חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:24 ט"ז בכסליו התשפ"ד, 29/11/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

היד שמסובבת את הגלגל
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1419 - כל המדורים ברצף
היד שמסובבת את הגלגל
יש חדש
גלות גם כשהכול טוב
פורים
שמחה לעניים
שמחה על החשבון
מגילה בבוכנוואלד
מחיית עמלק
בבוקר ליצן, בצהריים משפטן
משלוח מנות

סיפור המגילה משקף את הדרך המופלאה שבה הקב"ה מנהיג את עולמו. התהליכים הטבעיים אינם אלא מסווה לידו של הקב"ה

פורים הוא חג של תהפוכות חדות, שאיש לא היה מסוגל לִצְפותן מראש. קודם שהוכרזה גזֵרת המן לא היה איש יכול להעלות על דעתו שיקרה דבר כזה. היהודים נהנו ממעמד מכובד ביותר, ואף הוזמנו למשתה אחשוורוש. מרדכי היה "יושב בשער המלך". ופתאום הגלגל מסתובב, ובבת-אחת היהודים נופלים מפסגת ההצלחה לשפל הנורא ביותר – "כי נמכרנו אני ועמי, להשמיד, להרוג ולאבד".

הנס מתרחש אף הוא במפתיע, בתוך ימים אחדים. גזֵרת ההשמדה יוצאת לכל מדינות המלך, חתומה בטבעת המלך. הכול יודעים כי "כתב אשר נכתב בשם המלך ונחתום בטבעת המלך – אין להשיב". המן כבר מכין עץ גבוה חמישים אמה כדי לתלות את מרדכי עליו.

ופתאום, "בלילה ההוא נדדה שנת המלך", ובבוקר הגלגל מתהפך והמלך מצווה את המן להרכיב את מרדכי על הסוס ברחוב העיר ולקרוא לפניו "ככה ייעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו". בהמשך היום, בעקבות האירועים במשתה היין, נתלה המן על העץ אשר הכין למרדכי.

מאחורי התהליכים הארציים

סיפור המגילה משקף את הדרך המופלאה שבה הקב"ה מנהיג את עולמו. לכאורה העולם מתנהל על-פי דרך הטבע. יש מומחים לתחומיהם, המבינים את דרך פעולתם של מנגנונים ארציים, והיודעים להעריך את ההתפתחויות.

אך מתברר שבמקביל יש יד נסתרת המכוונת את האירועים. כך יכולות להתחולל התפתחויות מסעירות שאיש אינו יכול לצפות מראש. ממרום ההצלחה נופלים בבת-אחת לשאול תחתית, ובהרף-עין עולים משפל המדרגה לפסגה הגבוהה ביותר. כי התהליכים הטבעיים אינם אלא מסווה לידו של הקב"ה המנווטת את התהליכים.

פורים נותן תקווה כשנקלעים לתוך מציאות קשה וסבוכה, כאשר על-פי התהליכים הטבעיים נראה שאין מוצא. לכן אמרו חז"ל: "אפילו חרב חדה מונחת על צווארו של אדם, אל ימנע עצמו מן הרחמים" – כי הקב"ה מציל ומושיע גם כשנדמה שכבר אפסה התקווה.

הכוח להתאחד

גם אנחנו חיים בתוך מציאות קשה. אנחנו מוקפים אוייבים המדברים בגלוי על "להשמיד, להרוג ולאבד", אבל חלקים גדולים מהעם חשים עייפות, ומתפתים לאשליות-שווא חסרות כל בסיס, כאילו אם יוותרו וייכנעו ויספקו את דרישות אויבינו, יבוא שלום על ישראל.

גם התהליכים הפנימיים מדאיגים ביותר. יש יותר מדיי שסעים ומתיחויות בין חלקי העם, והקרעים מתרחבים והולכים. זו בדיוק הנקודה שנותנת להמן סיבה לחשוב כי יצליח לפגוע ביהודים – "ישנו עם אחד, מפוזר ומפורד".

בדרך הטבע, התהליכים הללו מוליכים למסקנות מדאיגות מאוד, אבל פורים מזכיר לנו שהגלגל מסתובב לו. עם ישראל כבר הוכיח את יכולתו להתאחד ברגע אחד ולגלות את הקשר העמוק והפנימי לה' ולתורתו. בטוחים אנו שגם עכשיו יסתובב הגלגל ותבוא הישועה הניסית, הגדולה והמפתיעה, בגאולה האמיתית והשלמה.

שמחת פורים היא על התקווה הטמונה בו (ציור: בוריס שפירו)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)