חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:28 כ"א בכסליו התשפ"ד, 4/12/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קידוש ביום השבת
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1426 - כל המדורים ברצף
המגמות מתש"ח ועד תשע"ד
יש חדש
לבנות לא, להקריב כן
ספירת העומר
כלל לחיים
אי-אפשר לרמות
עיוורון פתאומי
תיקון השבירה
"התינוק גרם לי לחשוב"
קידוש ביום השבת

שאלה: מה משמעותו של הקידוש על היין בשבת ביום?

תשובה: מצוות עשה מן התורה לקדש את יום השבת באמירה, שנאמר (שמות כ,ח): "זכור את יום השבת לקדשו", כלומר: זוכרהו בזכירה של שֶבַח וקידוש. ותיקנו חכמים שתהיה זכירה זו על כוס יין. נשים חייבות בקידוש שבת (ובדיני סעודות שבת ואיסורי המלאכה) כמו גברים.

מאחר שכבוד יום קודם לכבוד לילה, תיקנו חכמים לקדש גם ביום, שאם-לא-כן יהיה כבוד הלילה עדיף מכבוד היום. אך לא תיקנו לומר את ברכת הקידוש כמו בלילה, אלא רק ברכת 'בורא פרי הגפן', כדי שיהיה היכר בזה, שקידוש היום אינו אלא מתקנת חז"ל. ועם זה, גם קידוש זה מועיל במקום סעודה בלבד, ואסור לטעום מאומה לפניו משנתחייב בו, כמו בלילה.

נוהגים להקדים לפני הקידוש פסוקים מסויימים. האשכנזים אומרים את פסוקי 'ושמרו' ו'זכור', והספרדים והחסידים אומרים גם 'מזמור לדוד ה' רועי' ו'אם תשיב', ובנוסח חב"ד נוספו דברים בעניין מהות סעודה זו על-פי הקבלה.

לפני ברכת 'הגפן' אומרים הספרדים רק את סיום פסוקי 'זכור' ("על כן בֵּרך..."), וכל השאר אומרים אותם בשלמותם. בכל סידורי חב"ד נדפס סיום זה באות גדולה, והכוונה שרק אותו אומרים בקול רם, כשאוחזים את הכוס ביד.

לפני הברכה ממש, מוסיפים 'סברי מרנן', ובפשטות זו פנייה אל הנוכחים שיקשיבו לברכה.

מקורות: פסחים קו,א, ור"ן שם. רמב"ם הל' שבת פכ"ט ה"א. שו"ע סי' רעא ס"ב וס"ד, וסי' רפט ס"א, ונו"כ. שו"ע אדה"ז סי' רעא ס"א וסי' רפט ס"ב. סידור הרב ראסקין, עמודים: ערה, שיח, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)