חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 כ"ב בתשרי התשפ"ב, 28/9/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חיים יהודיים בתוך ההפיכה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1418 - כל המדורים ברצף
מה באמת הביא את ההמונים
יש חדש
יצירה פלאית ושמהּ: יהודי
קרבנות
חמוץ ומתוק
לומדים מתינוק
הנפטר המסתורי
חבלי משיח
חיים יהודיים בתוך ההפיכה
הלכות פורים

ביום ראשון שעבר, בשעת לילה מאוחרת, נשמעה סדרת פיצוצים בעיר זפרוז'ה שבאוקראינה. שבעה בקבוקי תבערה הושלכו זה אחר זה אל בית-הכנסת המפואר שבעיר. בחסדי שמים נגרם נזק קל בלבד למבנה. מצלמות האבטחה הצליחו לתעד ארבעה רעולי פנים שהיו אחראים למעשה.

מאז ההפיכה באוקראינה המוסדות היהודיים בכוננות שיא. "דווקא בזפרוז'ה לא חשבנו שזה יקרה", מספר רב העיר ושליח חב"ד הרב נחום ערנטרוי. "העיר שלנו שוכנת בדרום-מזרח אוקראינה. זה מקום שקט יחסית. האירוע הדליק נורה אדומה בערים שכנות. הכול הבינו שזה כבר הרבה יותר רציני".

נס כפול

גורמי השלטון בזפרוז'ה רצו שהאירוע לא יפורסם, כדי שלא לחמם עוד יותר את המצב המתוח. אלא שהפיצוצים עצמם הזעיקו למקום עשרות עיתונאים וצלמים, והדבר פורסם ברחבי תבל. הרב ערנטרוי הבהיר לצוותי התקשורת כי הקהילה היהודית מבקשת להישאר מחוץ למהומות.

"איננו מביעים שום עמדה בסכסוך", הבהיר. "הקהילה היהודית מבקשת רק שקט ויציבות". הוא גם סיפר כי שעות מספר קודם זריקת בקבוקי התבערה ישבו בבית-הכנסת סטודנטים בשיעור שבועי קבוע. "נס גדול היה שבקבוקי התבערה לא נכנסו לתוך בית-הכנסת".

מביעים הזדהות

פרשנים ניסו לפענח את זהות רעולי הפנים. "שום צד לא רצה שהכתם יוטל עליו", מסביר הרב ערנטרוי, "ולכן למחרת היום התייצבו במרכז היהודי נציגי שני הצדדים והכחישו כל קשר לאירוע. הם הבהירו חד-משמעית שהיהודים הם חלק בלתי-נפרד מהעם האוקראיני ושאין כל כוונה לפגוע בהם".

עם זה, בקהילה אין מסתכנים. "מיד אחרי האירוע כינסנו את חברי הקהילה. עשיתי כל שביכולתי להרגיע את כולם, אך לצד זה החלטנו להגביר את האבטחה". הוא מספר שבעקבות האירוע גם יהודים שכמעט לא נהגו לבוא לבית-הכנסת מביעים הזדהות ונכונות לסייע. "זו הנקודה החיובית של האירוע", הוא אומר.

מתכוננים לפורים

קרוב לעשרים שנה שוהה הרב ערנטרוי בזפרוז'ה. בית-הכנסת שוכן בתוך מרכז קהילתי שבו מתקיימות פעילויות לנוער, לסטודנטים, לנשים ולילדים. הפעילות צמחה והתפתחה בזכות הסיוע של ר' לוי לבייב. יש במקום בית תמחוי גדול ואגפי סיוע נוספים. בניית מקווה טהרה בדרך. "אנחנו נעזרים רבות במשפחות השלוחים הרב מיכאל אוישי והרב דוד אליאס", מציין הרב ערנטרוי, "הפעילות שלנו צמחה להיקפים גדולים בזכותם".

עד כמה מורגשת ההפיכה ברחובות? "החיים ממשיכים להתנהל, אבל יש אי-ודאות", הוא מספר. "כולנו מתפללים ומייחלים להחזרת השקט". ובתוך כל זה הוא עסוק עכשיו בהכנת סעודת פורים המונית ליהודי הקהילה. "בכל שנה משתתפים בסעודה כאלף יהודים. השנה אנחנו מצפים ליותר. מובן שהשמירה תתוגבר בהתאם, ייתכן גם שנפעיל מערך הסעות למי שחושש לנסוע לבדו לבית-הכנסת. אין לי ספק ששמחת פורים תבטל את כל הגזֵרות".


הרב ערנטרוי על רקע בית-הכנסת שנפגע. ממשיכים


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)