חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 ט"ז בתמוז התשפ"ד, 22/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"התינוק גרם לי לחשוב"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1426 - כל המדורים ברצף
המגמות מתש"ח ועד תשע"ד
יש חדש
לבנות לא, להקריב כן
ספירת העומר
כלל לחיים
אי-אפשר לרמות
עיוורון פתאומי
תיקון השבירה
"התינוק גרם לי לחשוב"
קידוש ביום השבת

כל מי שעשה את המהפך לעבר חיי תורה ומצוות יודע לשים את האצבע על הנקודה שבה נדלק בו הניצוץ. נתי רביץ (48), שחקן תאטרון ישראלי, משיב תשובה לא-צפויה: "כשהחזקתי בפעם הראשונה את בני הבכור".

והוא מסביר: "לפני שתים-עשרה שנים, אחרי שנולד בני בכורי, החזקתי אותו וראיתי שהכול כל-כך מושלם: העיניים במקום, הכתפיים מחוברות, המערכות פועלות. זה היה בשבילי סוג של התגלות, עד כמה שאפשר להגדיר זאת כך. סוג של התגלות אלוקית".

מסע חיפושים

ההתגלות הזאת, כפי שרביץ מכנה אותה, הובילה אותו לשאול שאלות ולצאת למסע רוחני. "כשהחזקתי את התינוק הקטן", הוא מספר, "אמרתי לעצמי שדבר כזה לא יכול להתחולל ב'מפץ'. חייבת להיות השגחה ומערכת מפקחת. מעולם לא חשבתי על זה לעומק, עד שהתינוק 'נחת' אל תוך ידיי".

תשובות לשאלותיו מצא רביץ בבית-המדרש, לשם החל ללכת כמה פעמים בשבוע, עם חבר. "היינו יושבים בשעות הקטנות של הלילה ולומדים, מנסים להתחבר לבסיס של היהדות, להבין את התורה שניתנה בסיני", הוא מספר. הלימוד והשאלות הובילו גם למעשים. "התחלתי לומר 'מודה אני', ברכות, 'אשר יצר', להניח תפילין, להתפלל. בהתחלה לא הבנתי את הקשר בין הברכות לחיים, ואט-אט הכול התחיל להתחבר. ככל שהתעמקתי בפרטים הקטנים, גיליתי דברים גדולים".

אמנים מחפשים פנימיות

בתהליך התשובה הסתייע רבות בלימוד החסידות. "זה היה הדבק שחיבר הכול, החלק המתוק בכל התהליך", הוא אומר. "בזכות לימוד החסידות הרגשתי מחובר יותר למקורות והצלחתי לבנות לעצמי דרך חיים מתוך התבוננות. בישיבה ברמת אביב הכרתי אנשים מדהימים".

ואיך הגיבה הסביבה? "מקצת החברים נבהלו, אחרים קיבלו באהבה", הוא משיב. "לא ניתקתי קשר עם אף-אחד ואני מקפיד על כיבוד אב ואם. מי שקרוב אליי באמת מבין שמצאתי דרך שהיא טובה לי ולאחרים".

איך הוא מסביר את ריבוי בעלי התשובה בקרב עולם התרבות הישראלית? "אנשים העוסקים באמנות נוטים לחפש את האמת והמהות הפנימית. יש מגמה של התעוררות בעולם בכלל וגם בארץ. אנשים מבינים שיש פה אמת מוסתרת וצריך לעבוד כדי לגלות אותה".

השבת הראשונה

רביץ נזכר בחוויית השבת הראשונה ששמר: "הוזמנתי לעשות את השבת אצל חברי, גילי שושן, כיום חסיד חב"ד. חשבתי לתומי שאוכלים מיד, אבל אז התברר שיש סדר שלם: תפילת מנחה, לימוד, קבלת שבת, שירת 'שלום עליכם', 'אשת חיל', קידוש, נטילת ידיים. הנשמה יצאה לי... אבל זה לימד אותי לשלוט ביצרים. השבת לימדה אותי מה זה חופש; לקחת את היום המרכזי של השבוע ולהתחבר למימד הרוחני שלו, להתעסק עם הפנימיות, עם הבורא, ולא בדברים הקטנים. הרכב, הטלוויזיה והמחשב – כל אלה איבדו פתאום כל משמעות".

ויש לרביץ מסר לקוראים: "יש לכל עם-ישראל נקודות חיבור משותפות. כשנתאחד סביב אותן נקודות – יוסרו הרבה מכשולים בדרך לאחדות אמיתית".


לחפש את האמת. רביץ (צילום: רב צילום)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)