חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:45 זריחה: 5:35 י"ח בסיון התשפ"ג, 7/6/23
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להגיע לאצבע החמישית
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1415 - כל המדורים ברצף
הערכה – תנאי לשותפות
חדש על המדף
להגיע לאצבע החמישית
קטורת
להאריך בברכה
קדושת השבת
הלְבֵנָה הסודית
אליהו מבשר הגאולה
מי שומר לנו על הספרים
תשעה מאזינים

כאשר הקב"ה ציווה את משה על מצוות מחצית השקל הראה לו מטבע של אש ואמר: "זֶה יִתְּנוּ" – כזה ייתנו. דבר זה מופיע במדרש כאחד מ"חמש אצבעות" של הקב"ה.

וכך המדרש אומר: "חמש אצבעות של יד ימינו של הקב"ה – כולן לשם גאולה". האצבע הקטנה ביותר שימשה בימי נח: "וְזֶה אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה אֹתָהּ". האצבע השנייה היא "אֶצְבַּע אֱ-לֹהִים הִיא", שבה הִכה ה' את המצרים. בשלישית נכתבו הלוחות – "כְּתֻבִים בְּאֶצְבַּע אֱ-לֹהִים". האצבע הרביעית שימשה לעניין מחצית השקל; והבוהן, עם היד כולה, תשמש לעתיד לבוא, כאשר הקב"ה יכה את אויביו, ככתוב: "תָּרֹם יָדְךָ עַל צָרֶיךָ, וְכָל אֹיְבֶיךָ יִכָּרֵתוּ".

מאבקי ידיים

מדוע המדרש אומר שכל האצבעות הן "לשם גאולה"? מה הקשר בין תיבת נח, לוחות הברית ומחצית השקל לגאולה? ומה העניין בהיותן "אצבעות של יד ימינו"?

ימין ושמאל מייצגות שני כוחות מנוגדים. ימין מייצגת את הגילוי האלוקי, ואילו שמאל מייצגת את הצמצום וההסתר. חז"ל אומרים שהשמים (שמסמלים את הרוחניות) נבראו ביד ימין, ואילו הארץ (שמסמלת את הארציות והגשמיות) נבראה ביד שמאל. תכליתה של 'יד ימין' להסיר בהדרגה את ההסתר של 'יד שמאל' ולהביא את הגאולה.

כרוז מעורר

המהלך הזה נעשֶה בשלבים. ההתחלה היא באצבע הקטנה ביותר, שבה נבנתה תיבת נח. זו בידלה את נח מהסביבה המושחתת שסביבו והגנה עליו מפני המבול. האצבע הזאת מסמלת גילוי אלוקי מלמעלה שנועד לעורר את האדם, אבל זה גילוי הדומה לכרוז, כי את העבודה עצמה נדרש האדם לעשות, כשם שנח בנה בעצמו את התיבה.

אצבע גדולה יותר היא זו שהִכתה את מצרים. משמעות הדבר בעבודה הרוחנית – שבירת המְצָרים והמחסומים שמגבילים מלמלא את רצון ה' בשלמות. כאן כבר נדרש גילוי אלוקי גדול יותר, בבחינת "נגלה עליהם מלך מלכי המלכים הקב"ה בכבודו ובעצמו וגאלם". 

הכחדת הרע

השלב הבא הוא 'האצבע השלישית', נתינת הלוחות. זו התגלות אלוקית שאינה קשורה כלל להתמודדות עם העולם אלא היא גבוהה לאין-ערוך מן העולם הגשמי. למעלה מזה היא 'האצבע הרביעית', המיוצגת במחצית השקל. הכסף שאדם תורם הושג בזיעת אפו, וכשאדם תורם מכספו לצדקה הרי הוא נותן את חיי נפשו לקב"ה.

על-ידי כל אלה מגיעים לשלב האחרון – 'הבוהן וכל היד', שזו הגאולה השלמה, שאז יושם קץ לחושך, יסולק סופית ההסתר שמעלים את האמת, והקדושה האלוקית תתגלה בכל זוהרה, בבחינת "ונגלה כבוד ה' וראו כל בשר יחדיו כי פי ה' דיבר".

 (רשימות, חוברת טז, עמ' 91)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)