חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:36 זריחה: 5:39 י"ב באייר התשפ"ד, 20/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הרב שקורא לכם לתרום: כִליה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1427 - כל המדורים ברצף
התגרות בחיילים אינה משחק
יש חדש
הגלות אינה שולטת על ישראל
שמיטה
עצה ותבונה
עוני ועושר
העיתוי הנכון
לשנות את הסדרים
הרב שקורא לכם לתרום: כִליה
שמיעת נגינה בימי הספירה

הרב ישעיהו הבר סיים את שיעורו היומי בישיבה בירושלים ויצא מהכיתה. כשבא לעלות במדרגות חש שאינו מסוגל לזוז. הוא הובהל במהירות לחדר המיון, ושם בישרו לו בעצב: "הכליות שלך חדלו מלתפקד, תזדקק להשתלה. עד שיימצא תורם תקבל טיפולי דיאליזה".

קרוב לשנה עברה עליו בטיפולי דיאליזה תכופים. במהלך הטיפולים הכיר נער בן 14, פינחס תורג'מן שמו, שהמתין אף הוא לתרומת כליה. פינחס נשאר בן יחיד להוריו, אחרי שאחיו, יאיר, נהרג בקרב עם מחבלים. "נעשינו חברותא לעת צרה", אומר הרב הבר (49). "שוחחנו המון. לאחר שנמצא לי תורם, התגייסתי למצוא תורם בעבורו. אך למרבה הצער פינחס נפטר והותיר את הוריו שכולים משני הבנים".

עמד למבחן

פטירתו הכואבת של פינחס הולידה את ארגון החסד 'מתנת חיים', המעודד בני-אדם לתרום כִליה להצלת חיים. "על-פי כל המחקרים הרפואיים תרומת כליה אינה מסכנת את התורם", מסביר הרב הבר. "יתרה מזו, אם מי שתרם כליה יזדקק בעתיד לתרומה – יופיע מיד בראש רשימת המושתלים".

בתחילת הדרך היה הרב צריך להוכיח שפעילותו חפה מחשד של סחר באיברים. "שלחו אליי מתחזים, כדי לבחון אותי", הוא מגלה. "לבסוף הבינו הכול שכוונותיי טהורות. איך הבינו? ראו שבין התורמים שהבאתי מצויים בני-אדם אמידים שאינם זקוקים למכירת כלייתם בעבור בצע כסף חלילה".

העולם מסוקרן

במרוצת השנים הציל הרב הבר 125 יהודים, שבעבורם הצליח למצוא תורם מתאים. "אנחנו מצליחים לארגן כשתי השתלות בשבוע", הוא אומר. "אנחנו רואים דברים שלא ייאמנו. על-פי הנוהל, אסור לתורם לדעת למי הוא תורם, עד סמוך לניתוח. כל מפגש בין תורם לנתרם הוא רגע מרגש. בעת האחרונה היה לנו מקרה שהתורם גילה כי הכליה שתרם מיועדת לחבר ילדות שלו".

התופעה המדהימה, של יהודים שתורמים כליה למי שאינם מכירים, מתוך חסד טהור, מסקרנת את העולם כולו. "לא אחת מבקשים בתקשורת הזרה לראיין אותי וללמוד את התופעה, שאין לה אח ורע", הוא אומר.

כליה מעוררת

תרומת הכליה מולידה סיפורים מעניינים. "יש פרופסור גדול, העוסק בחקר הסרטן, שסייענו למצוא תורם בעבורו", מספר הרב הבר. "התורם הוא יהודי חרדי. בשבת שלאחר הניתוח חשב הפרופסור שלא ראוי כי הכליה ששמרה שבת עד היום תהיה שותפה לחילול השבת. הוא קיבל עליו לשמור שבת. כמה ימים לאחר מכן חשב שלא ראוי כי הכליה שניזונה כל השנים מאוכל כשר תקבל מזון לא-כשר. האיש החליט להקפיד גם על כשרות. מאז הוא מקפיד על שמירת שבת וכשרות. כך, מבלי משים, הקים התורם מעין 'בית חב"ד' בגופו של הפרופסור"...

לסיום אומר הרב הבר: "בואו, נשנה יחד את העולם. אני חולם שישראל תהיה למקום הראשון בעולם שאין בו בני-אדם המתייסרים בהמתנה להשתלת כליה".


הכליה שלך מצילה חיים. הרב הבר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)