חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 כ"ב בתשרי התשפ"ב, 28/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נרות שבת במסדרון
פינת ההלכה

שאלה: בבתי-מלון אוסרים להדליק נרות שבת בחדרים, ואף בחדר-האוכל אין מקום לכל הפמוטות. רוב האורחות מדליקות במגשים המוצבים במסדרון. האם אפשר לברך על הנרות הללו?

תשובה: הדלקת נר שבת ויום-טוב היא אחת מ"שבע מצוות דרבנן". חובתה משום 'שלום-בית' – שיהיה אור בכל חדר שמשתמשים בו. נוסף על כך, חייבים לאכול סעודת שבת סמוך לנר, שזה בכלל 'עונג שבת', ועיקר המצווה היא בנר שאוכלים לאורו.

יש מדליקות את הנרות על השולחן ממש (וכן מנהג חב"ד), ויש המקפידים על-פי הקבלה שלא יהיו הנרות על השולחן ממש, אלא נגד השולחן, כבבית-המקדש "שולחן בצפון, ומנורה בדרום". בכל מקרה, גם בחדרי-אוכל רצוי שבשעת הקידוש יראו לפחות נר אחד מאלה שבירכו עליהם.

שתי נשים המדליקות בנפרד על שולחן אחד, יש מפקפקים אם הן רשאיות לברך, מכיוון שכבר יש אור מרובה מהנרות הראשונים שהודלקו. ויש מיישבים את המנהג לברך, כי כל תוספת אורה בבית "יש בה שלום-בית ושמחה יתרה להנאת אורה בכל זווית" (בשולחן ערוך - הרמ"א פסק לברך ומרן פסק שלא לברך, אבל הרבי מליובאוויטש הוכיח ממנהג הספרדים זה דורות, שמדליקים את התאורה הרגילה בבית ורק אחר-כך את נרות השבת, שגם אצלם רווח המנהג להקל בזה).

למעשה, מכיוון שהנרות במסדרון אינם מאירים את חדר-האוכל, יש לבקש ממישהו שייגש בעת סעודתו לצד הנרות הללו ויאכל פרוסת לחם (ויחשוב על כך מראש בשעת נטילת-ידיים שלו); או אף שייגש לאחר הסעודה ויאכל שם מיני-מזונות, ויועיל בזה לכל המדליקות, שיוכלו לברך כהלכה (למנהג המתירים כדלעיל).

מקורות: שבת כג,ב. כה,ב, ורש"י ותוס'. רמב"ם הל' שבת רפ"ה. סמ"ג סוף חלק מ"ע. ב"י סו"ס רעג, הגהות והערות לטור השלם סי' רסג אות טז, וש"נ. שו"ת מהרי"ל סי' נג. שולחן ערוך סי' רסג ס"ב-ג.ח, ונו"כ, ושו"ע אדמו"ר הזקן שם ס"א-ב.י-יא. כף החיים שם ס"ק נג-נו.סח. קצות השלחן סי' עד בבדי-השלחן ס"ק יד. 'אם המלכות' עמ' צב. לקוטי שיחות כב,283.


 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)