חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | בתי חב"ד | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:15 זריחה: 6:04 י"ג בניסן התשפ"ד, 21/4/24
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

התפילות שהורידו גשמים במרוקו
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1412 - כל המדורים ברצף
גמ"חים של נתינה לזולת
חדש על המדף
מי ערב לחובות שלנו
עבד
אהבת האמת
כמו צל
ברכות של מי
גמילות-חסדים
התפילות שהורידו גשמים במרוקו
תאריכים באדר

הסיפור הזה נראה מתאים יותר למדור השכן 'מעשה שהיה', אולם הוא התרחש בימים אלה ממש. החורף השנה במרוקו היה שחון. ככל שחלפו הימים גברה הדאגה מפני שנת בצורת קשה. אולם מלך מרוקו, מוחמד השישי, ידע שיש כתובת שאליה פונים בעת צרה –הקהילה היהודית.

המלך פנה פנייה רשמית אל ראשי הקהילות היהודיות וביקש שיקיימו תפילות מיוחדות בבתי-הכנסת לירידת גשמים. ראשי הקהילות מיהרו לנסח מכתב מיוחד ליהודים: "לאור בקשת הוד מלכותו, יתקיימו תפילות בכל בתי-הכנסת כדי להתחנן לריבונו של עולם שיוריד גשמים ברחבי הממלכה".

קידוש השם

הוחלט לקיים את 'תפילת הגשם' לפני קריאת התורה בשבת. היהודים ברחבי המדינה התפללו מעומק ליבם לבוא הגשם, מתוך אמונה וציפייה שהתפילות ייענו. יממה לאחר מכן, ביום ראשון בערב, התקדרו השמים וגשם עז ניתך ארצה.

"הדבר גרם קידוש השם גדול", מספר ל'שיחת השבוע' יעקב (ז'קי) קדוש, נשיא קהילת מרקש. "מאז הגשם לא מפסיק לרדת, גשמי ברכה ממש". לדבריו, בימים האחרונים פנו גורמי השלטון הרשמיים, בהוראת המלך, אל ראשי הקהילות והודו להם על התפילות.

מאמין בתפילות

פנייתו של המלך אל היהודים ממשיכה מסורת של אביו, חסן השני. "אביו של המלך הנוכחי נהג תמיד לפנות אל היהודים. הוא מאוד האמין בזה. שמעתי על כך סיפורים רבים מאבי, שהיה בקשר אישי וחם עם המלך הקודם", אומר קדוש.

עוד מספר קדוש: "בכל שנה, לפני תפילת 'נעילה' ביום הכיפורים, באים נציגי המלך לבית-הכנסת שלנו, ומקבלים ברכות בעבורו. הם באים בלבוש מיוחד, כיאה לנציגיו האישיים של המלך. המלך מאמין שמעט היהודים שנשארו במדינה – הם מקור הברכה של המדינה. הוא מעולם לא הסתיר את הקשר החם שיש לו עם יהודי מרוקו".

המלך מימן

הנה סיפור הממחיש את יחסו של המלך ליהודים. מספר קדוש: "לפני כמה שנים החלטנו לשפץ את בתי-העלמין שלנו, ששיני הזמן פגעו בהם. אני והרב רפאל בן-שימון כתבנו למלך על התכנית שלנו, וכעבור זמן קצר קיבלנו מכתב תשובה מהמלך, שבו הוא מברך את 'הפרוייקט הקדוש', כלשונו, ואף מודיע כי כל מלאכת השיפוץ תהיה על חשבונו. מדובר במיליוני דולרים!".

כמי שחי שנים רבות במרוקו ומכיר היטב את היסטוריית הקהילה, קדוש משבח את פעילות חב"ד במדינה לאורך השנים. "שלוחי חב"ד למרוקו עשו פעולות גדולות וחשובות. בהתחלה לא הכול הבינו לשם מה צריכים שלוחים בקהילות שלנו, שכידוע היו מלאות יהודים יראי-שמים. רק אחרי כמה שנים הבינו גם הבינו: אחרי שרבים מיהודי המדינה עלו לארץ ישראל, היו אותם שלוחי קודש מי שדאגו להמשך קיומן של הקהילות ומוסדותיהן: גני ילדים, בתי-ספר, כוללים ועוד. הפעילות נמשכת עד עצם היום הזה".


היהודים התפללו והגשם ירד. קדוש עם מלך מרוקו


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)