חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:46 זריחה: 5:48 י"ב בתמוז התשפ"ד, 18/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ציצית לילד
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1432 - כל המדורים ברצף
האם חתול מסוגל לעוף?
יש חדש
מקושש העצים ואחריות הצדיקים
ארץ ישראל
יש נשיא ויש נשיא
כוחה של מצווה
הבטחה לילית
הסרת ערלת הלב
"התיקון שלי למעשי המרגלים"
ציצית לילד

שאלה: מתי וכיצד מחנכים ילד למצוות ציצית?

תשובה: אמרו חז"ל: "קטן היודע להתעטף – חייב בציצית", והכוונה שאם הוא יודע להשתמש בציצית כנהוג, אביו צריך לקנות לו ציצית, כדי לחנכו במצווה.

לפי אדמו"ר הזקן בסידורו, שיעור טלית-קטן מגיל בר-מצווה הוא "אמה על שתי אמות", אך לילד מגיל שש [שזה לדעתו גיל החינוך בציצית] ועד גיל המצוות אפשר לסמוך על הדעה ששיעור הטלית הוא "אמה על אמה" בלבד (לפי הגרא"ח נאה: 49 על 49 ס"מ), לא כולל פתח הצוואר.

למעשה, בגני הילדים, ואפילו בכיתות הנמוכות של בית-הספר, קשה מאוד שהילדים ילבשו טלית בשיעור זה. אולי אפשר לסמוך על השיעור המינימלי (לגדול) שהובא במשנה ברורה: שלושת רבעי אמה על חצי אמה (37 על 25 ס"מ).

חסידי חב"ד מקפידים ללבוש טלית-קטן של צמר דווקא, אך לילדים אין מקפידים בזה. עדיף שהבגד יהיה עשוי מסיבים טבעיים, ולא סינתטיים. פתילי הציצית – עדיף של צמר, ומה טוב עשויים בעבודת-יד (ולפחות עבודת מכונה בהשגחה טובה).

מתי מתחילים? לפחות "מיום הגזיזה והנחת פאות הראש [הנעשית בהגיע הילד לגיל שלוש], נהגו (מנהג ישראל בכל העדות) להדר להרגיל את התינוק בעניין נשיאת טלית-קטן, וברכות השחר, וברכת המזון וקריאת שמע שעל המיטה".

מקורות: סוכה מא,א. ס' החינוך, מצוה שפו. טור וב"י, מג"א וא"ר, משנ"ב, ערוה"ש וכף החיים סי' טז. שו"ע אדה"ז שם ס"א, וסי' ט ס"ד. פסקי הסידור, הלכות ציצית (בסוף השו"ע ח"א, במהדורה הישנה עמ' 307 ובחדשה עמ' תרט). היום יום, ד' אייר. פסקי תשובות ט, א. ילקוט יוסף יז,ה. וראה שע"ת יז,ג. סידור הרב ראסקין עמ' תרנ. ס' היכל מנחם ח"ב עמ' כט. התוועדויות תשמ"ב ח"ב עמ' 708.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)