חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:22 ד' בכסליו התשפ"ג, 28/11/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ארץ ישראל
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1432 - כל המדורים ברצף
האם חתול מסוגל לעוף?
יש חדש
מקושש העצים ואחריות הצדיקים
ארץ ישראל
יש נשיא ויש נשיא
כוחה של מצווה
הבטחה לילית
הסרת ערלת הלב
"התיקון שלי למעשי המרגלים"
ציצית לילד

להשתמש בשכל

על "שלח לך" מפרש רש"י: "לדעתך". לכל יהודי ניתנה שליחות אלוקית – 'לכבוש' את החלק השייך לו בעולם ולעשות ממנו 'ארץ ישראל'. שליחות זו צריכה להיות "לדעתך". השליח חייב להשתמש בשכלו, לחפש ולמצוא את הדרכים הטובות והמתאימות ביותר לקיום השליחות, להעריך את המצב, ולמצוא את המילים המתאימות ביותר איך לדבר עם הזולת.

(הרבי מליובאוויטש)

טובה תמיד

"הטובה היא אם רעה" (במדבר יג,יט). הארץ טובה היא אפילו אם נדמה לאדם שהיא רעה. קדושת ארץ ישראל לעולם אינה מסתלקת ממנה. תחת פני ה'רעה' החיצונית חבויה תמיד ה'טובה', ובשעה שבני ישראל באים לארץ, הקדושה המוסתרת עולה ומתגלה.

(ספר הזכות)

מי עקר עצים

"היש בה עץ אם אַיִן" (במדבר יג,כ). במדרש מסופר שבשעה שהכנענים שמעו שבני ישראל יצאו ממצרים והם מתכוננים לבוא לארץ ישראל, עקרו את כל עצי הפרי בארץ, שלא יהיו בני ישראל נהנים מהם. לכן נצטוו המרגלים לברר "היש בה עץ אם אין".

(אלשיך)

מכנען לישראל

"והתחזקתם ולקחתם מפרי הארץ" (במדבר יג,כ). המרגלים, שהיו נשיאי ישראל, נצטוו לקחת מפירות ארץ כנען, ולעשות מהם פירות השייכים לבני ישראל. פעולה זו הייתה פריצת דרך ופתיחת הצינור לכל העם, שיוכלו להפוך את ארץ כנען, ש"מעשיה מקולקלין מכל האומות", לארץ ישראל, ארץ קדושה וטהורה.

(שיחות קודש)

מחאה מתמדת

אומות העולם גזלו מידינו את ארץ ישראל. לכן עלינו לעמוד ולצעוק ללא הרף שזו ארצנו ונחלתנו. צעקה זו היא בבחינת 'מסירת מודעה' לעולם שישיבת האומות בארצנו במשך דורות רבים לא העניקה להן בעלות על הארץ, וכי חזקתן עליה אינה חזקה.

(רבי נחמן מברסלב)

האמת העמוקה

"ויספרו לו ויאמרו, באנו אל הארץ אשר שלחתנו" (במדבר יג,כז). כל מה שהמרגלים סיפרו היה אמת; הם לא בדו דבר מליבם. אלא שאין לבוא אל ארץ ישראל על בסיס של אמת שטחית, לפי מראה העיניים בלבד. בארץ ישראל תופסת אמת עמוקה הרבה יותר, האמת של הבטחת ה'. זה היה חטאם של המרגלים.

(פלאות חדשות)

אור נעלה

"טובה הארץ מאוד מאוד" (במדבר יד, ז). דווקא על-ידי הכניסה לארץ וההתעסקות בעבודת הבירורים בקיום מצוות מעשיות, זוכים לגילוי אור נעלה, באופן של פעמיים 'מאוד'.

(לקוטי תורה)

'כלי' בדרך הטבע

אף שהקב"ה הבטיח לבני ישראל שיכבשו את הארץ ויירשוה, וגם בלי שילוח המרגלים היו בני ישראל מנצחים במלחמה זו, בכל-זאת שלח משה את המרגלים כדי לברר כיצד נוח יותר לכבוש את הארץ, שכן "אין סומכין על הנס" ויש לעשות 'כלי' בדרך הטבע.

(לקוטי שיחות)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)