חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:25 זריחה: 6:35 ו' בתשרי התשפ"ג, 1/10/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"בתוך שנה חגגנו ברית"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1423 - כל המדורים ברצף
למצוא נתיב ללב היהודי
יש חדש
לכסות את ה'דם' הרוחני
חג הפסח
תועלת ליהודי
אפשר היום
"סע לבריסביין!"
צדיק יסוד עולם
"בתוך שנה חגגנו ברית"
מדיני ערב פסח

"בדרך כלל אני המראיין", מחייך העיתונאי והמשפטן משה רונן מ'ידיעות אחרונות' בפתח שיחתנו. עשרות שנים הוא ממלא תפקיד עיתונאי, סיקר אלפי אירועים בארץ ובעולם, ופרסם כתבות רבות וספרים חשובים. הפעם הוא חולק עמנו סיפור אישי, שהתרחש עמו לפני עשרים וארבע שנים.

הכול התחיל בחניה הסמוכה לביתו בתל-אביב. "החניה שלי הייתה צמודה לחניה של שליח חב"ד בעיר, הרב יוסף גרליצקי", מספר משה. "מדי פעם בפעם היינו נפגשים, עוצרים לשיחה קצרה ומחליפים חוויות. הקשר שלנו רב-שנים. אגב, סבי היה גבאי בבית-הכנסת שבו הרב גרליצקי משמש כיום רב".

מכתב מהרבי

משה מגיע לסיפור עצמו: "יום אחד, בחורף 1992 (תשנ"ב), נפגשנו בחניה. במהלך השיחה התעניין הרב במצב משפחתי. כבר היינו נשואים כמה שנים וטרם זכינו לילדים. לא ידעתי מה לענות ואמרתי: 'אני בעד פתרון רוחני'... הרב אמר לי מיד: 'אכתוב לרבי'.

"כעבור כמה ימים בא אליי נרגש, ובידו פקס שקיבל. זה היה מכתב התשובה שהתקבל מהמזכירות של הרבי. תאריך המכתב היה כ' באדר-א תשנ"ב. במכתב נאמר כי הרבי קיבל את מכתבי ויקרא אותו בעת רצון על ציוּן חמיו. במזכירות הוסיפו שהרבי המליץ 'לבדוק התפילין וכן המזוזות בדירתם להיות בטוח שכולן כשרות כדין'. הרב גרליצקי הסביר לי את משמעות המכתב, מה זה 'ציוּן', ומה עליי לעשות".

בשורה מרגשת

זמן קצר אחרי קבלת המכתב התבשרו משה ורעייתו כי נפקדו. "השמחה שלנו הייתה גדולה", מתאר משה. "בתוך פחות משנה, בט"ו בשבט, חגגנו את הולדת הבן הבכור. מיהרתי כמובן לעדכן את הרב גרליצקי, והוא התרגש מאוד. בהמשך זכינו לעוד בן". הבן שנולד בזכות ברכת הרבי משרת כיום בחיל האוויר. "ההתרגשות הייתה כפולה", מוסיף הרב גרליצקי, "שכן רבים מבני משפחתו של משה נרצחו בשואה, ועתה ידענו שיש המשך למשפחה".

את בקשתו של משה, בתוך מאות בקשות לתפילה וברכה שהגיעו מכל רחבי העולם, קרא הרבי, ככל הנראה, בביקורו האחרון בציוּן חמיו. שכן באותו יום, כ"ז באדר-א תשנ"ב, בעומדו שם על הציוּן, אירע האירוע הרפואי הקשה.

תזכורת בחו"ל

משה מביע כיום את צערו על שלא זכה לפגוש את הרבי: "הייתי פעם אחת בארה"ב, ורציתי מאוד ללכת לרבי, אבל לצערי זה לא התאפשר". בנוגע להוראה שקיבל בדבר בדיקת המזוזות, הוא מציין כי לאחר שמו"ל 'ידיעות אחרונות', מר נח מוזס, נדרס בתאונה מול בניין העיתון, כמה שנים קודם לכן, "החלפנו את כל המזוזות".

משה מספר עוד כי לפני כמה שנים ביקר בניו-אורלינס שבארה"ב, לצורך משימה עיתונאית: "ראיתי חנות של מצלמות ונכנסתי. בדלפק עמד חסיד חב"ד. כששמע שאני מישראל, הציע לי להניח תפילין. התפתחה בינינו שיחה קצרה. סיפרתי לו שאני גר בתל-אביב, והוא שאל אם אני מכיר את הרב גרליצקי. השבתי בחיוב. בתגובה סיפר לי בהתלהבות את הסיפור על השכן שלו שכתב לרבי. זה היה הסיפור שלי"...


מכתבו של הרבי למשה רונן ולרעייתו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)