חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:24 זריחה: 6:06 י"ח באב התשפ"ב, 15/8/22
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

המנוע שמאחורי המקוואות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1422 - כל המדורים ברצף
אפשר להדביר את הווירוס
יש חדש
קרבן עשיר, קרבן עני
נגעי בתים
ענווה וגאווה
ביעור הרע
המכרז הזוכה
הפיכת ה'מצורע'
המנוע שמאחורי המקוואות
חלב בהמה שאכלה חמץ

כאשר הרב יחזקאל מוצפי התייצב בבסיס חיל האוויר בבקעת עובדה שבדרום והעלה את הצעתו לבנות מקווה טהרה, המפקדים צחקו. "זה בדיוק כמו להקים בסיס צבאי בישיבה חרדית", השווה אחד מהם. הרב מוצפי לא אמר נואש, ולבסוף הושג האישור.

"הרבה קשיים עברנו אך כעבור כמה חודשים המקווה עמד על תילו", מספר הרב מוצפי. "לקראת חנוכת המקווה באו אנשי העדה החרדית לבדוק את כשרותו ולא הסתירו את התפעלותם מההדר החיצוני וההידור הרוחני. הרגשנו שמקווה הטהרה מצליח לאחד את עם ישראל ולחבר בין כולם".

מחסור במקוואות

לפני כעשר שנים, במסגרת לימוד הלכה למעשה בעניין כשרות מקוואות, סייר הרב מוצפי, המשמש ראש כולל בשכונת גאולה בירושלים, בכמה מקוואות. "לצד מקוואות מהודרים נתקלתי גם במקוואות סגורים, בהעדר מפעיל. ראיתי מקוואות פסולים. ראיתי שכונות גדולות בלי מקווה".

באותו רגע החליט הרב מוצפי לעשות מעשה. "נדהמתי מהמחסור הגדול במקוואות טהרה, שהם הבסיס לטהרת המשפחה", הוא אומר ויורה רשימת יישובים בכל הארץ שבהם ביקר. הוא מוסיף ומציין כי סגירת המשרד לענייני דת, לפני כעשור, פגעה קשות בתקציבי בניית מקוואות.

השקעה בעיצוב

לאחר שרכש ידע והתייעץ עם אביו, הגאון רבי בן-ציון מוצפי, החליט להקים את ארגון 'טהרת הבית'. "בשלב ראשון החלטנו לעסוק בשיפוץ מקוואות מוזנחים, או בהבאה לידי סיום של בניית מקוואות ש'נתקעו' מחוסר תקציב", הוא אומר.

השלב הבא היה בניית מקוואות חדשים. "במסגרת העבודה נפגשנו פעמים רבות עם שלוחי חב"ד וסייענו להם בבניית המקווה באזורם. המיוחד במקוואות, בשונה מבתי-כנסת, שכאן אין 'שבטיות'. כל עם ישראל יכול להשתמש במקווה אחד. החלטנו להשקיע רבות בעיצוב, כדי לגרום לבאים תחושה נעימה וטובה".

סיפורי ניסים

שבעים ושישה מקוואות חדשים בנה הארגון עד היום. "בעבר היינו יכולים לבקר מדי פעם במקוואות שבנינו, כיום כבר אין זמן לזה. המבט קדימה, לבניית עוד מקווה", הוא מצהיר. מניין התורמים? "מעולם לא נסעתי לחו"ל", הוא משיב. "התורמים ברוך השם באים אלינו. כולם רוצים להיות שותפים, להרגיש חלק. כל מקווה והסיפור המיוחד שלו. יש אין-ספור סיפורים שגורמים לנו להתפעל בכל פעם מחדש". הרב מוצפי אומר כי הוא שואב כוח מהתגובות של הציבור: "אנשים מספרים שהמקווה שינה להם את החיים, פתח להם צוהר לטהרת המשפחה. יש סיפורי ניסים רבים על זוגות שנפקדו".

לצד הקושי הכספי נתקל הרב מוצפי לפעמים בהתנגדויות: "יש מקומות שבהם התעוררה התנגדות עזה. עברנו תמיד את כל המכשולים, בזכות הסייעתא דשמיא הגדולה". הוא רואה לנגד עיניו יעד אחד: "שמקוואות הטהרה יהיו נגישים לכל עם ישראל, שלא יהיה בית אחד בעם בלי טהרה".


המקווה משנה חיים. הרב יחזקאל מוצפי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)