חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:51 זריחה: 5:38 כ"ט בסיון התשפ"ב, 28/6/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להציל את קבר דוד המלך
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1429 - כל המדורים ברצף
אנחנו כאן כדי להישאר
חדש על המדף
שלמותו של היחיד בתוך המשפחה
מניין בני ישראל
חניה ונסיעה
מקום החתונה
אב ובנו בירושלים
ירושלים של העולם
להציל את קבר דוד המלך
זמן תפילת מנחה

"מה עושה יהודי כשהוא בצרה? פותח ספר תהילים ומתפלל. עכשיו דוד המלך צריך את כולנו, להתגייסות למערכה להצלת קברו בהר ציון". זאת אומר בכאב הרב אלדד שמואלי (50), ממארגני סעודת מלווה מלכה השבועית מדי מוצאי-שבת במתחם הקבר. הרב שמואלי רוצה להאמין שהכול שמועות, אבל חושש שמתחת לפני השטח נרקחת מזימה להעברת חלק ממתחם הקבר לידי הנוצרים.

אין דבר שמעסיק אותו יותר מקברו של דוד המלך. הוא חי ונושם את המקום. "נהגתי להשתתף בקביעות בסעודת מלווה מלכה בבית ישראל בירושלים", מספר הרב שמואלי כיצד הכול התחיל. "לפני כשנתיים הציעו חברים להעביר את הסעודה לקבר דוד המלך, כדי לחזק את המקום. הרעיון תפס תאוצה. התחלנו עם מאה משתתפים, וכיום אנחנו עומדים על ממוצע של יותר מאלף משתתפים".

כנסייה מעל הקבר?!

הסעודה ההמונית היא חלק מפעילות רוחנית ענֵפה המתקיימת במתחם הקבר. יש בו כולל אברכים, מנייני תפילה, שיעורי תורה וכמובן מניין 'אמירת תהילים', שייסד בזמנו הרבי הריי"צ מליובאוויטש, שאף ביקר במקום במהלך ביקורו בארץ הקודש.

ופתאום עלתה עננה מטרידה: "ערב הגאולה, כשכולנו מבקשים את גאולת בית דוד, פתאום צץ רעיון למסור את הקבר לנוצרים", הוא אומר בצער. "אומרים שלא ייתנו את כל הקבר, אלא את הקומה השנייה. ומה הנוצרים יעשו בה? כנסייה לכל דבר! גם אם ישכירו להם את המקום, בתוך שנה הוא יהיה נכס שלהם ולא נוכל להחזיר את הגלגל לאחור. חכם רואה את הנולד ומונע יצירת תסבוכת שתהיה בכייה לדורות".

המצאה חדשה

הרב שמואלי מספר כי בידיו קטעי עיתונות מחו"ל, שעל-פיהם האפיפיור אומר שהקומה השנייה במתחם קבר דוד היא המקום המקודש ביותר ושיש בו 'ישועות'. "הם המציאו טענות משונות שכביכול כאן אכל מייסד דתם את הסעודה האחרונה", מסביר הרב שמואלי.

לדבריו, "כל ארכאולוג יאמר לך שקומה זו נבנתה לפני חמש-מאות או שש-מאות שנה. הם המציאו את השמועה הזו כדי לקבל את המקום. פתאום החלו לבוא למקום בכל שבוע מאות אוטובוסים עם תיירים נוצרים, והללו נכנסים לקבר, לפעמים מתוך הפרעה למתפללים. ככל שהפעילות הרוחנית-יהודית גוברת כאן, גוברת הפעילות שלהם".

לבוא לאתר

לדבריו, רבים שואלים מה אפשר לעשות. תשובתו: "ראשית, לבוא ולפקוד את המקום בתדירות. זו תרומה חשובה מאין כמותה, בשיטת 'מעט אור דוחה הרבה מן החושך'. שנית, לסייע – כל אחד בדרכו, בביצור הפעילות התורנית. אנחנו מתכננים לפתוח במערכה משפטית על הניסיון לפגוע בסטטוס-קוו. הלוא אילו היו מדברים על מיזם שעלול לפגוע ברגשות מאמיני כל דת בעולם – הכול היו קופצים וזועקים. וכאן שותקים".

לפני כשבוע נערכה בקבר דוד עצרת מחאה המונית, בהשתתפות רבנים ומקובלים, כדי למחות על עצם הדיבורים בעניין מסירת מתחם הקבר או חלקים ממנו לנוצרים. "זו רק סנונית ראשונה במאבק שלנו, והכול צריכים להצטרף אליו", אומר הרב שמואלי.


"סנונית ראשונה במאבק". הרב שמואלי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)