חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:44 זריחה: 5:50 ט"ו בתמוז התשפ"ד, 21/7/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בבוקר ליצן, בצהריים משפטן
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1419 - כל המדורים ברצף
היד שמסובבת את הגלגל
יש חדש
גלות גם כשהכול טוב
פורים
שמחה לעניים
שמחה על החשבון
מגילה בבוכנוואלד
מחיית עמלק
בבוקר ליצן, בצהריים משפטן
משלוח מנות

שבועות רבים הייתה הילדה מירי (שם בדוי), בת השמונה, מרותקת למיטת האשפוז, אחרי שסבלה מכוויות קשות. הגיע הזמן שהרופאים קבעו כי היא יכולה ללכת. אבל מירי, שעברה אירוע טראומטי כל-כך, סירבה לרדת ממיטתה. היא פחדה. הרופאים הסבירו, ההורים שכנעו, האחיות הרגיעו, אבל דבר לא הועיל.

בפרוזדור חלף באותה שעה אלון רייסר, ליצן רפואי. אחד הרופאים ביקש ממנו להצטרף למאמצים. "ניסיתי לעשות לה פעלולי קוסמים, אבל זה לא הלך", מספר רייסר. "ואז הוצאתי מהתיק שלי כדורים רכים מיוחדים, הנחתי אותם על הרצפה והצעתי לה לדרוך עליהם ולהרגיש כמה רכים הם... נעזרת ברופאים הניחה הילדה רגל אחת, רגל שנייה – והופ, היא החלה ללכת".

מתנדב מילדות

איש מהמאושפזים ב'מעייני הישועה' בבני-ברק וב'שניידר' בפתח-תקווה אינו מעלה על דעתו שהליצן התוסס והצבעוני, שמצחיק את כולם, עוסק לפרנסתו בעריכת דין. "התפקידים נוגדים מאוד זה את זה, אבל התרגלתי", אומר רייסר (42), תושב מודיעין עילית ואב לשישה.

כבר בילדותו החל להתנסות בפעלולי 'קסמים'. בהיותו נער התנדב ב'שניידר'. חילק ממתקים ובלונים לילדים וביצע פעלולי 'קסמים'. לאחר שחזר בתשובה החליט להעצים את פעילותו ההתנדבותית. "מקצוע הליצן הרפואי כבש את ליבי", הוא מספר. "במשך זמן רב ניסיתי למצוא קורס מתאים לאורחות חייו של יהודי חרדי, ולא הצלחתי". הוא מצא מורה מומחה בתחום, וזה החל ללמדו את רזי המקצוע. לפני כשנה שמע על קורס ראשון לחרדים והצטרף.

תפקיד הליצן

חשבתם שתפקידו של ליצן להצחיק את החולה? רייסר מגדיר מחדש את התפקיד: "ליצן רפואי לא בא סתם להצחיק חולה וללכת הביתה. המטרה הראשונה היא לתמוך בצוות הרפואי – במובן של טיפול תומך, בדיוק כמו שיש בצבא תומך-לחימה. באמצעות ההומור עוזרים לרופאים לסייע למטופל, וזה מרגיש משוחרר יותר. הפעילות מסייעת למטופל להסיח את דעתו מהכאב ומהסבל. הליצן לוקח את החולה למקום אחר, ולמעשה משכיח ממנו את הצרות. מובן שהליצן גם משמח את בני המשפחה".

הליצן, מבהיר רייסר, אינו כופה את עצמו: "בכל פעם אנחנו שואלים אם אפשר להיכנס ואם זה מתאים. לפעמים החולה כאוב מאוד ואינו פנוי לבדיחות. יש גם ילדים שפוחדים מליצן, בגלל הביגוד המשונה או האף האדום. צריך רגישות רבה כשניגשים לילדים".

רגעים של סיפוק

אבל לדבריו, העבודה מלאה רגעים של סיפוק: "כשאתה רואה מטופל, מבוגר או ילד, מחייך בזכותך, זה רגע מרגש". בפיו של רייסר סיפורים רבים על ילדים שסירבו לקבל זריקה, או לעבור בדיקה רפואית כלשהי, ובזכות פעילותו החביבה – התרצו.

הנה סיפור קטן: "היה ילד שלא הסכים בשום אופן לאכול. כשהוא ראה אותי, ביקש בלון ושאעשה 'קסם'. אמרתי לו: בשביל 'קסם' אתה צריך הרבה כוח. תגמור לאכול ותקרא לי; אני מחכה. וכך היה. הילד חזר לאכול". אצל רייסר כל השנה פורים, אבל דווקא ביום הזה הוא איננו מתחפש. "פורים הוא יום גדול, ויש הרבה לעשות בו", הוא אומר.


פורים כל השנה. רייסר בפעולה


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)