חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ"ג באדר א' התשפ"ד, 3/3/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כך בולמים חוקים אנטישמיים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1416 - כל המדורים ברצף
מניין אותה ערבות הדדית?
יש חדש
סודו של המשכן: אחדוּת
נדבת המשכן
לא נכנע
לא התחיל לחיות
העסקה השתלמה
לתבוע ולבקש
כך בולמים חוקים אנטישמיים
חובת קריאת התורה

זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה השערורייתית של שר החקלאות והמזון של דנמרק, לאסור שחיטה כשרה בתחומי המדינה, נפגש הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופי, עם נציב הבריאות האירופי טוניו ברוג. הנציב הבהיר לרב מרגולין שהחלטת דנמרק סותרת את החוק האירופי. "אפנה אל דנמרק לקבלת הבהרות", אמר בפגישה. "החוקה האירופית התקבלה על-ידי כל המדינות החברות באיחוד, ועליהן ליישמן".

המסר המעודד הפיח רוח של תקווה בקהילות היהודיות. "לאיחוד האירופי השפעה עצומה על הממשלות, ועמדה זו תסייע לנו במאבק", אומר הרב מרגולין.

אפקט דומינו

הפגישה, שנקבעה בתוך פרק זמן קצר, מספקת הצצה לפעילות הדיפלומטית השקטה שמוביל הרב מרגולין, המשמש גם מנכ"ל מרכז רבני אירופה, המייצג יותר משבע-מאות רבנים ברחבי היבשת. "החלטת דנמרק לא הפתיעה אותנו", הוא אומר. "אנו עדים לגל של חקיקה נגד שחיטה וברית מילה. עודנו מנהלים מאבקים בנושא בגרמניה, בהולנד, בפולין, בנורווגיה, בשוודיה, וכעת – בדנמרק".

לדבריו, דווקא בדנמרק יש לממשלה היסטוריה של יחסים מצויינים עם הקהילה, ולכן ההחלטה הדהימה את היהודים. הרב מרגולין מציין את התוצאות החמורות שעלולות להיות להחלטה: "באירופה מתקיים 'אפקט דומינו' ברור. כמעט כל דבר שקורה במדינה אחת, מתגלגל למדינות אחרות".

יש הצלחות

בשנים האחרונות מוביל הרב מרגולין, בסיוע ראשי קהילות, רבנים ומשפטנים, את המאבק בגל החקיקה הזה. בשבוע שעבר הבטיח לו שגריר נורווגיה לאיחוד האירופי כי מדינתו לא תאסור ברית מילה. לפני כשנה, כשבית-המשפט בגרמניה החליט לאסור ברית מילה, קיבל התחייבות מלשכת קנצלרית גרמניה כי יובטח המשך חופש הדת במדינה. גם שרי החוץ והדתות הפולנים, וגם נציבת זכויות האדם במדינה, התחייבו כי פולין תוסיף להבטיח חופש דת.

איך מגייסים את הפוליטיקאים האירופים לטובת השחיטה הכשרה? "אנו נצמדים למסר ברור ופשוט: זו מצווה שאינה גורמת צער לבעלי החיים יותר משחיטה אחרת. אנו גם תובעים לשמור על חופש הדת כזכות בסיסית. הפעילות הזאת מלוּוה ביחסי ציבור בתקשורת, כדי לאפשר למנהיגים ולציבור להבין את הסוגיה".

חוקים כקדימון

לדבריו, חקיקה נגד שחיטה וברית מילה הייתה תמיד קדימון להתקפות פיזיות נגד יהודים. "החוק הראשון שהיטלר העביר באירופה לאחר כיבושה היה איסור על שחיטה וברית מילה", הוא אומר. "המטרה הייתה ליצור דעת קהל כי היהודים אינם שייכים לאירופה המודרנית".

ההתעסקות בשחיטה הכשרה אינה נטולה מניעים אנטישמיים: "באירופה חיים כ-800 מיליון תושבים, ובהם כשלושה מיליון יהודים, ומתוכם כחצי מיליון אוכלי בשר כשר. מדובר בפחות מ-0.05 אחוז מצריכת הבשר. אנו טוענים שלא ייתכן להתעלם מהבעיות הקשות בתחום צער בעלי החיים בכל אירופה – כמו ציד, רמת ההובלה לשחיטה והזנחה בגידול – ובה-בעת לחוקק חוקים הנוגעים לרסיס אחוז מצריכת הבשר".


מסר מעודד. הרב מרגולין עם הנציב האירופי


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)