חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:18 זריחה: 6:00 י"ז בניסן התשפ"ד, 25/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החלות לשבת הולידו תערוכה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1425 - כל המדורים ברצף
לעמוד במבחן האחדות
חדש על המדף
מה ראו התנאים?
קדושים
נחת במרומים
מה שואלים למעלה
לא יחרץ כלב
זעקה אמיתית
החלות לשבת הולידו תערוכה
להיות קדושים

לאמן החרדי מוטה ברים (54) יש מנהג קבוע: בכל יום שישי בבוקר, אחרי תפילת שחרית, הוא אופה חלות לכבוד שבת-קודש. יום שישי אחד, כשהפריד את החלות מנייר האפייה, צדו את עיניו הכתמים שנשארו על הנייר. "הצורות האלה סקרנו אותי", אומר ברים. "התחלתי לאסוף את המיוחדות שבהן".

כעבור זמן הבין מוטה שבידו תגלית אמנותית. "ככל שאספתי יותר ניירות, היה ברור לי שיש כאן דבר הראוי להערכה ולתערוכה", הוא אומר.

קשרים בין עולמות

המבקרים בבית האמנים בירושלים בימים האלה מוזמנים לבקר בתערוכתו 'חותם נחתום'. בכניסה לתערוכה נכתב: "באמצעות בצק החלה והביצה הבלולה הוא יוצר דימויים עשירים, סמליים ומופשטים, כבהדפס חד-פעמי, יחיד ומיוחד. האפיות הנשנות על גבי נייר אחד יוצרות פסיפס של דימויים, מרחבים ורקיעים, כבציור אקוורל".

יותר משלושים שנה מוטה עוסק באמנות. מקטנותו אהב לצייר. "נולדתי עם זה", הוא אומר. "הציור ליווה אותי בילדותי ומובן שהתפתח עם השנים. אחרי החתונה עסקתי בהוראה, אבל המשכתי לעסוק מעת לעת גם באמנות. התברר לי שקשה לשלב בין השתיים, והחלטתי להתמסר כולי לאמנות".

ניצול הכישרון

מוטה, חסיד באיין, התייעץ עם רבו, האדמו"ר מבאיין שליט"א. "הרבי עודד אותי להמשיך ולצייר, לנצל את הכישרון שקיבלתי מהקב"ה. בכל פעם עודד אותי האדמו"ר להמשיך ביצירה", הוא מספר.

כדי להתמקצע בתחום הלך ללמוד בבית-הספר המיוחד שהקים הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ). הוא גם למד אצל ציירים בעלי-שם. במרוצת השנים הציג יותר מעשרים תערוכות, בכמה וכמה מוזאונים.

ובחזרה לתערוכה החדשה. "רוב המבקרים אינם דתיים, רבים מהם סטודנטים", הוא מתאר. "לא פעם נוצר שיח מעניין ופורה. מחלות השבת השיחה גולשת לעניינים יהודיים בכלל, וזה מרגש בכל פעם מחדש. רבים מאותם מבקרים מתעניינים בשמירת השבת ובייחודיות שלה, וכן בשמירת תורה ומצוות בימינו. כשאתה לא מדבר בשפה של חומות, 'אתם' ו'אנחנו', נוצרת שפה משותפת. שוב מתברר שהאמנות יכולה לחבר".

חוויית השבת

המסר העיקרי שמוטה מנסה להעביר הוא לשמר ככל האפשר את חוויית ההכנות לשבת: "אני אומר גם לאנשים דתיים וחרדים: בדור שלנו, חוויית הכנת השבת נעלמת אט-אט. בימי קדם היו מכשירים בבית בשר ועוף, או בודקים חסה, למשל. כיום הכול מוכן. כל דבר מוכן שעולה על המדף מוריד ערכים חשובים, והללו נעלמים והולכים. חלק מהחינוך של הילדים הוא החוויה של עשיית הדברים בבית, כמו אפיית חלות. אסור לתת לזה להיעלם".

והוא מסיים בסיפור: "לפני כמה שנים, באחת התערוכות שלי, הוצג ציור של שקדייה בתוך צלוחית של מים. ניגשה אליי אישה לא-דתייה ואמרה: 'מי שאינו שומר שבת אינו יכול לצייר דבר כזה. הרוגע המיוחד שבציור שמור רק לאדם שמקפיד על שמירת שבת, והוא חש את הרוגע הנלוֶוה אליה'".


מוטה ברים על רקע דיוקן עצמי (צילום: שי הלוי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)