חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:17 זריחה: 6:01 ט"ז בניסן התשפ"ד, 24/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רשב"י הכריע את השודד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1428 - כל המדורים ברצף
לבצר את יסודות האחדות
יש חדש
מעלת ה'כלה' המצויה ב'שוק'
הליכה
דוגמה חיה
פרד"ס בסוד
ניסיון במירון
פתח רבי שמעון
רשב"י הכריע את השודד
העדפת יהודי

הרבה קודם שמאות האלפים, מכל רחבי הארץ, ינהרו להילולת רבי שמעון בר-יוחאי במירון, הרב אברהם ו', תושב שכונת ויז'ניץ בבני-ברק, כבר יהיה שם. בכל יום שישי הוא עולה למירון ועושה שם את השבת. תושבי היישוב והאורחים הקבועים רגילים לראותו בכל ליל שבת, יושב באחד החדרים בציוּן ושוקד על לימוד התורה.

במשך השבוע הוא עמל לפרנסתו בחנותו שבשכונת ויז'ניץ בבני-ברק, שבה הוא משרת את הלקוחות מן הבוקר ועד הערב. שם גם התחולל הנס, שגרם לו לקבל עליו לעשות את שבתותיו במירון. מפני צניעותו אין הוא שש לדבר על כך. "אינני מחפש פרסומת", אמר לנו בתחילה. לבסוף התרצה, "רק כדי שהכול יֵדעו את מעלת הנסיעה לרבי שמעון". עם זה ביקש שלא לפרסם את שמו המלא ואת תמונתו.

אקדח לרקה

"מאז ומעולם נהגתי לנסוע בכל הזדמנות למירון, בימי חול ומעת לעת לקראת שבת-קודש", הוא פותח בסיפורו. "האירוע קרה לפני עשר שנים. בשבת הייתי במירון, חזרתי הביתה במוצאי שבת בשעה מאוחרת, ולמחרת בבוקר באתי, כרגיל, לחנות".

אבל אותו יום ראשון לא היה יום שגרתי. "הייתי לבד בחנות ופתאום נכנס פנימה אדם שנראה חשוד בעיניי ברגע הראשון. הוא הצמיד אקדח לרקתי ודרש שאתן לו את כל הכסף שברשותי. נבהלתי מאוד. לא ידעתי מה לעשות. האמת, גם לא היו לי יותר מדיי אפשרויות".

כוחות פלאיים

השניות נדמו כנצח. "פתאום חשתי שרבי שמעון בר-יוחאי בכבודו ובעצמו נמצא איתי ומעניק לי כוחות מיוחדים", אומר ר' אברהם. "התחלתי להיאבק בשודד. המאבק נמשך כמה דקות, ולבסוף הצלחתי להוציא את האקדח מידיו. ריתקתי אותו לכיסא והזעקתי את המשטרה. בו-בזמן צעקתי לעוברים ושבים לבוא לעזרתי. כעבור זמן קצר הגיעה המשטרה והשודד נלקח לחקירה".

בתום האירוע נשאל איך הצליח לגבור על שודד חזק וחמוש. "אין לזה הסבר הגיוני", הוא אומר. "אני עצמי לא מבין מניין באו אליי הכוחות העצומים האלה. ברור לי שרשב"י הציל אותי, אחרי שהייתי בציונו פחות משתים-עשרה שעות קודם לכן".

רגע מרומם

את השבת שלאחר הנס עשה ר' אברהם בציון רשב"י, וערך שם סעודת הודיה. "המעשה חיזק לעיני כול את המאמר: כדאי הוא רבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק", הוא אומר. מאז הוא מתמיד בנסיעתו השבועית לציון. "מבחינה גופנית זה לא קל, אבל אני נהנֶה בכל פעם מחדש".

ואם כך בכל שבת, קל-וחומר בל"ג בעומר. "לראות את ההמונים נוהרים לציון – זה מחזה מדהים. הרגע המיוחד בהילולא הוא ההדלקה המרכזית של כ"ק האדמו"ר מבאיין, בליל ל"ג בעומר. רק המראה איך הוא מכין את עצמו להדלקה במשך זמן רב – בשורת ניגונים חסידיים – מרגש מאוד. אסיים באִמרה של הרבי מרוז'ין על ל"ג בעומר במירון: 'בפנים יום כיפור' – הכול מתפללים ומבקשים, 'ואילו בחוץ שמחת תורה' – שמחה עצומה ונלהבת".


"כדאי הוא רבי שמעון" (צילום: מנדי הכטמן)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)