חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:40 זריחה: 5:37 י"ט באייר התשפ"ד, 27/5/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהסתה בכיכרות לחיק העם היהודי
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1414 - כל המדורים ברצף
זהו, המלחמה בעיצומה
יש חדש
סיפור או הלכה?
עזות פנים
מקור השמחה
זריזות
התפילין והזיכרונות
חֹשן, נחש, משיח
מהסתה בכיכרות לחיק העם היהודי
חזרת הש"ץ

דבר לא הכין את הרב שלמה כובש (35), שליח חב"ד בהונגריה, להודעה המפתיעה שקיבל לפני כשנה וחצי: "אבקש לפגוש אותך. סגדי צ'ואנד". הרב היה בטוח שמישהו חומד לו לצון. צ'ואנד, חבר פרלמנט בכיר מטעם המפלגה האנטישמית 'יוביק' בהונגריה, הוא מראשי המסיתים כנגד היהודים במדינה.

הרב ביקש מחבר שיצלצל לטלפון שממנו נשלחה ההודעה, כדי לברר את זהות בעליו. "התברר שזה באמת הוא, צ'ואנד", מספר הרב כובש ובקולו נשמעת ההתרגשות. "הוא ביקש להיפגש איתי. זה היה כמה ימים אחרי שנחשף שיש לו קרובי משפחה יהודים".

הפגישה שעשתה גלים

הרב כובש מסביר שבעיני יהודי הונגריה השם 'צ'ואנד' היה מילה נרדפת לאנטישמיות ולשנאת יהודים. האם אפשר להיפגש עם אדם כזה? הרב כובש נועץ ברב ברוך אוברלנדר, אב בית-הדין הרבני בהונגריה ושליח חב"ד. לאחר שהרב אוברלנדר התעמק בפסקי ההלכה העוסקים בשאלה מעין זו התיר לרב כובש להיפגש עם צ'ואנד.

את הפגישה הרב כובש לא ישכח. "הוא הביע חרטה על מעשיו ודיבוריו נגד היהודים, וביקש את סליחת העם היהודי, ובתוכם את סליחת חללי השואה הי"ד", מספר הרב כובש. "בין השאר שאל אם יוכל לבוא לבית-הכנסת וללמוד יהדות. פגישתנו והתקרבותו לקהילה עשו גלים בתקשורת ההונגרית".

המספר נחשף

צ'ואנד עבר ברית מילה ובחר בשם דוד לשמו היהודי. הוא קבע עיתים לתורה עם הרב כובש והרב אוברלנדר. במהלך המסע שעשה הלך לבקש תשובות מסבתו בת ה-95. היא הודתה לפניו שמעולם לא רצתה לדבר איתו על יהדותה. בפגישה הזאת חשפה את זרועה והראתה לנכד את המספר שהוטבע עליה. בפעם הראשונה שמע דוד כי עשרות מבני משפחתו נרצחו בידי הנאצים על היותם יהודים.

לא כל יהודי הונגריה היו מוכנים לסלוח לו. לרבים מהם היה קשה לשכוח את נאומיו. אבל שלוחי חב"ד ביקשו לתת לו הזדמנות. "דוד עמד במשימה", אומר הרב כובש בחיוך.

סודה של אימא

הרב כובש מספר על שיחה שניהל עם אימו של דוד: "היא נזהרה שלא לדבר עמו מילה על היהדות. לא אחת, כשראתה את פעילותו האנטישמית של בנה, רצתה לגלות לו שהוא יהודי, אבל חששה. אחרי שהפרשה התפוצצה, חשה הקלה. בעת האחרונה החל דוד להביא אותה לבית-הכנסת, שבו לא הייתה מימיה!".

הרב כובש עצמו נולד בהונגריה להורים שיהדותם הוסתרה מהם. בהיותו בן שתים-עשרה החל להתחקות אחר שורשיו היהודיים. "נפגשתי עם הרב אוברלנדר, התקרבתי לחיי תורה ומצוות, למדתי במוסדות חב"ד בארץ-ישראל וחזרתי להונגריה, הפעם כשליח חב"ד", הוא מספר. "זכיתי לקרב גם את הוריי, והם דווקא שמחו על הדרך שבחרתי".

והנה התוצאות: לרב כובש כחמשת-אלפים חברים בקהילה, הוא חולש על שורת מוסדות, ובהם בית-ספר, גני-ילדים, בתי-אבות, ארגון נגד אנטישמיות, הוצאת ספרים ועוד. היותו יליד הונגריה מעניק לו יתרון: "אני מעורה גם בסגנון החשיבה ההונגרי, מה שמסייע רבות בקירוב יהודי המדינה", הוא אומר.


צ'ואנד. "וייקרא שמו בישראל: דוד". מימין: הרב כובש והרב אוברלנדר (אוחז בגביע)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)