חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:49 זריחה: 5:35 י' בסיון התשפ"ד, 16/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

על סף הגאולה
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1434 - כל המדורים ברצף
עשרים שנה: חידה ופתרונה
יש חדש
מחילה בפה ומחילה בלב
פרה אדומה
רוחו של מי נוחה
באיזה מצב המשיח ימצא אותנו
עין הנס
על סף הגאולה
הספר על הרבי נכתב בכאב
כוהנים בקברי צדיקים

מוסכם על כל גדולי ישראל בדורות האחרונים כי ימינו אלה הם ימי 'עקבתא דמשיחא' המתוארים בדברי חז"ל. כלומר, אנו חיים בתקופה שבה כבר נשמעים פעמי המשיח, והאירועים הסוערים שמתחוללים בתקופה זו הם סימני הגאולה.

ואכן, קל להבחין בהבדל הבולט שבין התבטאויות צדיקי הדורות האחרונים על הגאולה הקרובה לדברי גדולי ישראל בדורות שעברו. בכל דור ודור היו צדיקים שעוררו את העם על הציפייה לגאולה, ואף היו שמסרו את נפשם להחשת הגאולה. אך באותם ימים דובר בפירוש על זירוז הגאולה ועל קיצור חבלי המשיח. לעומת זה, בדורות האחרונים אומרים לנו צדיקי ישראל, שהגאולה כבר נמצאת על סף דלתנו ממש.

בכך משמשים גדולי ישראל, כפי שהם נקראים בתורה – "עיני העדה". הם כמו צופה שניצב על ראש ההר ורואה דברים שהעם הנמצא במישור עדיין אינו רואה. כך רואים הצדיקים בעיניהם הטהורות את משיח-צדקנו מתקרב ובא, והם מעוררים את ליבנו להתכונן ולהיערך למציאות ממשית שתתגלה בעוד רגע קט.

"הגאולה מחכה"

כך יש לראות את ההתבטאויות הברורות של הרבי מליובאוויטש בנושא הזה. כל מעיין בשיחותיו ובאיגרותיו יראה בבירור כי הרבי אינו מסתפק בהגברת הציפייה לגאולה ובזירוז העם להתחזק בתורה ובמצוות כדי להביא את המשיח, אלא הוא מודיע ממש כי הגאולה כבר הולכת ובאה לקראתנו, ובכל רגע היא צפויה להתגלות לעין כול.

וכך הוא אומר (בשבת פרשת שמות תנש"א): "לפי כל הסימנים שבדברי חז"ל עומדים אנו בסוף זמן הגלות, לאחר שכבר 'כלו כל הקיצין', וכבר עשו תשובה, ועומדים מוכנים לקבלת פני משיח-צדקנו". ובשיחה עם רבי מרדכי אליהו (בו' במרחשוון תשנ"ב) הרבי מוסיף: "לא זו בלבד שסוף הגאולה לבוא, אלא הגאולה כבר עומדת על סף הפתח ומחכה לכל אחד ואחת מישראל שיפתח את הדלת ו'יסחוב' את הגאולה לתוך החדר!".

יתרה מזו, מדברי הרבי עולה, שזמן הגאולה כבר הגיע, ועתה אנו עומדים במצב שבו הגאולה, שכבר הייתה צריכה לבוא, מתעכבת משום-מה: "כבר 'כלו כל הקצין' וסיימו הכול, והגאולה הייתה צריכה לבוא כבר מזמן, ומפני טעמים שאינם מובנים כלל וכלל עדיין לא באה. מזה מובן, שעל-כל-פנים כעת, צריכה הגאולה לבוא תיכף ומיד ממש (...). עיניהם הרוחניות של בני ישראל כבר רואות את הגאולה; כעת צריך רק לפתוח את העיניים הגשמיות, שגם הן יראו את הגאולה" (שבת פרשת בא תשנ"ב).

"המשיח מוכן לבוא"

יש סבורים שאלה ביטויים של 'בית המדרש' שנאמרים בספירות רוחניות כלשהן. מי שקורא את דברי הרבי אינו יכול לטעון כך. הרבי חוזר ואומר שיש לפרסם את הדברים, כדי שיגיעו לכל יהודי. הוא מבקש להודיע בכל העולם שמשיח-צדקנו עומד לבוא בכל רגע, ולעשות זאת בפרסום ובלי מורא.

והרבי לא רק נאה דורש, אלא גם נאה מקיים. כאשר בא אליו כתב הסי-אן-אן (בי"ב במרחשוון תשנ"ב) ושואל: "רבי, אמור לנו את המסר שיש לך לעולם בעניין המשיח", הרבי משיב: "כבר פרסמתי והדבר נדפס בעיתונות בכל המדינות, ואם רצונך לחזור על כך – חזור ואמור שהמשיח מוכן לבוא עכשיו, ומה שנותר לנו לעשות, הוא להרבות יותר בשטח של טוב וחסד". וכעבור כמה חודשים (בב' באדר-א תשנ"ב) הרבי עונה לכתב של עיתון אמריקני: "המשיח עומד לבוא וצריך לעשות את ההכנות האחרונות".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)