חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:15 זריחה: 6:35 ט' בשבט התשפ"ג, 31/1/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

נגעי בתים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1422 - כל המדורים ברצף
אפשר להדביר את הווירוס
יש חדש
קרבן עשיר, קרבן עני
נגעי בתים
ענווה וגאווה
ביעור הרע
המכרז הזוכה
הפיכת ה'מצורע'
המנוע שמאחורי המקוואות
חלב בהמה שאכלה חמץ

בשורה היא

"ונתתי נגע צרעת בבית ארץ אחוזתכם" (ויקרא יד,לד). בשורה היא להם שהנגעים באים עליהם, לפי שהטמינו אמוריים מטמוניות של זהב בקירות בתיהם כל ארבעים שנה שהיו ישראל במדבר, ועל-ידי הנגע נותץ הבית ומוצאן.

(רש"י)

המטרה האמיתית

גם חורבן הבית והגלות מטרתם לגלות את ה'מטמוניות' שבנפש, את האוצרות הרוחניים הנפלאים שנתן בורא כל הנשמות בתוך כל נפש יהודית, וכן לגלות את ה'מטמוניות' שמסביב – ניצוצות הקדושה הטמונים בעולם. גילוי ה'מטמוניות' הרוחניות מביא לידי גילוי את ה'מטמוניות' הגשמיות, שפע רב של כסף וזהב גשמיים.

(לקוטי שיחות)

נראה כנגע

"והגיד לכוהן לאמור, כנגע נראה לי בבית" (ויקרא יד,לה). אינו אומר "נגע נראה לי בבית" אלא "כנגע", שזה רק נראֶה כמו נגע. כי לאמיתו של דבר בשורה היא לו, לגלות את ה'מטמוניות' הטמונות בבית.

(אמרי אש)

להוסיף טובה

גילוי ה'מטמוניות' בעקבות נגעי הבתים מלמדנו שכאשר קורה חלילה דבר מצער, אירוע שגורם ל'ניתוץ הבית' – העדר מנוחת הנפש, אין ספק שהדבר לא בא אלא כדי להוסיף טובה וברכה, לגלות את הטוב הטמון באדם.

(הרבי מליובאוויטש)

עושר יהודי

העושר היהודי אינו מתבטא בבתים ובממון. העושר הנצחי היהודי הוא כאשר אנו יהודים שומרי תורה ומצוות, מביאים לעולם בנים ונכדים הממשיכים גם הם לשמור את התורה ומצוותיה.

(היום יום)

סילוק הטומאה

הכנענים היו עובדי עבודה זרה, ובעקבות זאת שרתה בבתיהם רוח טומאה. על-ידי ניתוץ הבית הסתלקה רוח הטומאה ממנו, והוא נהפך להיות ראוי למגורי יהודי.

(זוהר)

מקור גסות הרוח

הנגעים באים על גסות הרוח, ולכן הם מופיעים גם בבתים ובבגדים, שהם הגורמים העיקריים לגאווה. רוב בני-האדם הגאים הם מי שיש להם בתים ובגדים מפוארים.

(רבי משה מקוברין)

חשיפת הגזל

"וציווה הכוהן ופינו את הבית" (ויקרא יד,לו). חז"ל אומרים ש"נגעי בתים באים על הגזל". לכן הכוהן מצוּוה לפנות את הבית ולהוציא  מתוכו את כל אשר בו, כדי שהכול יראו את חפצי הבית ויבדקו אם אין בתוכם חפץ גזול.

(רבי יהונתן אייבשיץ)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)