, והרבי הודה לו על כך:

בשורות טובות.

נתן לו דולר נוסף ואמר:

תמורת ספר יש לשלם.


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)