חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:49 זריחה: 5:35 י' בסיון התשפ"ד, 16/6/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לבקש את המשאלה הגדולה
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1424 - כל המדורים ברצף
לבקש את המשאלה הגדולה
יש חדש
להחיות את העצמות היבשות
שביעי של פסח
הגלות אכלה
מצה ועבודה רוחנית
מצות ומרורים
משיח בסעודה
'סעודת משיח' תחת אש
תקלה בחול המועד

ברור שאסור לסמוך על הנס וחובה לפעול בדרכי הטבע, אך יש רגע שאתה יודע כי רק ישועה אלוקית-ניסית תחלץ אותנו מהמשבר

חג הפסח, שבו נגאלו בני ישראל ממצרים, נושא עמו גם את ריח הגאולה העתידה לבוא. משנת החסידות מחלקת את הפסח לשני חלקים – הימים הראשונים של החג קשורים לגאולה ממצרים, ואילו שביעי של פסח קשור לגאולה השלמה.

האמונה בגאולה היא יסוד מרכזי בדת ישראל. הציפייה לבוא המשיח שזורה בנשמת אפם של יהודים בכל הדורות. גם בשעות קשות ואיומות, ואפילו על פתח מִשרפות, שרו יהודים: "אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח, ואף-על-פי שיתמהמה - אחכה לו בכל יום שיבוא".

החייל השוטה

מספרים על הצאר הרוסי, שבא לבקר בבסיס צבאי, ובעודו רוכב על סוסו וסוקר את המִסדר, הבחין אחד החיילים במתנקש המכוון את רובהו אל הצאר. החייל זינק לעבר הצאר והצילו ממוות. שאלוֹ הצאר כיצד יוכל לגמול לו. אמר החייל: "אנא תן הוראה למפקדי שלא ירדה בי". צחק הצאר: "שוטה שכמותך, הלוא יכולת לבקש שאמנה אותך למפקד".

אנו עומדים בשעת רצון מיוחדת. חודש ניסן בכללותו הוא עת רצון, וחג הפסח הוא זמן מעולה לבקש מהקב"ה כי יראה לנו ניסים ונפלאות כשם שהראה בימי צאתנו מארץ מצרים. עוד מעט נחגוג את שביעי של פסח, שבו מאירה הארת המשיח. זה הזמן לבקש את הפתרון האמיתי, השלם והמוחלט.

ברור שאסור לסמוך על הנס, וחובתו של כל אחד ואחד לפעול ככל האפשר בדרכי הטבע, אך יש רגע שאתה יודע כי רק ישועה אלוקית-ניסית תחלץ אותנו מהמשבר החמור שאנו שרויים בו. במצב כזה הדבר המתבקש הוא לזעוק אל ה' שימהר להביא לנו את הגאולה.

שנים רבות מנסים ליישב את הסכסוך בינינו ובין הערבים. מאמצים אדירים הושקעו בניסיונות האלה. בשנה האחרונה שם הממשל האמריקני את כל כובד משקלו על המהלך הזה. והנה אנו רואים איך הכול מתנפץ – מה שהיה צפוי לגמרי. רבים מתקשים לעכל שיש כאן בעיה בלתי-פתירה, ושכל ניסיון לפתור אותה רק מסבך אותה.

גם בזירה הפנימית נוצר קרע שאין רואים לו פתרון. העימות הזה הגיע בשנה האחרונה לשיאים חדשים, והוא מחריף והולך מיום ליום. במקום לשלב כוחות ולפעול יחד לבניינו של עם ישראל, אנו מכלים את כוחותינו במאבקים פנימיים הרסניים. איך מפילים את החומות שקמו – אין יודע.

ברור שאסור להיתפס לייאוש. חובתנו לפעול ולנסות לתקן, כל אחד ואחד במקומות שבהם יש לו השפעה. לצמצם את החיכוך, לחתור להבנה, לבנות שיתופי-פעולה, לפייס ולרכך. אבל המאמצים האלה כמוהם כילד המנסה לבנות ארמון בחול שעל שפת הים; ברור לנו שהגל הגדול יבוא וישטוף הכול.

זמן לזעקה

זו הנקודה שבה צריכה להתפרץ מלב כולנו זעקה לגאולה השלמה, שרק היא תביא את הפתרון והישועה האמיתית לכל הבעיות, הגשמיות והרוחניות גם יחד. זה הזמן להתחזק באמונת הגאולה ובציפייה לקראתה.

בשביעי של פסח נסעד את 'סעודת משיח', שמטרתה להחדיר את האמונה בבוא המשיח לתוך גופנו ונפשנו. ויהי רצון שנזכה לערוך את הסעודה עם משיח צדקנו, שכבר יבוא ויביא את הגאולה האמיתית והשלמה.


מצות האמונה, שמחדירות אותה לתוך גופנו ונפשנו (צילום: ברוך עזאגווי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)